Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Europejski Dzień Logopedy

Redakcja
jacek krassowski
Dnia 5.03.2011 obchodzimy Europejski Dzień Logopedy

Dnia 5.03.2011 obchodzimy Europejski Dzień Logopedy. Umówiłem się na rozmowę z Panią Małgorzatą Chorążyczewską członkiem Zarządu Oddziału Lubuskiego Polskiego Związku Logopedów i jednocześnie członkiem Zarządu Głównego Polskiego Związku Logopedów w Warszawie.
JK. Dlaczego obchodzimy 5 marca Europejski Dzień Logopedy ?
M.CH. 6.03.1988 roku w Paryżu zawiązał się Komitet Łącznikowy Logopedów Unii Europejskiej(CPOL), którego głównym celem było zbudowanie ochronnego parasola- otoczenie opieką i wspomaganie logopedów na poziomie europejskim. W roku 2004 CPLOL zainicjował EDL, aby podnieść rangę zawodu terapeutów mowy. Uważano za niezbędne zwrócenie uwagi publicznej na problemy w komunikowaniu się oraz ich wpływ na ludzkie życie. Postanowiono by dzień 6 marca był Europejskim Dniem Logopedy. W tym dniu logopedzi przyjmują wszystkich zainteresowanych , którzy pragną zadbać o prawidłowy rozwój mowy . Polska od 12 maja 2007r.jest państwem członkowskim
JK. Spróbujmy teraz wyjaśnić bliżej definicję ‘Jąkania”
M.CH. Jąkanie jest zaburzeniem utrudniającym komunikację międzyludzką. W centrum jąkania znajduje się niepłynność mówienia, która jest zjawiskiem uniwersalnym. Z punktu widzenia społecznego ,niepłynność mowy jest uwarunkowana reakcjami psychicznymi i społecznymi, jak np. dziedziczność, uraz psychiczny, niepokój, krytykowanie, rywalizacja itp. Jąkanie powstaje w myślach małego dziecka, nie w ustach. Jest zaburzeniem spastycznym, gdyż u jego podstaw leżą nadmierne skurcze mięśni narządów oddechowych, fonacyjnych i artykulacyjnych.
JK. Jaka jest rola logopedy?M.CH W terapii osób jąkających się logopeda odgrywa ważną rolę w rozwiązywaniu problemów. Ważne jest by miał poczucie humoru, gdyż ma to wpływ na pacjenta, który nabiera pewności siebie, wierzy we własne siły, zaczyna rozmawiać i wypowiadać się publicznie. Celem terapii jąkających się jest podniesienie gotowości komunikowania się , kreowania zachowań. Ważnym czynnikiem poprawności mowy jest prawidłowy oddech, który powinien być lekki, łatwy i przyjemny. Bardzo ważna jest też rola rodziców, najbliższego otoczenia. Terapia nie kończy się bowiem po wyjściu z gabinetu. Trzeba ją kontynuować w domu, środowisku, pod okiem domowego terapeuty – rodzica .
JK. Jak jest z jąkaniem u dzieci?M.CH Pierwsze objawy niepłynności u dzieci mogą pojawić się w 2 r.ż., a najczęściej w wieku 5 lat, a więc w okresie kształtowania się mowy dziecka. Zwiastunami jąkania są przeważnie powtórzenia sylab, do których najpierw dołącza się przeciąganie głosek, a potem ich blokowanie. Niepłynność mówienia dzieci, młodzieży czy dorosłych zasadniczo nie różni się, objawy są takie same.
JK. Czy niepłynności mowy można się wyleczyć, skoro zaliczamy ja do chorób?
M.CH.Uważam że pacjenta w każdym wieku można wyleczyć : dziecko nie musi mieć obrazu jąkania, dorosły może poprawić swą mowę, lecz nie do końca można mówić o całkowitym wyleczeniu. Podstawą terapii jest zmiana w postaci mówienia, można uodpornić jąkającego na reakcje społeczne. Ale nie jestem w stanie zagwarantować ,że niepłynność mówienia nie wróci. Nie jesteśmy w stanie przewidzieć sytuacji, które przyczynią się do wywołania reakcji psychicznych: lęku, strachu przed mówieniem, agresji.
JK. Przeczytałem na waszej stronie http://www.logopeda.org.pl/ o certyfikatach dla logopedów. Proszę powiedzieć cos więcej na ten temat.M.CH PZL przyznaje Certyfikaty logopedom posiadającym przynajmniej tytuł magistra lub lekarza medycyny. Certyfikat Zawodowy wydaje się logopedom posiadającym pełne kwalifikacje zawodowe potwierdzone świadectwem ukończenia studiów logopedycznych na okres 5 lat. Przedłużenie ważności certyfikatu odbywa się na wniosek osoby zainteresowanej po spełnieniu przez nią warunków: czynnego wykonywania zawodu i aktywności zawodowej podnoszącej kwalifikacje i kompetencje logopedy. Dokument ten wydaje się na 10 lat.
JK. Jak do niepłynności mówienia podchodzi NFZ?M.CH. Według NFZ niepłynność mówienia- jąkanie traktowane jest jako zaburzenie. Są przychodnie i poradnie specjalistyczne w Zielonej Górze(ul. Podgórna , Langiewicza Aldemet , Poliklinika i nie tylko ), które przyjmują pacjentów w różnym wieku mających skierowanie od lekarza rodzinnego.

* * *
Zobacz nas na facebooku: 
strona portalu Moje Miasto Zielona Góra
strona bezpłatnego tygodnika miejskiego MM Moje Miasto Zielona Góra

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Grupę krwi u człowieka można zmienić, to przełom!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto