Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Czterysta podpisów pod petycją o rozbudowanie włocławskiej filii centrum onkologii

Andrzej Galczak
Andrzej Galczak
Tadeusz Raczyński, wiceprzewodniczący Komisji Zdrowia RM, przekazuje prezydentowi Andrzejowi Pałuckiemu petycję podpisaną przez ponad 400 osób.
Tadeusz Raczyński, wiceprzewodniczący Komisji Zdrowia RM, przekazuje prezydentowi Andrzejowi Pałuckiemu petycję podpisaną przez ponad 400 osób. Andrzej Galczak
Nie oddamy teleradioterapii. Czterysta podpisów pod petycją o rozbudowanie włocławskiej filii centrum onkologii

Ponad 700 pacjentów z Włocławka i okolic, leczących się na choroby onkologiczne, co miesiąc korzysta z usług Centrum Onkologii w Bydgoszczy. Miało być jeszcze lepiej, a pojawiły się czarne chmury.Jest działka, jest pozwolenie na budowę, a także projekt wykonawczy budowy zakładu telera-dioterapii we Włocławku. Nad inwestycją zawisły jednak czarne chmury. Czy są realne, czas pokaże. Pacjenci mają obawy.Pojawiają się koncepcje włączenia zakładu teleradioterapii do zadłużonego włocławskiego szpitala, a nawet przeniesienia go do Torunia. Czy tam powstanie kolejny, nowy zakład, czy też włocławski projekt byłby realizowany w grodzie Kopernika, tego nie wiadomo.Informacja obiegła nasze miasto bardzo szybko. Zaniepokoiła wiele osób, szczególnie pacjentów leczących się onkologicznie. Postanowili działać i wczoraj we włocławskim ratuszu przekazali prezydentowi petycję, w której domagają się budowy zakładu teleradioterapii.- Rozbudowanie włocławskiej filii centrum onkologii jest naszą nadzieją na szybszy dostęp do radioterapii - mówi Wiesława Kędzierska, pacjentka CO. - Czekanie pół roku na łóżko w bydgoskim szpitalu, to jak eutanazja. Na ambulatoryjne leczenie czeka się kilka tygodni i byłoby na miejscu. Niewielu pacjentów stać na wynajęcie hotelu. Codzienne dojazdy ciężko chorych też nie wchodzą w grę. Długie czekanie na terapię jest w tym przypadku równoznaczne ze zgonem pacjenta lub co najmniej ze znacznym pogorszeniem się stanu zdrowia.Problem leczenia pacjentów onkologicznych dotyka całe rodziny i jest znacznie szerszy niż wskazują to szpitalne statystyki. Według nich ponad 700 pacjentów z Włocławka i okolic korzysta z leczenia w Bydgoskim Centrum Onkologii. Ich liczba nieustannie rośnie.Do 2015 roku przy ul. Łęgskiej powstanie Zakład Teleradioterapii. Akt notarialny zawarty - Zebraliśmy ponad czterysta podpisów pod petycją - powiedział Tadeusz Raczyński, radny i jednocześnie pacjent od lat borykający się z nowotworem. - Mamy nadzieję, że prezydent pomoże w doprowadzeniu projektu budowy zakładu teleradioterapii w naszym mieście do szczęśliwego finału.Przekazanie takiej placówki zadłużonemu włocławskiemu szpitalowi, który nie ma żadnego onkologa, to nie jest dobry pomysł. - Dzisiaj do Włocławka przyjeżdżają specjaliści z Centrum Onkologii w Bydgoszczy - mówi Andrzej Pałucki, prezydent miasta. - Na rzecz tej placówki, za jeden procent wartości, przekazaliśmy teren przy ul. Łęgskiej. Warunkiem jest postawienie w tym miejscu zakładu telera-dioterapii.Prezydent obiecał, że będzie zabiegał u marszałka województwa kujawsko-pomorskiego o realizację tego projektu właśnie w naszym mieście. Ma również przedstawić złożoną mu wczoraj petycję.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Rewolucyjne zmiany w wynagrodzeniach milionów Polaków

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto