MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Biblioteki wkrótce zatętnią życiem

Anna Pawłowska
Biblioteki w województwie dostały szansę na unowocześnienie się
Biblioteki w województwie dostały szansę na unowocześnienie się fot. Piotr Pardus
W dziewięciu bibliotekach województwa łódzkiego ruszył ogólnopolski projekt mający je unowocześnić i sprawić, aby stały się aktywnymi centrami kulturalnymi. Zmian mogą oczekiwać mieszkańcy Konstantynowa Łódzkiego, Łasku, Brzezin, Ozorkowa, Pabianic, Szczercowa, Buczku, Ujazdu i Świnic Wareckich.

Programem objętych zostanie, licząc wraz z filiami, 26 placówek w naszym województwie. Nie stanowi to oszałamiającej liczby w skali kraju, jeśli weźmiemy pod uwagę, że do pierwszej edycji Programu Rozwoju Bibliotek zakwalifikowało się 1867 placówek bibliotecznych w całym kraju. Program z powodzeniem został wcielony w Stanach Zjednocznonych. Teraz dociera do Europy Środkowo-Wschodniej. 28 milionów dolarów na ten cel w Polsce przekazała fundacja Billa i Mellindy Gates'ów.

Propozycja przemian skierowana została do bibliotek w małych miejscowościach - wsiach i miasteczkach do 20 tys. mieszkańców.

Fundacja Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego, realizująca projekt, zaopatrzy biblioteki w sprzęt komputerowy, z którego będą korzystać nie bibliotekarze, a czytelnicy. Przeprowadzi także szereg szkoleń pokazujących, jak planować pracę biblioteki, jak przyciągnąć do niej czytelników i stworzyć wokół placówki aktywne centrum kulturalne.

Projekt chce także zintegrować środowisko bibliotekarzy i nauczyć biblioteki współpracy. Tego typu umiejętności prowadzący książnice musieli wykazać już przy aplikacji do programu. Nie zgłaszały się bowiem pojedyncze placówki, a grupy - większa biblioteka wiodąca z trzema mniejszymi, bibliotekami patrnerskimi.

Wokół Miejskiej Biblioteki Publicznej w Konstatnynowie Łódzkim skupiły się biblioteki z Brzezin, Ozorkowa i Pabianic. Biblioteka Publiczna w Łasku współpracuje z mniejszymi w Szczercowie, Buczku i Ujeździe. Biblioteka w Świnicach Wareckich ma swoją bibliotekę wiodącą w województwie wielkopolskim.

- Biblioteki wiodące musiały spełnić szereg wymagań: posiadać przynajmniej jedną filię i pracować przez odpowiednią liczbę godzin w tygodniu - wyjaśnia Małgorzata Cegiełko, regionalna koordynator programu z Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Łodzi.

Biblioteki wiodące otrzymają więcej sprzętu i skorzystają z większej liczby szkoleń, za to zdobytą wiedzę praktyczną będą zobowiązane przekazywać swoim bibliotekom partnerskim. Telekomunikacja Polska bezpłatnie podłączy programowe biblioteki do sieci internetowej i przez dwa lata świadczyć będzie tę usługę bezpłatnie.

Program zakłada także znacznie poszerzenie pola działań tradycyjnej książnicy. W bibliotekach mają odbywać sie pokazy filmowe i wystawy, można przy tego typu placówkach prowadzić małe przedszkola, kółka hobbystyczne, punkty ksero. Placówki mogłyby uczyć osoby starsze jak korzystać z Internetu, udostępniać wszelkiego rodzaju informacje lokalne i inicjować powstawanie blogów.

Biblioteka ma przestać kojarzyć się z miejscem, do którego przychodzi się wypożyczyć i oddać przeczytaną książkę. Ma tętnić życiem. Stać się miejscem spotkań i wymiany myśli. Dlatego program zacznie sie od szkoleń dla bibliotekarzy. Fakt, że o wiele więcej bibliotek chciał o wziąć udział w programie, niż się zakwalifikowało, świadczy o tym, że takie zmiany są potrzebne.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Zofia Zborowska i Andrzej Wrona znów zostali rodzicami

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto