Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Hełmy, menażki, naboje i fragmenty kości. Historyczne odkrycie podczas remontu teatru na Pradze

Kacper Komaiszko
Kacper Komaiszko
Stołeczny Konserwator Zabytków
Warszawski Teatr Baj położony na Pradze-Północ przechodzi właśnie modernizację. Jednak na początku bieżącego tygodnia prace musiały zostać wstrzymane. Wszystko przez znalezisko, jakiego dokonali wykonawcy remontu. Robotnicy ujawnili zakopane pod ziemią elementy wyposażenia armii sprzed 1939 roku, a także naboje czy fragmenty szczątek. Szczegóły w artykule poniżej.

Rewitalizacja najstarszego teatru lalek

Teatr Baj w Warszawie to najstarszy teatr lalek w skali całego kraju. Rozpoczęcie jego działalności datuje się na rok 1928, z kolei od roku 1954 siedziba teatru umiejscowiona jest na Pradze-Północ, przy ul. Jagiellońskiej. Przed dwoma laty podjęto decyzję o gruntownej modernizacji gmachu teatralnego. Według wstępnych założeń remont miał zakończyć się właśnie teraz - w październiku bieżącego roku. Dziś już wiemy, że termin nie zostanie dotrzymany. Powodem jest odkrycie archeologiczne, jakiego dokonali pracujący na miejscu robotnicy. Pod ziemią ujawniono zakopane elementy wyposażenia armii sprzed 1939 roku, a także naboje czy fragmenty kości i ludzkie szczątki.

Pieczę nad remontem zabytkowego budynku sprawuje Stołeczny Konserwator Zabytków. Dzięki temu odpowiednie jednostki szybko zostały poinformowane o historycznym odkryciu na placu robót. O sprawie powiadomiono policję i prokuraturę. Konserwator zdradził, że doszło do ujawnienia takich przedmiotów jak hełmy, menażki i ich fragmenty oraz pociski, łuski i naboje. Wszystkie elementy zostało zabezpieczone.

Na hałdzie ziemi pochodzącej z wykopu, gdzie dokonano odkrycia, ukazały się również fragmenty kości - przekazał Stołeczny Konserwator Zabytków.

ZOBACZ ZDJĘCIA Z MIEJSCA ZNALEZISKA

Hełmy, menażki, naboje i fragmenty kości. Historyczne odkryc...

Hełmy z II RP i wyposażenie francuskie

Szczegóły dotyczące ujawnionego wyposażenia wojskowego wskazał Adrian Sobieszczański - historyk i licencjonowany przewodnik po Warszawie. - Na zdjęciu widoczne polskie hełmy wz. 31 oraz francuskie (używane przez WP)wz. 15 - wyjaśnił w mediach społecznościowych, komentując post konserwatora Michała Krasuckiego.

  • Hełm wz. 31 - Stalowy hełm polskiej konstrukcji, opracowany w 1931 roku. Służył za podstawowy ogólnowojskowy hełm w II RP. Prace nad budową wzoru trwały wiele lat. Polskie władze wojskowe zaczęły myśleć nad nim już w roku 1919, podczas gdy pierwsze zamówienie na 300 sztuk hełmów złożono dopiero 11 lat później. Wzoru tego hełmu używano do roku 1939.
  • Hełm wz. 15 - Opracowany został przez francuską komisję wojskową w roku 1915. Jego konstrukcję wzorowano na kaskach paryskich strażaków. Składał się z czerepu i charakteryzował się rozpoznawalnymi daszkami z przedniej oraz tylniej strony. W Polsce hełmy z wzorem 15 stosowano do roku 1933 - później zastąpiły je wyżej opisywane wzory 31. Z francuskich hełmów korzystały również armie takich państw jak Belgia, Japonia, Grecja, Łotwa, Maroko czy Tajlanda, Rumunia i ZSRR.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto