Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Dzień Godności Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną w Bydgoszczy [zdjęcia]

Redakcja
W miniony poniedziałek 06 maja 2013 r. o godz. 11:00 w siedzibie Urzędu Wojewódzkiego w Bydgoszczy z inicjatywy pani Wojewody Ewy Mes odbyło się seminarium z okazji Międzynarodowego Dnia Godności Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną.

Każdego roku w dniu 5 maja obchodzony jest Europejski Dzień Walki z Dyskryminacją Osób Niepełnosprawnych. Z tej okazji Polskie Stowarzyszenie na Rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym organizuje Dzień Godności Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną. W bydgoskim spotkaniu udział wzięli przedstawiciele najwyższych władz i osób, które w istotny sposób przyczyniają się do zmiany postaw społecznych wobec tego rodzaju niepełnosprawności. Seminarium było poświęcone promocji Konwencji o Prawach Osób Niepełnosprawnych, którą Polska ratyfikowała 6 września 2012 r.
Program  Seminarium
- Moje tęsknoty - występ artystyczny osób niepełnosprawnych z Warsztatów Terapii Zajęciowej „Modrzew” przy Lidze Kobiet Polskich w Bydgoszczy w układzie Marka Kalinowskiego pt. „Pamiętajmy o lalkach – Zakochany Pierroty”;
- Wprowadzenie, Ewa Mes - Wojewoda Kujawsko-Pomorski;
- Znaczenie prawne i faktyczne Konwencji o Prawach Osób Niepełnosprawnych - Prof. dr hab. Tadeusz Jasudowicz - Kierownik Katedry Praw Człowieka UMK w Toruniu;
- Administracja rządowa wobec uregulowań zawartych w Konwencji - Aleksandra Poeplau - Pełnomocnik Wojewody do Spraw Osób Niepełnosprawnych i Rodziny;
- Oczekiwania osób niepełnosprawnych wobec rezultatów ratyfikacji Konwencji - przedstawiciele środowiska osób niepełnosprawnych;
- Między powinnością, a możliwościami - debata problemowa z udziałem zaproszonych gości.
Powiat Włocławski reprezentował Wojciech Nawrocki - Przewodniczący Powiatowej Społecznej Rady ds. Osób Niepełnosprawnych we Włocławku. W seminarium udział wzięły dwie parlamentarzystki naszego województwa w osobach: pani poseł Anna Bańkowska i Teresa Piotrowska. Podczas spotkania omawiano standardy wprowadzone do polityki społecznej przez Konwencję Praw Osób Niepełnosprawnych.
W wystąpieniu otwierającym seminarium Wojewoda Ewa Mes podkreśliła, że „…głównym celem Konwencji jest popieranie, ochrona i zapewnienie pełnego i równego korzystania z praw człowieka i podstawowych wolności przez wszystkie osoby niepełnosprawne. Inicjatywa seminarium służy promocji, wdrożeniu i monitorowaniu Konwencji, jako podstawowego aktu normującego standardy zarządzania problematyką osób niepełnosprawnych”.
Godność człowieka wymaga także dzisiaj ochrony. Szczególnie najsłabsi potrzebują właściwego wsparcia społecznego, wolnego od takich kontekstów, które mogą dotykać i ranić swoją wymową. Ratyfikowana przez Polskę Konwencja o Prawach Osób Niepełnosprawnych wprowadza standardy, w świetle, których powinny być sprawdzone wszystkiego normy mające zastosowanie do życia osób niepełnosprawnych. Dyskryminacja osób niepełnosprawnych intelektualnie krzywdzi i zaprzepaszcza ich potencjalne możliwości. Prawa człowieka nie zależą od nikogo nie są do niczyjej dyspozycji. Należą tylko do osoby ludzkiej jako takiej. Można je najwyżej źle zrozumieć i jeszcze gorzej realizować.
Przejawami i skutkami dyskryminacji są:

- zniewalanie nadmierną opieką
- samotność i izolacja
- brak perspektyw
- brak wsparcia
- bezczynność
- brak szans
 
  
Zadania, jakie ma do wykonania w tym zakresie administracja, przedstawiła Pełnomocnik Wojewody do Spraw Osób Niepełnosprawnych i Rodziny - Aleksandra Poeplau, która powiedziała, że „…każdy ma prawo do rozwoju, ale nie każdy ma w tym zakresie identyczne warunki. Rzeczywistość zmusza do przewartościowania szeregu zjawisk społecznych ściśle związanych z problematyką niepełnosprawności. Nowe spojrzenie na człowieka niepełnosprawnego powinno być uwarunkowane świadomością o jego niezniszczalnej ludzkiej godności”. Według danych WHO (Światowa Organizacja Zdrowia) upośledzenie umysłowe od urodzenia lub wczesnego dzieciństwa dotyka około 1 procent ludzi.
Uczestnicy seminarium mieli okazję zapoznać się z problemami, jakie pojawiają się w zarządzaniu wraz z niepełnosprawnością mieszkańców województwa. Zarówno kwestie prawne, jak warunki infrastruktury oraz interwencje polityki społecznej w dalszym ciągu wymagają wypracowania działań, które pozwolą na niezależne życie osób pozbawionych pełnej sprawności. Kolejni prelegenci debaty podnosili ważne kwestie dotyczące prowadzenia monitoringu sytuacji osób niepełnosprawnych na terenie województwa.
 
Analiza przyczyn niepełnosprawności oraz jej struktury związanej z podziałem na grupy dyspanseryjne możliwa jest dzięki Elektronicznemu Krajowemu Systemowi Monitoringu Osób Orzekanych o Niepełnosprawności, za który odpowiada Wojewódzki Zespół ds. Orzekania o Niepełnosprawności. Taka baza danych, na co zwróciła uwagę prof. Małgorzata Kościelska,  pozwala na dokładną ocenę potrzeb związanych z niepełnosprawnością oraz umożliwia racjonalne angażowanie środków finansowych  w kierunku świadczenia uzasadnionej pomocy.
Wszystkie zgłaszane problemy, a w szczególności przejawy dyskryminacji lub występujących wad w systemie opieki i wsparcia zostały włączone do przygotowywanego dokumentu końcowego, jaki zostanie przekazany po jego stworzeniu osobom decydującym o stanie  zabezpieczenia społecznego w regionie.
 Wnioski końcowe opracowane w oparciu o opinię ekspercką Kierownika Katedry Praw Człowieka UMK w Toruniu prof. Tadeusza Jasudowicza będą omawiane w najbliższym czasie na kolejnym spotkaniu zespołu monitorującego rodzaj i skalę problemów związanych z działaniem na rzecz równych szans osób niepełnosprawnych.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Zwolnienia grupowe w Polsce. Ekspert uspokaja

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto