Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Budowa Muzeum Historii Żydów dobiega końca

Krzysztof Lepianka
Krzysztof Lepianka
Po trzech latach spektakularna wizja skandynawskich architektów ...
Po trzech latach spektakularna wizja skandynawskich architektów ... Krzysztof Lepianka
Po trzech latach spektakularna wizja skandynawskich architektów nabrała kształtów. Otwarcie w październiku przyszłego roku.

Na terenie obiektu trwają ostatnie prace budowlane. Robotnicy kończą układanie bruku przed budynkiem. Sadzona jest już również niska zieleń i trawa. Nie jest to jeszcze koniec drogi do uruchomienia instytucji. Po skończeniu pracy przez firmy budowlane rozpoczną się prace wykończeniowe oraz przygotowywanie stałej wystawy muzeum.

Zobacz też:
Warszawa rośnie. Zobacz zdjęcia Warszawskich wieżowców

- Wiemy już, że muzeum zostanie oddane do użytku w październiku następnego roku - mówi Piotr Kossobudzki rzecznik Muzeum Historii Żydów Polskich. - Budynek z zewnątrz może wydawać się gotowy, ale to podobnie jak z domami jednorodzinnymi, potrzebne są jeszcze prace wykończeniowe, które z reguły trwają - tłumaczy Kossobudzki.

Motywem przewodnim architektonicznego projektu jest przejście izraelitów przez Morze Czerwone. W tym celu zbudowano ściany o specyficznym kształcie zwanym krzywoliniowym. Warto wspomnieć, że przetarg na budowę muzeum był przedłużany właśnie z powodu tych konstrukcji, ponieważ większość firm biorących udział w przetargu sugerowała, że jest to niewykonalne.

Muzeum zaprojektował fiński architekt Rainer Mahlamäki, wybrany w wyniku międzynarodowego konkursu. Pokonał w nim m.in. słynnego Daniela Liebeskinda.

- Muzeum będzie oscylowało wokół symboli, poruszających wyobraźnię. Wzbudzi skojarzenie z rozstąpieniem Morza Czerwonego, skłoni do refleksji na temat dramatycznych losów Żydów w Polsce - mówili MM-ce Rainer Mahlmeki i Ilmari Landlema, architekci odpowiedzialni za projekt.

Muzeum ma mieć charakter narracyjny. Oznacza to, że mniejszy nacisk będzie kładziony na ilość eksponatów, a większy na interakcję i wczucie się osób odwiedzających w historię Żydów w Polsce.

- Konceptualizacja ekspozycji, jej plany są już zamknięte. Teraz przyszedł czas na tworzenie prototypów. To jest złożony i odważny projekt multimedialny poruszający trudną tematykę. Aby odpowiedzialnie przygotować eksponaty dla zwiedzających potrzebujemy trochę czasu, aby je wszystkie przetestować - tłumaczy Kossobudzki.

Muzeum dopiero w zeszłym miesiącu pozyskało sponsorów na wszystkie ekspozycje. Jednym z większych jest Jan Kulczyk, który przeznaczył na ten cel blisko 20 mln zł.

- Chcemy skupić się na opowiedzeniu historii zwykłych ludzi a nie na prezentacji eksponatów – mówi rzecznik Prasowy muzeum Piotr Kossobudzki. – W tym celu podczas wizyty na odwiedzających będą czekały interaktywne eksponaty, które „opowiedzą” swoją historię – mówi Piotr Kossobudzki.

Mega domówka u Andrzeja w Markach [foto+wideo]

Tak się zmieni bulwar nad Wisłą [wizualizacje]

Nowe miejsce w Warszawie: "Lody na patyku"!

Warszawiaków odwet na Gesslerze. Wisi miastu 22 mln

dodaj artykułdodaj wpis do blogadodaj fotoreportażdodaj wydarzenie
od 18 latnarkotyki
Wideo

Jaki alkohol wybierają Polacy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto