Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Dinozaury na Mazowszu. Kolejne ślady prehistorycznych stworzeń. "Należą do co najmniej siedmiu gatunków"

Kamil Jabłczyński
Kamil Jabłczyński
Państwowy Instytut Geologiczny - Państwowy Instytut Badawczy
Niezwykłe odkrycie na terenie Mazowsza. Naukowcy odnaleźli kilkaset tzw. tropów dinozaurów. Datuje się je na 200 milionów lat, a wyglądają jakby zostały zostawione wczoraj. Należą do co najmniej siedmiu gatunków jurajskich gadów.

Przedstawiciele Państwowego Instytutu Geologicznego pracują na miejscu już od jakiegoś czasu i znajdowane są kolejne ślady egzystencji dinozaurów na terenie obecnego Mazowsza. Oprócz śladów odkryto także kości. Na pierwsze z nich natrafiono podczas badań archeologicznych latem ubiegłego roku. Spekulują, że może to być największa kolekcja tropów w Europie. Żartują także, że odkrycia wręcz "pachną dinozaurem".

Dinozaury na Mazowszu. Kolejne ślady prehistorycznych stworz...

Do niedawna wydawało się, że w Polsce nie ma większych szans na spektakularne odkrycia nowych stanowisk paleontologicznych z pozostałościami po jurajskich dinozaurach. Odkrycia z tego roku zmieniły to przekonanie - czytamy na stronie Państwowego Instytutu Geologicznego - Państwowego Instytutu Badawczego.

Ślady, a raczej tropy, pochodzą z okresu, gdy na terenie dzisiejszego Mazowsza znajdowało się dość płytkie morze. Mowa o wspomnianych wcześniej czasach datowanych na ok. 200 milionów lat temu. Oprócz pozostałości po dinozaurach w Borkowicach znaleziono też szczątki innych zwierząt lądowych i szczątki ryb.

Borkowice to prawdziwy skamieniały skarbiec oraz wyjątkowa okazja na lepsze poznanie wczesnej ewolucji dinozaurów. - W przyszłości powinien powstać geopark czy park paleontologiczny, natomiast na dzień dzisiejszy chcemy w jakiś sposób zasygnalizować, że takie odkrycie było w formie jakiś mniejszych inwestycji w pobliżu kopalni - powiedział wójt Borkowic Robert Fidos, cytowany przez TVP3 Warszawa.

Warto podkreślić, że w Borkowicach natrafiono nie tylko na tropy dinozaurów. Prawdziwie ekscytujące było również odkrycie w tym stanowisku ich kości zachowanych w formie pustek czy odlewów w piaskowcach, położonych ponad warstwą z tropami. - Są to naturalnie zachowane odlewy, ponieważ dinozaury spacerowały po ile wysychającym - powiedział TVP 3 Warszawa prof. Grzegorz Pieńkowski z Państwowego Instytutu Geologicznego. Wyjaśniał także, że pozostawione ślady zostały zasypane przez piasek i następnie przekształciły się w skały piaskowca, co pozwala dziś zobaczyć je w tak dobrym stanie.

od 12 lat
Wideo

Niedzielne uroczystości odpustowe ku czci św. Wojciecha w Gnieźnie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto