Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Niezwykłe odkrycie na budowie II linii metra w Warszawie. Robotnicy natrafili na kości koni. Mogą mieć nawet 500 lat

Michał Mieszko Skorupka
Michał Mieszko Skorupka
Kości na budowie II linii metra
Kości na budowie II linii metra Urząd Miasta Stołecznego Warszawy
Pracownicy budowy drugiej linii warszawskiego metra dokonali niecodziennego odkrycia. Robotnicy natrafili na kości, które według wstępnej oceny, należą do koni. Najprawdopodobniej, zwierzęta te żyły od 150 do nawet 500 lat temu. Archeolodzy będą teraz szukać odpowiedzi na pytanie, czy konie były używane jako pociągowe, czy może do jazdy wierzchem. Druga wersja oznaczałaby, że służyły one wojskowym.

Na początku stycznia tego roku, robotnicy pracujący przy budowie ostatniego odcinka linii metra M2 na Karolin natknęli się na kości. Znajdowały się metr pod ziemią w rejonie, gdzie powstaje przyszła stacja Lazurowa. O znalezisku poinformował na swojej stronie Urząd Miasta Stołecznego Warszawy.

Na miejsce odkrycia przyjechali archeolodzy nadzorujący budowę. Dokonali oni wstępnych oględzin, które nie wymagały wstrzymania prac. Następnie, kości zostały przetransportowane do siedziby Państwowego Muzeum Archeologicznego w Warszawie w celu przeprowadzenia szczegółowych badań.

Kości na budowie II linii metra

Niezwykłe odkrycie na budowie II linii metra w Warszawie. Ro...

Kości mogą mieć nawet 500 lat

Ze wstępnych ustaleń wynika, że są to kości konia lub kilku koni (11 dużych i kilka mniejszych fragmentów kości długich i łopatka). Specjaliści nie wykluczają, że zwierzę lub zwierzęta te żyły od 150 do nawet 500 lat temu. Archeolodzy będą teraz szukać odpowiedzi na pytanie, czy konie były używane jako pociągowe, czy może do jazdy wierzchem. Druga wersja oznaczałaby, że służyły one wojskowym.

Eksperci, przy pomocy oceny archeozoologicznej, chcą też dowiedzieć się, jakiej wielkości były zwierzęta. Niewykluczone, że uda się ustalić również ich rasę - informują władze stolicy.

Kolejne kości na terenie budowy

Stołeczni urzędnicy przypominają, że podczas budowy wcześniejszych odcinków drugiej linii warszawskiego metra odkrywano już kości zwierząt. Tak było między innymi na terenie dzisiejszej stacji Płocka. Wówczas odkopano kilka kości należących do samicy prehistorycznego słonia leśnego. Kopię fragmentów szkieletu można oglądać w gablocie na antresoli stacji Płocka.

Z kolei na stacji Bródno, na głębokości około 15 metrów, odkryto wśród mas piasku rzecznego czaszkę prażubra. Podczas powstawania stacji Zacisze odnaleziono natomiast pochodzący sprzed kilkudziesięciu tysięcy lat kawałek żuchwy mamuta.

Inne odkrycia

Niedawno na budowie bemowskiego odcinka metra, w miejscu, gdzie powstaje Stacja Techniczno-Postojowa Karolin, archeolodzy odkryli pomieszczenia z przełomu XIX i XX wieku. Resztki odkopanej piwniczki znajdują się w miejscu, gdzie na mapie z 1931 roku zaznaczone są dwa budynki Folwarku Karolin, ale prawdopodobnie była to zupełnie odrębna konstrukcja ceglana.

Nad budową metra na tym terenie czuwa zespół ekspertów z Państwowego Muzeum Archeologicznego. Jeszcze przed rozpoczęciem właściwych prac prowadzili tzw. badania powierzchniowe, w czasie których znaleźli między innymi fragmenty ceramiki.

Przypomnijmy, że na trasie II linii metra trwają przygotowania przed drążeniem tuneli. Choć ogromne tarcze wiertnicze TBM rozpoczną pracę za kilka miesięcy, już teraz wykonawca wzmacnia grunt w kluczowych miejscach inwestycji, kontynuowany jest wykop podstropowy na stacji Karolin.

od 7 lat
Wideo

echodnia Drugi dzień na planie Ojca Mateusza

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto