Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Czy szkoły techniczne we Włocławku znają potrzeby rynku pracy?

Małgorzata Goździalska
Małgorzata Goździalska
Zespół Szkół Elektrycznych. Uczniowie tej placówki praktykują ucząc się m.in. nowoczesnych metod lutowania
Zespół Szkół Elektrycznych. Uczniowie tej placówki praktykują ucząc się m.in. nowoczesnych metod lutowania Wojciech Alabrudziński
Szkoły coraz bliżej współpracują z zakładami pracy, ale nie przy programach. Czy szkoły techniczne znają potrzeby naszego rynku pracy?

Tokarz, ślusarz, spawacz, blacharz, elektryk, elektromonter - takich m.in. pracowników poszukują zakłady pracy we Włocławku i okolicach. Jednocześnie absolwenci szkół zawodowych i techników często po ukończeniu szkoły zasilają armię bezrobotnych. Czy to oznacza, że szkoły przygotowujące do podjęcia pracy w zawodach technicznych nie znają potrzeb pracodawców?Dyrektorzy szkół na ogół twierdzą, że te potrzeby rynku pracy doskonale znają. - Dwa lata temu pracodawcy zgłaszali mi, że potrzebni są blacharze i lakiernicy - mówi Ryszard Suwała, dyrektor Zespołu Szkół Samochodowych we Włocławku.- Gdy jednak zrobiłem rozeznanie, to okazało się, że potrzeby te zamknęłyby się cyfrą "trzy". A ja dla trzech uczniów klasy nie otworzę.Oferty pracy w Powiatowym Urzędzie Pracy we Włocławku.Obecnie pracodawcy sygnalizują, że potrzebują na przykład diagnostów. - Ale, żeby zostać diagnostą, trzeba mieć pięć lat praktyki, zrobić kurs i zdać egzamin - tłumaczy dyrektor Suwała.Poszukiwani są też specjaliści o wąskiej specjalizacji, na przykład nie mechanicy, ale mechanicy samochodów ciężarowych. Tymczasem szkoły techniczne wyposażają absolwentów w wiedzę techniczną ogólną. Czy współpraca na linii szkoła - pracodawca układa się dobrze?Piotr Człapiński, dyrektor Zespołu Szkół Elektrycznych we Włocławku nie narzeka. - Uczniowie technikum mają w trzeciej klasie 4-tygodniowe praktyki u pracodawców - mówi. - Od ubiegłego roku w ramach projektu unijnego "Wakacje z pracodawcą" około 100 uczniów w każde wakacje odbywa dodatkowe 4-tygodniowe praktyki. Dla absolwentów są też organizowane 8-tygodniowe staże. Uczniowie mają też możliwość odbycia praktyk w firmach patronackich takich jak Detal-Met, Opakofarb, Cheko.W Urzędzie Pracy są setki bezrobotnych z wyższym wykształceniem Część uczniów zawodówki w ZSS we Włocławku ma podpisane umowy z pracodawcami na odbycie praktyk. - I niejednokrotnie po trzech latach znajdują u nich zatrudnienie - mówi dyrektor Suwała. Uczniowie technikum w ZSS też chodzą na praktyki do pracodawców - na cztery tygodnie. Czy to wystarczy? - Na odbycie praktyk dłuższych, na przykład 8-tygodniowych, nie pozwala podstawa programowa - podkreśla dyrektor Suwała. - Bo nie możemy organizować praktyk kosztem innych zajęć. 

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Rewolucyjne zmiany w wynagrodzeniach milionów Polaków

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto