Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Co zrobimy w ramach programu 5/6?

Redakcja
Pod koniec grudnia ub.r. poznaliśmy pomysły na kilkadziesiąt inwestycji wskazanych przez mieszkańców do realizacji w ramach programu 5 na 6. Teraz wiemy, które z tych pomysłów mogą zostać zrealizowane. Większość z zaproponowanych przez rady osiedli inwestycji jest zgodna z propozycjami mieszkańców.

Ideą zaproponowanego przez prezydenta Rafała Bruskiego programu 5 na 6 jest realizacja najpilniejszych potrzeb mieszkańców poprzez przekazanie 5 mln zł na inwestycje przez nich bezpośrednio zgłoszone. Środki podzielono na 6 okręgów wyborczych (według liczby mieszkańców każdego z okręgów). Ostatecznie o przeznaczeniu pieniędzy, będących nominalnie w dyspozycji poszczególnych okręgów, decydują wspólnie radni i rady osiedli.

- Cieszy mnie aktywność mieszkańców w zgłaszaniu swoich propozycji do programu 5 na 6. To dowód na to, że programy obywatelskie są potrzebne i z pewnością chcemy je kontynuować – podkreśla prezydent Rafał Bruski. – Oczywiście nie wszystkie pomysły można zrealizować  z uwagi na sytuację właścicielską niektórych nieruchomości czy zbyt duże koszty danej inwestycji. Jednak te, które ostatecznie trafią do realizacji, są zgodne z oczekiwaniami sporej grupy mieszkańców – dodaje prezydent.

Propozycje inwestycji, wskazane przez mieszkańców pod koniec ubiegłego roku, analizowane były w Urzędzie Miasta we współpracy z przedstawicielami poszczególnych rad osiedli. Sprawdzane były możliwości realizacji inwestycji pod względem formalno-prawnym i finansowym. Radnym przekazane zostały wszystkie zaproponowane w głosowaniu przez mieszkańców zadania. Następnie rady osiedli podjąć musiały stosowne uchwały, w których wskazały inwestycje rekomendowane do realizacji w tym roku. Ostateczny głos w sprawie podejmie Rada Miasta, wprowadzając zadania inwestycyjne do tegorocznego budżetu.

O pomysłach mieszkańców pisaliśmy TUTAJ

Jakie inwestycje trafią do realizacji? (inwestycje zatwierdzone uchwałami rad osiedli)

Czyżkówko: w tym roku kontynuowane będzie zadanie rozpoczęte w 2013 r. polegające na budowie placu zabaw u zbiegu ulic Śniegowej i Podniebnej.  Zakres inwestycji został rozszerzony o wykonanie boiska trawiastego.

Flisy: rada osiedla przedstawi swoją uchwałę do końca marca br.

Miedzyń-Prądy: oświetlenie ulic Notecka i Iglasta

Z przyczyn finansowych nie będzie możliwa realizacja zgłoszonej przez mieszkańców tego osiedla oraz Osowej Góry budowy kładki pieszo-rowerowej nad Kanałem Bydgoskim i Strugą Flis. Szacowany koszt inwestycji wyniósłby 3,2 mln zł, nie licząc wykupu koniecznych pod inwestycję gruntów.

Okole: kontynuacja rozbudowy wideomonitoringu na terenie osiedla (zadanie zgodne z propozycją mieszkańców)

Osowa Góra: budowa palcu zabaw w południowej części osiedla (ul. Kanarkowa) oraz zatoczki parkingowej wzdłuż ul. Sardynkowej, między ul. Sielawową a Miętusową (zadania zgodne z propozycją mieszkańców)

Piaski: oświetlenie kortu tenisowego oraz doposażenie placu zabaw przy ul. Mochelskiej – zadanie jest kontynuacją inwestycji podjętej w 2013 r.

Smukała-Opławiec-Janowo: kontynuacja modernizacji obiektu UKS przy ul. Smukalskiej 177 w ramach posiadanych środków na 2014 r.

Wilczak-Jary: budowa wideo monitoringu na skrzyżowaniu ulic: Nakielska, Dolina, Wrocławska i Ułańska oraz doposażenie placu zabaw i naprawa ogrodzenia boiska w parku Księżycowym (zadanie zgodne z propozycją mieszkańców)

Bartodzieje: kontynuacja programu „Bartodzieje na sportowo”, który został wprowadzony korektą do budżetu w styczniu 2014 r. jako zadanie dwuletnie (zagospodarowanie terenu nad Balatonem pomiędzy ulicami: Ceramiczną, Polanką i Swarzewską). W przypadku wygenerowania oszczędności na tym zadaniu, może zostać wprowadzona do budżetu inwestycja dotycząca remontu chodnika przy ul. Gajowej na wysokości Zespołu Szkół Samochodowych (zadania zgodne z propozycją mieszkańców)

Bielawy: budowa osiedlowego placu zabaw wraz z siłownią fitness przy ul. Powstańców Wlkp. (zadanie zgodne z propozycją mieszkańców)

Bydgoszcz Wschód-Siernieczek-Brdyujście: zadanie do realizacji zostanie wskazane w czerwcu br. po wyborach do nowej rady osiedla

Leśne: utwardzenie alejki i oświetlenie skweru na rogu ulic Dwernickiego i Sułkowskiego; renowacja alejki w parku Załuskiego od ul. Modrzewiowej (wzdłuż bloków); montaż dwóch lamp przy przejściu dla pieszych przy targowisku (Czerkaska-Grabowa); naprawa boiska do koszykówki oraz poboczy stanowisk do gry w tenisa na terenie parku Załuskiego (kontynuacja zadania rozpoczętego w 2013); oświetlenie głównej alejki na skwerze Inwalidów Wojennych oraz budowa chodnika na ul. Modrzewiowej 8 (zadania zgodne z propozycją mieszkańców)

Nowy Fordon: przebudowa i adaptacja pomieszczeń ZS nr 5 Mistrzostwa Sportowego na salę widowiskową przy ul. Piwnika Ponurego (zadanie zgodne z propozycją mieszkańców); rekonstrukcja znaku szybowcowego z nazwa Fordon na stoku wraz z zagospodarowaniem terenu

Stary Fordon: I etap wideomonitoringu osiedla – plac przy ul. Rynek z ulicami wylotowymi oraz plac zabaw przy ul. Pielęgniarskiej (zadanie zgodne z propozycją mieszkańców)

Tereny Nadwiślańskie: zagospodarowanie obszaru zieleni nieurządzonej w rejonie ulic: Hallera i Gryfa Pomorskiego (zadanie dwuletnie)

Tatrzańskie: zagospodarowanie terenu w rejonie ulic: Peplińskiej, Lawinowej i Salezjańskiej; ustawienie 50 ławek w ciągu ul. Pelplińskiej

Błonie: budowa parkingu przy ul. Waryńskiego 51 na 50 miejsc parkingowych; plac zabaw w parku Dunarowskiego obok siłowni fitness; wymiana chodnika pomiędzy ul. Waryńskiego 51 a Gałczyńskiego 1 w parku 16. Pułku Ułanów Wlkp. (zadania zgodne z propozycją mieszkańców)

Górzyskowo: kontynuacja budowy parku sportowo-rekreacyjnego przy ul. Kossaka – zadanie dwuletnie (zadanie zgodne z propozycją mieszkańców)

Szwederowo: doposażenie placu zabaw i siłowni przy MDK nr 2; remont placu rekreacyjnego na terenie ZS nr 30; remont i modernizacja świetlicy SP nr 41; modernizacja oświetlenia SP nr 63; rewitalizacja fontanny przy ul. Ks. Skorupki – zadanie dwuletnie (zadanie zgodne z propozycją mieszkańców)

Bocianowo-Śródmieście-Stare Miasto: budowa siłowni fitness wraz z oświetleniem przy ul. Gdańskiej 122, Czartoryskiego i Pomorskiej; zainstalowanie kamery wideomonitoringu w parku Kazimierza Wielkiego w rejonie fontanny; wymiana chodnika w ul. Pomorskiej od Śniadeckich Dworcowej – zadanie kontynuowane (zadania zgodne z propozycją mieszkańców)

Jachcie: kontynuacja budowy boiska SP nr 36 przy ul. Średniej

Wzgórze Wolności: kontynuacja dwuletniego zadania budowy boiska przy SP nr 65 (ul. Bośniacka)

Kapuściska: kontynuacja budowy skateparku przy ul. Szarych Szeregów; budowa progów zwalniających przy SP nr 28; budowa palcu zabaw dla dzieci przy ul. Szarych Szeregów; zakup koszy na śmieci – alejka spacerowa wzdłuż torów tramwajowych (zadanie zgodne z propozycją mieszkańców)

Łęgnowo: modernizacja terenu sportowo-rekreacyjnego przy ul. Żółwińskiej (zadanie zgodne z propozycją mieszkańców)

Łęgnowo Wieś: doświetlenie ul. Toruńskiej

Wyżyny: zadania zgłoszone do realizacji na terenie osiedla Wyżyny zostaną wprowadzone do budżetu na kwietniowej sesji Rady Miasta Bydgoszczy, po ich ponownym zdiagnozowaniu.

Mechatronika jest już w Gimnazjum nr 2

od 16 lat
Wideo

Policyjne drony na Podkarpaciu w akcji

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto