Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Europejski Dzień bez Samochodu w Toruniu

redakcja
redakcja
redakcja
Dobiega końca lato, ale nie kończą okazje do częstszego chodzenia piechotą i jazdy na rowerze. 22 września 2011 r. będziemy obchodzić Europejski Dzień bez Samochodu. Imprezy zachęcające do pozostawienia auta i skorzystania z innych form transportu rozpoczną się w Toruniu już 17 września.

W Polsce jest dziś dwa razy więcej samochodów niż w 1980 roku - alarmuje Państwowa Inspekcja Ochrony Środowiska. To oznacza więcej hałasu i spalin, gorsze warunki życia dla ludzi i zwierząt, więcej terenów zieleni zajętych pod budowę dróg i parkingów, a tym samym mniej naturalnych siedlisk fauny. Szacuje się, że nawet 70 procent. zanieczyszczeń w powietrzu pochodzi z rur wydechowych samochodów osobowych i ciężarowych - o wiele więcej niż z kominów fabryk.
Organizatorzy Europejskiego Dnia bez Samochodu w naszym mieście apelują: Zakochaj się w tramwaju, Do pracy tylko rower, Zmień klimat w Toruniu! Kampanię współorganizują: Miasto Toruń, Toruński Klub Miłośników Komunikacji Miejskiej, Stowarzyszenie Rowerowy Toruń, Arriva oraz Toruńskie Stowarzyszenie Ekologiczne Tilia.
Program obchodów w Toruniu:
* 17 WRZEŚNIA 2011 (Sobota) - 11.00 – 16.00 - zwiedzanie miasta z pokładu autobusu z niespodziankami - 16.00 – Rowerowa Masa Krytyczna (Rynek Nowomiejski)
* 18 WRZEŚNIA 2011 (Niedziela) - 10.00 – 12.00 Dzień otwarty zajezdni autobusowej MZK Toruń. - 12.00 – 13.00 Przejazd pociągiem Arriva na stację Barbarka - 13.00 – 14.00 wystawa oraz zajęcia w Szkole Leśnej na Barbarce - 15.00 Powrót pociągiem Arriva
* 22 WRZEŚNIA 2011 (Czwartek) DZIEŃ BEZ SAMOCHODU - Rozwiązanie konkursu ,"Wygraj bilet i zdrowsze powietrze" - Darmowe przejazdy pociągami Arriva dla pasażerów, z ważnym dowodem rejestracyjnym
Europejski Dzień bez Samochodu, ang. World Car Free Day, to międzynarodowa kampania ekologiczna. Obchodzi się go corocznie 22 września jako zwieńczenie Tygodnia Zrównoważonego Transportu. Tydzień ten zwany też Tygodniem Mobilności przypada pomiędzy 16 a 22 września. Idea tego dnia powstała w 1998 roku we Francji. W Polsce Dzień bez Samochodu obchodzony jest od 2002 roku, pod patronatem Ministerstwa Środowiska. W roku 2010 uczestniczyło w niej tysiąc miast z całej Europy, w tym 113 z Polski.
Kampania Europejski Tydzień Zrównoważonego Transportu jest organizowana pod auspicjami Komisji Europejskiej. Jej celem jest zachęta do rezygnacji z samochodu szczególnie na krótkich dystansach. Jeszcze kilkanaście lat temu samochody były niewielkim problemem ekologicznym, lecz od lat 80-tych XX w datuje się intensywny rozwój motoryzacji. Według Państwowej Inspekcji Ochrony Środowiska w roku 1996 liczba pojazdów w Polsce wzrosła w porównaniu do roku 1990 o 30%, a w stosunku do 1980 r. podwoiła się. Problem ten nie dotyczy oczywiście wyłącznie Polski. Równie, a nawet bardziej widoczny staje się w innych krajach.
Z jakimi skutkami nadmiernej ilości samochodów przyjdzie nam się zmierzyć?
* Coraz większe połacie gruntów pokryte są siecią dróg i parkingów, a autostrady znacząco utrudniają zwierzętom przemieszczanie się pomiędzy różnymi obszarami swojego zasięgu. Drugi poważny problem to rosnące zanieczyszczenie powietrza oraz poziom hałasu w miastach przekraczający dopuszczalne normy.
* Jak wynika z raportu Europejskiej Agencji Środowiska, wzrost od roku 1990 emisji zanieczyszczeń transportowych w Europie o 23 procent zniwelował skutki polepszenia czystości fabryk. Stało się tak pomimo wprowadzenia dużo bardziej przyjaznych dla środowiska paliw i samochodów. Korzyści ze stosowania silników hybrydowych i autobusów na etanol niweluje wzrastająca ciągle liczba samochodów. Nawet ponad 70% zanieczyszczeń powietrza pochodzi dziś z gazów wylotowych samochodów osobowych i ciężarowych. Jest to więcej niż emitują przemysł i energetyka.
* Powietrze staje się coraz bardziej zanieczyszczone, a poziom hałasu w miastach przekracza wszystkie dopuszczalne normy. Obliczono, że wraz ze spalinami samochodowymi wydzielana jest w Ameryce Północnej trzecia część całkowitej emisji dwutlenku węgla do atmosfery. Transport kołowy wymieniany jest jako jedno z możliwych źródeł powstawania efektu cieplarnianego.
* Spaliny, efekt utleniania różnego rodzaju paliw, takich jak olej napędowy, benzyna, węgiel, gaz ziemny, zawierają wiele trujących związków i metali. Najgroźniejsze składniki spalin to: tlenki azotu, siarki. Co prawda współczesna benzyna jest pozbawiona trujących dodatków, takich jak ołów, dzięki czemu spaliny są znacznie mniej toksyczne. Jednak ich ilość jest tak ogromna, iż stanowią poważne zagrożenie dla naszej planety. Widocznym efektem uwalniania przez pojazdy spalin do atmosfery jest smog. Zjawisko to, odkryte po raz pierwszy już w latach 40. XX wieku w Los Angeles, jest wywoływane przez duże lokalne stężenia trujących gazów i pyłów, z których większość pochodzi z samochodów.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Bydgoska policja pokazała filmy z wypadków z tramwajami i autobusami

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto