Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Bezpłatne badania płuc w warszawskich przychodniach

Karolina Kowalska
Paweł Nowak
Na bezpłatne badanie spirometryczne zapraszają w piątek wybrane warszawskie przychodnie.

Bagatelizowany problem

Bagatelizują je zarówno przyzwyczajeni do porannej chrypki palacze, jak i ci, którzy często się przeziębiają. Nawet wykrztuszanie wydzieliny nie przekonuje niektórych do wizyty u lekarza. Także zadyszkę podczas ćwiczeń fizycznych czy wchodzenia po schodach wielu traktuje jako konsekwencję siedzącego trybu życia i braku kondycji.

Czytaj także: Protest pod siedzibą ZUS w Warszawie (ZDJĘCIA)

U lekarza chory na przewlekłą obturacyjną chorobę płuc pojawia się zwykle wtedy, gdy objawy przeszkadzają mu w normalnym życiu, czyli wówczas, gdy pod wpływem choroby oskrzela są już zwężone, a powietrze zatrzymywane w płucach podczas oddechu powoduje ich rozedmę. Choć POChP rozpoczyna się w płucach, wpływa też na inne narządy, powodując spustoszenie w całym organizmie.

**

Istotne badanie**

Jak zapobiegać skutkom tej przewlekłej choroby? Kluczem jest wczesna diagnoza, możliwa dzięki badaniom spirometrycznym. W piątek 14 października w wybranych przychodniach będzie je można przeprowadzić za darmo w ramach Polskiego Dnia Spirometrii. Podczas badania za pomocą elektronicznego spirometru mierzy się pojemność płuc, czyli objętość powietrza, jaką można nabrać podczas najgłębszego wdechu lub wyprowadzić z płuc podczas najsilniejszego wydechu. Bada się także szybkość wydechu, czyli maksymalną objętość powietrza, jaką badany wydycha podczas pierwszej sekundy gwałtownego wydechu.

Dalsza część artykułu na drugiej podstronie >>

Badanie jest szczególnie istotne w przypadku palaczy po 40. roku życia, bo to w tej grupie najczęściej diagnozowane jest POChP. Ale czynnikiem rozwoju choroby jest także bierne palenie. Wnikający do płuc dym tytoniowy wywołuje nadmierną odpowiedź obronną organizmu - przewlekłe zapalenie prowadzące do rozedmy płuc.
W zaawansowanych stadiach chorzy znajdują się pod opieką lekarzy kilku specjalności i poddawani są tlenoterapii. W skrajnych przypadkach zmienioną chorobowo część płuca usuwa się chirurgicznie.

Choroba zabija

POChP może dotyczyć nawet 10 proc. Polaków, szczególnie tych z warstw najbiedniejszych, nieobjętych opieką zdrowotną. Postęp choroby, która zabija rocznie nawet 250 mln ludzi na całym świecie, można zahamować, m.in. rzucając palenie i unikając pomieszczeń zadymionych.

Światowy Dzień Spirometrii zainicjowany został w roku 2010 na skalę światową. Obchody światowe odbywają się raz na dwa lata. Niemniej jednak ze względu na priorytety obszaru zdrowotnego polskiej prezydencji w Radzie Europy uznaliśmy, że zasadna jest organizacja Polskiego Dnia Spirometrii w dniu 14 października 2011 r. Od pomysłodawcy światowych dni spirometrycznych - European Lung Foundation - Polacy otrzymali gorącą aprobatę planów.

Codziennie najświeższe informacje z Warszawy na Twoją skrzynkę. Zapisz się do newslettera!

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Polski smog najbardziej szkodzi kobietom!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto