Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Czy można kąpać się w Wiśle? Sprawdzamy stan rzeki w Warszawie

Piotr Wróblewski
Czy można kąpać się w Wiśle? Sprawdzamy stan rzeki w Warszawie
Czy można kąpać się w Wiśle? Sprawdzamy stan rzeki w Warszawie Wojciech Wojtkielewicz
Zbliżają się wakacje i sezon kąpielowy. Co roku powraca pytanie, czy wreszcie możemy kąpać się w Wiśle. Sprawdziliśmy, jak prezentują się wyniki i co potrzeba, żeby do stolicy powróciło strzeżone miejsce do pływania w rzece.

W dwudziestoleciu międzywojennym warszawiacy kochali kąpiele w Wiśle. Później, szczególnie pod koniec lat 60., rzeka była coraz bardziej zanieczyszczana. Duże zakłady przemysłowe wylewały do niej różne substancje, dlatego chętnych na kąpiele było coraz mniej. Sytuacja znacząco poprawiła się na początku XXI wieku, mimo to co roku w czasie wakacyjnym słyszymy o gronkowcu, bakteriach coli i innych zagrożeniach, które czyhają na nas, gdy wejdziemy do wody.

Światełko w tunelu pojawiło się, gdy zaczęła obowiązywać Ramowa Dyrektywa Wodna. Od 2015 roku musimy przestrzegać rygorystycznych norm dotyczących czystości wody. Wszystkie kraje Unii Europejskiej zobowiązały się do podwyższenia jakości wód śródlądowych poprzez ograniczenie zanieczyszczeń.

Czy w Wiśle można się już kąpać?
Podstawowe pytanie dotyczy jakości wody. Choć sezon kąpielowy startuje 15 czerwca, już teraz wiemy jak prezentują się dane dotyczące warszawskiego odcinka rzeki. - Każdy, kto wchodzi do Wisły w Warszawie, czyni to na swoją własną odpowiedzialność. Wisła jest rzeką kapryśną, trudną. Ma zmienne dno, silny nurt i pojawiające się wiry - mówi Joanna Narożniak z Mazowieckiej Inspekcji Sanitarnej.

W każdym roku prowadzone są specjalistyczne badania, dzięki którym wiemy jak zmienia się jakość wody w Wiśle. - Mimo że z roku na rok woda jest coraz czystsza (monitoring Wisły prowadzi Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska), to jednak nadal pewne wskaźniki nie ulegają poprawie. Co nam może grozić? Wszystko zależy od indywidualnej odporności organizmu. Są ludzie, którym nic się nie stanie, a są osoby, które mogą zareagować silną reakcją alergiczną, zapaleniem skóry. W wodzie są gronkowce, bakterie coli. Można mieć problemy z oddychaniem – dodaje Narożniak.

Zobacz też: Kąpielisko w Warszawie nad Wisłą? Będzie, ale dopiero za 3 lata

Potrzebne kąpielisko
Diagnoza Sanepidu dotyczy jednak sytuacji ekstremalnych. Coraz więcej osób, mimo braku wyznaczonego miejsca decyduje się na kąpiel w Wiśle. To niebezpieczne, ze względu na to, że w rzece jest silny nurt, wiry i niestabilne dno. W związku z tym konieczne byłoby stworzenie kąpieliska strzeżonego przez ratowników WOPR. Takie miejsce były już w Warszawie, chociażby nad Jeziorkiem Czerniakowskim. - Z naszej strony nie widzimy żadnych przeciwwskazań, żeby takie kąpielisko powstało. Jesteśmy w stanie gotowości i mamy ludzi, którzy mogliby tam pracować. Nim powstałoby takie miejsce musielibyśmy obejrzeć teren, zobaczyć jaki jest grunt i wiry – tłumaczy Paweł Błasik, prezes warszawskiego WOPR.

Nim powstanie kąpielisko, trzeba złożyć odpowiednie dokumenty do Sanepidu. - Obecnie nie ma żadnych zgłoszeń od podmiotów dotyczących zorganizowania kąpieliska lub miejsc przeznaczonych do kąpieli na Wiśle nie tylko w obrębie miasta Warszawy, ale i na terenie całego województwa mazowieckiego – mówi Joanna Narożniak z Mazowieckiej Inspekcji Sanitarnej. Wkrótce jednak to się zmieni.

Zapytanie dotyczące kąpieliska skierowaliśmy do stołecznego ratusza, który mógłby udostępnić miejsce oraz rozwiązać kwestie od strony logistycznej. - W ramach rozwoju Wisły planowane jest uruchomienie kąpielisk. Miałyby się one znajdować w regionie praskiej części Wisły, między mostem Poniatowskiego, a plażą Rusałka (przy Zoo). Uruchomienie kąpielisk jest planowane w 2018 lub 2019 roku - tłumaczy Tomasz Demiańczuk z zespołu prasowego Urzędu m.st. Warszawy.

Sezon kąpielowy rusza oficjalnie 15 czerwca. Od tego momentu będą otwierane kolejne kąpieliska. Poza sztucznymi obiektami, możemy wybrać się nad Zalew Zegrzyński lub Jeziorko Czerniakowskie.


emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak postępować, aby chronić się przed bólami pleców

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto