Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Dinozaury na Mazowszu. Borkowice chcą promować niezwykłe odkrycie sprzed dwóch lat. W planach budowa geoparku

Michał Mieszko Skorupka
Michał Mieszko Skorupka
Władze gminy planują budowę geoparku
Władze gminy planują budowę geoparku Urząd Gminy Borkowice
Władze Borkowic planują utworzenie parku przyrodniczego, który miałby rozsławić gminę i jej okolice. Miejsce nawiązywałoby do niezwykłego odkrycia, którego dokonano na tamtejszych terenach latem 2021 roku. Przypomnijmy, że naukowcy natrafili tam na liczne perfekcyjnie zachowane tropy dinozaurów drapieżnych i roślinożernych, a także na ich kości. Jedną z zapowiedzi geoparku jest ogromna figura dilofozaura, która niedawno stanęła na skwerze przed urzędem.

Po spektakularnym odkryciu w 2021 roku perfekcyjnie zachowanych tropów dinozaurów sprzed 200 milionów lat, władze Borkowic na Mazowszu starają się o upamiętnienie tego wydarzenia oraz planują wykorzystanie tego faktu do utworzenia parku przyrodniczego, który przyczyni się do rozwoju Gminy Borkowice i Powiatu Przysuskiego.

Zapowiedzią geoparku ma być ogromna figura dinozaura, która stanęła na skwerze przy Urzędzie Gminy.

Gmina przygotowuje miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego na obszarze odkrycia tropów z okresu Dolnej Jury. Nawiązana współpraca z Parkiem Jurajskim w Bałtowie zaowocowała przekazaniem przez jego założyciela Pana Piotra Lichotę modelu dinozaura. Sześcio-metrowy drapieżny dilofozaur zdobi skwer przy Urzędzie Gminy i jest symbolem ważnego wydarzenia z historii Borkowic - informują władze Gminy Borkowice.

Na temat figury powstał już pierwszy wiersz. Jego autorką jest miejscowa poetka Danuta Skalska. Z dziełem można się zapoznać na stronie Urzędu Gminy Borkowice.

Na Mazowszu odkryto tropy i kości dinozaurów

Przypomnijmy, że latem 2021 roku na płytach dolnojurajskich piaskowców w kamieniołomie w Borkowicach koło miasta Przysucha na Mazowszu odkryto liczne perfekcyjnie zachowane tropy dinozaurów drapieżnych i roślinożernych. Eksperci informowali wówczas, że znalezisko jakością zachowania dorównuje najlepszym znanym odkryciom z Grenlandii, Ameryki Północnej, Afryki Południowej czy Chin.

Do niedawna wydawało się, że w Polsce nie ma większych szans na spektakularne odkrycia nowych stanowisk paleontologicznych z pozostałościami po jurajskich dinozaurach. Odkrycia z tego roku zmieniły to przekonanie - czytamy na stronie Państwowego Instytutu Geologicznego - Państwowego Instytutu Badawczego.

Sensacyjnego odkrycia dokonali geolog z Państwowego Instytutu Geologicznego - Państwowego Instytutu Badawczego (PIG-PIB) prof. dr hab. Grzegorz Pieńkowski oraz dr Grzegorz Niedźwiedzki z Uniwersytetu w Uppsali.

Warto podkreślić, że w Borkowicach natrafiono nie tylko na tropy dinozaurów. Prawdziwie ekscytujące było również odkrycie ich kości zachowanych w formie pustek czy odlewów w piaskowcach, położonych ponad warstwą z tropami. Specjaliści z PIG-PIB przekazali, że są to wyjątkowo cenne okazy i stanowią kluczowe dopełnienie wiedzy o różnorodności borkowickiego świata dinozaurów. Wśród fragmentów kości zostały znalezione także szczątki innych zwierząt lądowych oraz szczątki ryb.

Więcej na temat tego wyjątkowego znaleziska przeczytacie w poniższym artykule.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Zmiana czasu nie ma sensu. Kiedy z tym skończymy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto