Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Co pozostało z projektu nowego Pola Mokotowskiego? Pierwotne plany okrojone w zdecydowanej większości. Wkrótce ruszą prace

Kamil Jabłczyński
Kamil Jabłczyński
materiały prasowe / UM Warszawa / pracownia WXCA
W 2018 roku został przedstawiony dość imponujący projekt przebudowy Pola Mokotowskiego. Pracownia WXCA, która zwyciężyła w konkursie przedstawiła swoją, zupełnie nową i uwzględniającą potrzeby mieszkańców stolicy wizję jednego z najpopularniejszych parków w Warszawie.

Wśród planów pracowni i Zarządu Zieleni najwięcej wątpliwości wśród mieszkańców wzbudzał plan całkowitego rozbetonowania stawu w parku, a co ciekawe zostanie on zrealizowany jako jeden z priorytetów przy przebudowie Pola Mokotowskiego. Jak informuje portal tvnwarszawa.pl ze względu na dostępność środków finansowych Zarząd Zieleni skupi się na naturalizacji głównego stawu, stworzeniu nowego układu wodnego w parku czy zagospodarowaniu terenu po dawnej bazie MPO. Wszystkie pozostałe rozwiązania są opcjonalne.

To oznacza, że z pierwotnie przygotowanego projektu przebudowy Pola Mokotowskiego pozostało zaledwie około 20%

Jednym z najczęstszych zarzutów i problemów dotyczących obecnej formy parku jest oświetlenie. Po zmroku park w zdecydowanej większości jest słabo oświetlony. Pierwotny projekt zmian zakładał, że to się zmieni, ale z zaplanowanych 447 latarni pojawi się zaledwie 47. Ofiarą cięć padły również cztery pawilony, które symbolizują cztery żywioły, jak informuje TVN Warszawa. Pawilony symbolizujące żywioły były sednem całej koncepcji. Tymczasem jest szansa, że powstanie jeden i to opcjonalnie. Z pięciu planowanych toalet także z trzech zrezygnowano.

Zobaczcie jak pracownia WXCA zaplanowała wygląd przebudowanego parku

Co pozostało z projektu nowego Pola Mokotowskiego? Pierwotne...

Zrezygnowano także z pomniejszych projektów jak boiska do boule i badbmintona, strefy dla psów, ogródka społecznościowego, ale też porzucono modernizacje i poszerzenie Głównej Alei Parkowej oraz powstanie alei okrężnej - krajobrazowej obiegającej wszystkie atrakcje i obszary aktywności parku, a zamiast 14 stołów piknikowanych stworzone będą dwa. Liczba ograniczonych i porzuconych projektów pokazuje w jak dużym stopniu realizacja może odbiegać od pierwotnego założenia.

Inwestor ograniczył realizację i szkoda, bo efekt będzie najprawdopodobniej mało widoczny - mówiła portalowi tvnwarszawa.pl Ilona Knapik z pracowni architektonicznej WXCA. Przebudowa skupi się na terenach włączonych do parku po dawnej bazie MPO. Prace mają ruszyć już niedługo, bo pod koniec października natomiast potrwają do końca 2022 roku. W tym czasie park ma być częściowo wyłączany z użytkowania.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto