Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Beata Pawlikowska przeciwko egzotycznym pamiątkom

Katarzyna Nawrocka
Katarzyna Nawrocka
- Człowiek jest człowiekiem, jeżeli dba o wszystkie stworzenia ludzkie, także zwierzęta - mówiła na warszawskim Okęciu Beata Pawlikowska.

Znana podróżniczka Beata Pawlikowska rozpakowała torbę podróżną, w której znajdowały się nielegalnie wwiezione do Polski przedmioty wykonane z kości i skór dzikich zwierząt. - To nie ja przywiozłam te rzeczy - wyjaśniała Pawlikowska. - To są przedmioty, które mieli w swoich torbach inni ludzie - dodała.

Wyjątkowe pamiątki, wyjątkowe cierpienia

Skórzana torebka, skóra lamparta, wyroby z kości słoniowej, kły dzikich zwierząt - takie pamiątki z wakacji znajdowały się w walizce Pawlikowskiej.

Tymczasem próba wwiezienia do Polski zagrożonych wyginięciem okazów zwierząt i roślin lub przedmiotów z nich wykonanych jest występkiem, za który grozi nawet pięć lat więzienia.

Zobacz również:
Osaczona Wellman ratuje foki
W bieliźnie przeciwko zabijaniu byków [wideo]
Żywy łańcuch w obronie fok [zdjęcia]
Dzień Bez Futra: Viva protestowała w Warszawie
Nago przeciwko zabijaniu dla futer

Demonstracja na Okęciu odbyła się pod hasłem "Pamiątka, która nie krzywdzi". Projekt jest elementem szerszej kampanii, która ma na celu uświadomienie ludziom, że wyjątkowe pamiątki z podróży przyczyniają się niejednokrotnie do wyjątkowych cierpień zwierząt, a nawet do wymierania całych chronionych gatunków. Beata Pawlikowska jest honorową ambasadorką akcji.

Cel celników: mniej nielegalnych pamiątek

Akcja zatrzymania Pawlikowskiej została zorganizowana przez organizację ekologiczną WWF i Służby Celne. - Ze służbami celnymi współpracujemy praktycznie od początku naszego istnienia - tłumaczy Zuzanna Podgórska z WWF Polska. - Łączy nas wspólny cel, chcemy ograniczenia nielegalnego handlu zagrożonymi gatunkami w Polsce.

O konieczności podejmowania tego typu akcji przekonany jest także rzecznik prasowy służb celnych. - Problem przemycania nielegalnych pamiątek istnieje od zawsze - mówi Piotr Tałałaj. - Na szczęście, od czasu wejścia Polski do Unii Europejskiej rośnie świadomość podróżujących. Dawniej konfiskowaliśmy więcej nielegalnych pamiątek. Od kilku lat ilość wwożonych do kraju egzotycznych przedmiotów utrzymuje się na stałym poziomie.

Zamiast kupować, zrób zdjęcie

Projektowi "Ograniczenie nielegalnego handlu zagrożonymi gatunkami w Polsce" towarzyszy konkurs fotograficzny. WWF zachęca w nim, aby jadąc na wakacje nie kupować bransoletki z kości słoniowej czy skórzanego portfela, a robić zdjęcia, i tym samym wybrać pamiątkę, która nie przyczynia się do cierpienia zwierząt. Fotografie egzotycznych okazów w ich naturalnym środowisku można zgłaszać na stronie WWF. Konkurs potrwa do 31 sierpnia.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

MECZ Z PERSPEKTYWY PSA. Wizyta psów z Fundacji Labrador

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto