Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Sensacyjne odkrycie na Mazowszu. Geolodzy natrafili na ślady dinozaurów. "To najlepiej zachowane tropy z opisanych dotychczas w Polsce"

Michał Mieszko Skorupka
Michał Mieszko Skorupka
Sensacyjne odkrycie na Mazowszu. Znaleziono kości i tropy dinozaurów
Sensacyjne odkrycie na Mazowszu. Znaleziono kości i tropy dinozaurów Państwowy Instytut Geologiczny - Państwowy Instytut Badawczy
Na Mazowszu, w kopalni odkrywkowej surowców ilastych w Borkowicach koło miasta Przysucha dokonano niezwykłego odkrycia. Prof. dr hab. Grzegorz Pieńkowski oraz dr Grzegorz Niedźwiedzki natrafili tam na doskonale zachowane tropy i kości dinozaurów. Znalezisko ma około 200 milionów lat. Naukowcy podkreślają, że perspektywy kolejnych poszukiwań są bardzo obiecujące.

Latem 2021 roku na płytach dolnojurajskich piaskowców w kamieniołomie w Borkowicach koło miasta Przysucha na Mazowszu odkryto liczne perfekcyjnie zachowane tropy dinozaurów drapieżnych i roślinożernych. Jak poinformowano podczas poniedziałkowej konferencji, znalezisko jakością zachowania dorównuje najlepszym znanym odkryciom z Grenlandii, Ameryki Północnej, Afryki Południowej czy Chin.

Do niedawna wydawało się, że w Polsce nie ma większych szans na spektakularne odkrycia nowych stanowisk paleontologicznych z pozostałościami po jurajskich dinozaurach. Odkrycia z tego roku zmieniły to przekonanie - czytamy na stronie Państwowego Instytutu Geologicznego - Państwowego Instytutu Badawczego.

Sensacyjnego odkrycia dokonali geolog z Państwowego Instytutu Geologicznego - Państwowego Instytutu Badawczego (PIG-PIB) prof. dr hab. Grzegorz Pieńkowski oraz dr Grzegorz Niedźwiedzki z Uniwersytetu w Uppsali.

Na Mazowszu odkryto tropy i kości dinozaurów. "Wyjątkowo cenne okazy"

Na stronie PIG-PIB czytamy, że znaczna część wydobytych okazów ukazuje trójwymiarowe naturalne odlewy stóp dinozaurów, na których utrwalone są z niezwykłymi detalami cechy anatomiczne oraz odciski łuskowatej skóry ich twórców.

Aby taki stan zachowania był możliwy, musiała nastąpić w krótkim czasie bardzo szczególna sekwencja wydarzeń: ustąpienie z tego obszaru wód laguny, odsłonięcie ilastego dna, wejście dinozaurów na wciąż plastyczny (ale niezbyt grząski) grunt, wyschnięcie podłoża i utrwalenie tropów (na co dowodem są szczeliny z wysychania przecinające niektóre tropy), ponowne szybkie zalanie obszaru i równie szybkie przykrycie powierzchni przez sedymentację ławicy piasku nasuwającej się bariery - przez co ślady zostały utrwalone jako naturalne odlewy - wyjaśnia prof. dr hab. Grzegorz Pieńkowski z PIG-PIB.

Warto podkreślić, że w Borkowicach natrafiono nie tylko na tropy dinozaurów. Prawdziwie ekscytujące było również odkrycie w tym stanowisku ich kości zachowanych w formie pustek czy odlewów w piaskowcach, położonych ponad warstwą z tropami. Jak informuje PIG-PIB, są to wyjątkowo cenne okazy i stanowią kluczowe dopełnienie wiedzy o różnorodności borkowickiego świata dinozaurów. Wśród fragmentów kości zostały znalezione także szczątki innych zwierząt lądowych, jak również szczątki ryb.

Zdaniem odkrywców fauna dinozaurów z Borkowic należy do jednej z najbogatszych odnotowanych w osadach dolnojurajskich na świecie.

W śladach pozostawionych przez dinozaury można odczytać ich zachowanie i zwyczaje. I tak w Borkowicach mamy ślady pozostawione przez dinozaury biegnące, płynące, odpoczywające i siedzące na błotnistym osadzie oraz wiele enigmatycznych biogenicznych struktur, zapewne związanych z różnorodnymi aktywnościami życiowymi bytujących tam dinozaurów (np. ślady żerowania czy grzebania w osadzie). Znaleziska tropów wskazują na wyjątkowo złożony zespół faunistyczny zamieszkujący ten obszar - podkreśla dr Grzegorz Niedźwiedzki.

"Skamieniały skarbiec"

Znaleziska tropów wskazują na złożony zespół faunistyczny dinozaurów zamieszkujący ten obszar około 200 milionów lat temu. Największe dotychczas zarejestrowane w Borkowicach ślady dinozaurów drapieżnych osiągają prawie 40 cm długości. Borkowice to prawdziwy skamieniały skarbiec, stanowisko pod każdym względem wyjątkowe, a dla naukowców to wyjątkowa okazja na lepsze poznanie wczesnej ewolucji dinozaurów - czytamy na stronie Państwowego Instytutu Geologicznego - Państwowego Instytutu Badawczego.

PIG-PIB informuje, że do tej pory w Borkowicach udało się zabezpieczyć kilkaset tropów dinozaurów, reprezentujących co najmniej siedem różnych gatunków tych zwierząt. Naukowcy podkreślają, że perspektywy poszukiwawcze są daleko bardziej obiecujące. - Liczba cennych obiektów, które przed dokonaniem odkrycia znalazły się w hałdach jest nieporównanie większa. Do ich wydobycia (waga bloków wynosi średnio kilkaset kilogramów, niektóre są kilkutonowe) konieczny będzie ciężki sprzęt i znaczne środki finansowe - czytamy na stronie PIG-PIB.

Stanowisko jest obecnie obszarem badań geologicznych, sedymentologicznych i paleontologicznych. Trwają także procedury administracyjne mające na celu ustanowienie stanowiska dokumentacyjnego i objęcie go ochroną. Koordynatorem obecnie prowadzonych i planowanych prac jest Państwowy Instytut Geologiczny - Państwowy Instytut Badawczy, a uczestniczą w nich także naukowcy i specjaliści od skanowania 3D z Polski i Szwecji - informują naukowcy.

Geolodzy podkreślają, że te nieliczne znalezione powierzchnie z tropami reprezentują najwyższe walory nie tylko naukowe, ale także wystawienniczo-muzealne. - Ze względu na bezcenne znaleziska paleontologiczne, wspomniana odkrywka powinna zostać wyłączona z projektu rekultywacji w kierunku rolniczym i leśnym i tymczasowo zabezpieczona. W przyszłości powinno powstać tu geostanowisko / rezerwat geologiczny oraz muzeum / centrum edukacyjne prezentujące odkryte tropy, kości oraz środowisko, w jakim żyły dinozaury - twierdzą naukowcy.

Prace w lipcu, wrześniu i październiku 2021 r. były prowadzone przez Państwowy Instytut Geologiczny - Państwowy Instytut Badawczy na zlecenie Głównego Geologa Kraju i zostały sfinansowane ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej oraz wspomagane przez grant naukowy Swedish Research Council.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wskaźnik Bogactwa Narodów, wiemy gdzie jest Polska

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto