MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Historia zatoczyła koło wokół kościoła św. Mikołaja

Redakcja
redakcja
W przeszłości były bardzo silne związki kościoła św. Mikołaja z Gdańskiem.

Czytając artykuł na stronie internetowej Urzędu Miejskiego pt.: Uroczystości w Bazylice Kolegiackiej św. Mikołaja można napisać, że historia zatoczyła koło. Inspiracją do napisania tego zdania jest podana lista dostojnych gości.
http://www.grudziadz.pl/contents/content/69/409
Cytat:Obchody rozpoczną się o godz. 15.00. Zapoczątkuje je zorganizowane w Farze czuwanie. Po nim, o godz. 16.00 sprzed kościoła św. Franciszka Ksawerego wyruszy do Bazyliki procesja i rozpocznie się msza święta. Homilię dla zgromadzonych wiernych wygłosi ks. bp. prof. Jan Bernard Szlaga, ordynariusz diecezji pelplińskiej.
Kościół św. Mikołaja dowodnie w XVI-XVIII w. należał do kanoników chełmińskich. Tu była jedna z kurii kanoników.  Bardzo silne są związki historyczne kościoła św. Mikołaja z Gdańskiem. Dziekan Kazimierz Dąbrowski, probszcz kościoła św. Mikołaja w latach 1696-1705 był opatem klasztoru cysterskiego w Oliwie w l. 1703-1722. Przez dwa lata był on jednocześnie proboszczem w Grudziądzu i opatem w Oliwie. Prawdopodobnie założyciel Grudziądza cysters biskup Chrystian był także opatem w Oliwie. W Grudziądzu uczył się wybitny humanista okresu renesansu biskup Jan Dantyszek.Do rangi symbolu może urosnąć procesja od kościoła pojezuickiego, która się rozpocznie 6 grudnia. To właśnie tam prawie do końca 1 połowy XVII w. była siedziba kanoników chełmińskich.
Pod tym linkiem można zobaczyć portret proboszcza św. Mikołaja i jednocześnie opata oliwskiego dziekana Kazimierza Dąbrowskiego.
http://www.trojmiasto.pl/oliwa/o_hist1.html
Przypuszczalnie funkcję kolegiaty kościół św. Mikołaja pełnił w okresie średniowiecza dla diecezji chełmińskiej. Nie ma dokumentów źródłowych, świadczących,  by był kościołem parafialnym dla Grudziądza,  lokowanego w 1291 r.  Mało znanym faktem jest przynależność tego kościoła do zakonu dominikanów , potwierdzona w wizytacji kanonika Strzesza z 1667 r.  Na koniec trzeba stwierdzić, że kosciół ten jest spadkobiercą tradycji katedry biskupa misyjnego Prus Chrystiana oraz pierwszej katedry biskupów pomezańskich. 22.12.1255 roku biskup pomezański Ernest przekazał Grudziądz Krzyżakom i przeniósł swoją siedzibe i katedrę do Kwidzyna.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Seria pożarów Premier reaguje

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto