Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wielka likwidacji oddziałów przedszkoli w Warszawie. Brakuje dzieci? Problem jest inny

Piotr Wróblewski
Piotr Wróblewski
Coraz mniej dzieci w Warszawie.
Coraz mniej dzieci w Warszawie. UM Warszawa / zdjęcie archiwalne
Wielka likwidacja oddziałów przedszkolnych. W Warszawie - niestety - jest coraz mniej dzieci. Ale z drugiej strony wciąż potrzeba miejsc w stołecznych żłobkach.

Na sesji Rady Warszawy pojawiła się uchwała likwidująca oddziały przedszkolne. Nie byłoby to nic nadzwyczajnego, gdyby nie fakt że w sumie zlikwidowano aż 34 (!) oddziałów przedszkolnych w Warszawie. To głównie oddziały zamiejscowe. Wielka likwidacja, od przyszłego roku szkolnego, ma jednak swoją przyczynę. Na starszych osiedlach zwyczajnie nie ma już tak wiele dzieci. Dobitnie świadczą o tym przykłady, które podawane są przez burmistrzów dzielnic lub dzielnicowe komisje edukacji.

Likwidacja dotyczy przede wszystkim dzielnicy Bielany, ale także Śródmieścia czy Ursynowa. Dlaczego tak wiele oddziałów trzeba zlikwidować? Tłumaczą to przedstawiciele dzielnic. „Od kilku lat na terenie Dzielnicy Ursynów m. st. Warszawy w przedszkolach i oddziałach przedszkolnych w szkołach podstawowych występuje znaczna liczba wolnych miejsc" - czytamy w piśmie podpisanym przez Roberta Kempę, burmistrza Ursynowa. W tym roku szkolnym, tylko w tej jednej dzielnicy przygotowano aż 1593 miejsca więcej niż potrzeba. Gdyby nie zmiany, to za dwa lata byłoby aż 2038 nadmiarowych miejsc.

Na Ursynowie zredukowane zostaną oddziały w aż dziewięciu placówkach przedszkolnych.

"Jednocześnie dodam, że 7 na 9 oddziałów nie zostało uruchomionych już w roku szkolnym 2023/2024 z powodu braku chętnych" - przekazała nam Iwona Janowska

Podobnie jest w innych dzielnicach, choć tam skala nie jest aż tak duża:

 • Rembertów - zamknie 2 oddziały przedszkolne
  "Decyzja o likwidacji „zerówek” została podjęta ze względu na małe zainteresowanie oddziałami przedszkolnymi w szkołach podstawowych oraz konieczność dostosowania pomieszczeń do restrykcyjnych wymagań ochrony przeciwpożarowej" - przekazała nam dzielnica
 • Włochy - 1 oddział przedszkolny

„Od dwóch lat liczba dzieci w wieku przedszkolnym w dzielnicy Wilanów, jak i w całej Warszawie spada” - czytamy w piśmie z Wilanowa. Już rok temu dzielnica zlikwidowała sześć oddziałów przedszkolnych. Od nowego roku szkolnego zamknie zupełnie odziały zamiejscowe w przedszkolu nr 416. Główna placówka - jak poinformowała nad jej dyrektor - będzie jednak dalej działała.

W Śródmieściu zamkniętych zostanie siedem oddziałów przedszkolnych, a na Bielanach aż 15. Wszystko to wiąże się oczywiście z mniejszym zapotrzebowaniem. Na Bielanach - jak piszą urzędnicy - w tej chwili jest 244 wolnych miejsc w oddziałach przedszkolnych. W kolejnych latach liczba będzie rosnąć. Z danych udostępnych w uchwale wynika, że - bez likwidacji oddziałów - za rok wolnych miejsc byłoby aż 1260. W związku z tym zdecydowano się na zamknięcie oddziałów przedszkolnych w następujących miejscach:

 • ul. L. Tołstoja 2
 • ul. S. Przybyszewskiego 45
 • ul. J. Conrada 6
 • ul. J. Kochanowskiego 8
 • ul. W. Broniewskiego 99a
 • ul. J. Balcerzaka 1
 • ul. Szegedyńska 11
 • ul. Wrzeciono 9
 • ul. J. Kasprowicza 107
 • ul. A. Fontany 1 i 3 (dwie placówki)
 • al. W. Reymonta 25
 • ul. L. Staffa 21
 • ul. Aspekt 48
 • ul. Samogłoska 9

Żłobki zamiast przedszkoli?

Wspomniane wyżej placówki, to głównie oddziały przedszkolne, które znajdują się przy szkołach podstawowych. Od kilku lat coraz mniej osób wysyła tam swoje dzieci. Nie oznacza to, że spada zapotrzebowanie na naukę i opiekę dla najmłodszych. Rodzice coraz częściej wybierają tradycyjne przedszkola zamiast oddziałów przedszkolnych przy szkołach. A tam wciąż zainteresowanie jest duże.

Przykładowo, od lat występuje problem z przedszkolami na Białołęce. Podobne jest z placówkami w miejscach, gdzie w ostatnich latach wyrosły duże osiedla mieszkaniowej, jak Ursus czy Praga-Południe (Grochów). Ale przedszkola to jedna sprawa. Druga, istotniejsza, to miejsca w publicznych żłobkach. Wciąż w Warszawie jest wiele miejsce, gdzie niezwykle trudno dostać się do miejskiej placówki, np. Praga-Południe (Grochów i Kamionek), Białołęka czy Ursus.

Polecjaka Google News - Warszawa NaszeMiasto
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

2024 Omówienie próbnej matury z matematyki z Pi-stacją

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto