Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Dziś Międzynarodowy Dzień Alfabetyzacji. Zapraszamy do Empiku na głośne czytanie Kubusia Puchatka

redakcja
redakcja
fot. sxc.hu
fot. sxc.hu redakcja
Polska Akcja Humanitarna zaprasza na Głośne Czytanie Kubusia Puchatka! Bajki dla najmłodszych w Salonie Empik przy ulicy Wielkie Garbary 18 czytać będą aktorzy ze Stowarzyszenia Teatr Piosenki - Małgorzata Chojnowska - Wiśniewska i Grzegorz Wiśniewski.

Na całym świecie stopień alfabetyzacji wynosi 82%. Wśród dorosłych obywateli świata 759 milionów – a więc co piąty – to osoby niepiśmienne. Dwie trzecie z nich mieszka w zaledwie 15 krajach, zaś blisko dwie trzecie osób niepiśmiennych to kobiety. W Międzynarodowy Dzień Alfabetyzacji przypominamy, że dostęp do edukacji to prawo gwarantowane każdemu mieszkańcowi ziemi w Powszechnej Deklaracji Praw Człowieka (art. 26.). Mimo to umiejętność czytania i pisania jest wciąż przywilejem dla wielu ludzi...
W krajach rozwiniętych 96% dzieci w odpowiednim wieku uczęszcza do szkoły podstawowej – w krajach Południa, np. RPA wskaźnik ten wynosi 47%. Oznacza to, że ponad połowa tamtejszych dzieci w wieku szkolnym nie uczy się.
Na całym świecie 72 miliony dzieci nie ma dostępu do podstawowego szkolnictwa. Wiele dzieci nie może uczęszczać do szkoły, ponieważ ich najważniejszym obowiązkiem jest finansowe wspieranie rodziny, czy też opieka nad braćmi, siostrami lub starszymi osobami. Na trenach objętych konfliktami zbrojnymi dzieci razem ze swoimi rodzinami są zmuszone do ucieczki, niekiedy biorą udział w działaniach zbrojnych.
Dziewczynki stanowią większość (54%) dzieci nieuczęszczających do szkoły. Szacuje się, że ponad połowa z nich nigdy nie chodziła do szkoły. Wyraźnie gorsza jest sytuacja dziewczynek w krajach arabskich i Afryki Subsaharyjskiej, a także w Indiach i Pakistanie. Przykładowo w Nigerii ponad dwie trzecie dziewczynek nieuczęszczających do szkoły podstawowej nie rozpocznie nawet nauki; w przypadku chłopców odsetek ten wynosi 31%.
Społeczność międzynarodowa podejmuje starania w zwiększeniu alfabetyzacji w krajach najbiedniejszych. UNESCO koordynuje światowy program Education for All na rzecz kształcenia, którego celem jest zapewnienie podstawowego nauczania dzieciom, młodzieży oraz dorosłym. W 2000 roku, na światowej konferencji w Dakarze (Senegal), 164 kraje podjęły decyzję, że do roku 2015 edukacja na poziomie podstawowym będzie dostępna dla wszystkich dzieci we wszystkich krajach świata.
Polska Akcja Humanitarna od wielu lat realizuje projekty, których celem jest umożliwienie nauki dzieciom i dorosłym żyjącym w najbiedniejszych regionach świata. W ramach kampanii Akcja Edukacja realizujemy projekty w Afganistanie i Afryce Subsaharyjskiej: m.in. odbudowujemy szkoły, organizujemy kursy komputerowe i językowe dla kobiet. Wiedzę o prawie do edukacji szerzymy również poprzez działalność wydawniczą. Nasza książeczka dla dzieci „Kto wymyślił szkołę?” pokazuje najmłodszym w jaki sposób dzieci w innych krajach zdobywają wiedzę.

od 7 lat
Wideo

Konto Amazon zagrożone? Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto