Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Gigantyczne osiedle na Żeraniu. Aż 3926 nowych mieszkań. Radni zdecydują, czy powinny powstać

Piotr Wróblewski
Piotr Wróblewski
Czy powstanie tam prawie 4 tys. mieszkań?
Czy powstanie tam prawie 4 tys. mieszkań? Google Earth
Prawie 4 tysiące mieszkań oraz szkoła - to plan inwestora na Żerań Wschodni. Na razie ubiega się o decyzję środowiskową dla wielkiej inwestycji. Potem, prawdopodobnie korzystając z "lex developer", pójdzie z nią do Rady Warszawy. Czy powstanie nowe osiedle dla aż 10 tysięcy osób?

Przy Marywilskiej 34, na Żeraniu Wschodnim, powstać może gigantyczne osiedle. Na razie jest to teren należący do Korporacji Radex, która ubiega się o decyzję środowiskową dla wielkiej inwestycji o powierzchni 17,3 hektara. Wspomniane działki znajdują się między ul. Marywilską (za pasem zieleni), ul. Odlewniczą, skupem złomu i przestrzenią magazynową. Obecnie znajdują się tu głównie magazyny i firmy, jednak wkrótce teren może zostać przekształcony pod zabudowę mieszkaniową.

Planowane w tym miejscu osiedle składałoby się z bloków od 5 do 8 kondygnacji. W sumie – według dokumentów – mogłoby tu powstać aż 3926 mieszkań. Przyjmijmy, że średnia lokatorów dla nowych mieszkań to 2,5 osoby (co jest ostrożnym szacunkiem). Oznacza to, że na nowym osiedlu mogłoby zamieszkać około 10 tysięcy osób. To tak, jakby do Warszawy dołączyć cały Ożarów Mazowiecki.

Osiedle na „lex deweloper”. W zmian szkoła

Z dokumentów złożonych przez inwestora 28 kwietnia do Generalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska (GDOŚ) wynika, że osiedle zajmie 14 kwartałów, a całkowita powierzchnia zabudowy naziemnej wyniesie aż 290 tys. mkw. To mniej więcej tyle co dwa Pałace Kultury i Nauki. Skala przedsięwzięcia byłaby więc ogromna.
Poniżej poglądowa mapa działki.

W opisie inwestycji czytamy: "Budowa zespołu budynków mieszkalnych wielorodzinnych z usługami i garażami podziemnymi w rejonie ul. Marywilskiej". Według planów:

  • liczba mieszkań to 3926
  • liczba miejsc garażowych to 3926 w garażu podziemnym i 140 na powierzchni
  • usługi w parterach zajmą powierzchnię ok. 8 tys. mkw.
  • bloki mieszkalne będą miały 5-8 kondygnacji - w najwyższym punkcie osiągną 29,5 mkw.

Obecnym problemem jest brak zgody na budowę. Wspomniane tereny przeznaczone są pod biura, usługi i przemysł. Nie są jednak objęte planem zagospodarowania przestrzennego. Jako pierwsi o inwestycji napisali „Nowi Liberałowie”, a konkretnie warszawski oddział tej organizacji. Jak przewidują, inwestor będzie starał się o pozyskanie dokumentami i rozpoczęcie budowy w ramach „lex developer.” To oznacza, że o przyszłości inwestycji zadecyduje Rada Warszawy.

Z założenia przy „lex developer” inwestor proponuje w zamian pewną korzyść dla społeczności i miasta. W tym przypadku w planach pojawia się informacja o możliwości budowy szkoły podstawowej o powierzchni 4680 mkw.

Zapytaliśmy Korporację Radex o potencjalny start inwestycji oraz o szczegóły. Do momentu opublikowania artykułu nie dostaliśmy odpowiedzi. Z dokumentów wiadomo, że wstępne prace już się rozpoczęły. "Część budynków (...) została już wyburzona a teren jest przygotowywany pod nową inwestycję. Rozbiórka pozostałych budynków odbędzie się w trakcie prac przedinwestycyjnych" - czytamy we wniosku do GDOŚ. Co ważne, na rozbiórkę firma ma już pozwolenie.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Czy warto kupować dzisiaj mieszkanie?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto