Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Honorowi Obywatele na wystawie

UM Torunia
11 kwietnia, o godz. 17.00 w Ratuszu Staromiejskim odbędzie się wernisaż nowej wystawy czasowej Muzeum Okręgowego: „Honorowi Obywatele Torunia – zasłużeni i kontrowersyjni”.

11 kwietnia, o godz. 17.00 w Ratuszu Staromiejskim odbędzie się wernisaż nowej wystawy czasowej Muzeum Okręgowego: „Honorowi Obywatele Torunia – zasłużeni i kontrowersyjni”.

Po raz pierwszy tytuł Honorowego Obywatela Miasta Torunia nadano w 1815 r., a pierwszym obdarzonym tym zaszczytem był Hans Jakob Auerswald, ochmistrz Królestwa Prus i nadprezydent Prus Zachodnich i Wschodnich. Przez dwieście lat tytuł ten nadawano 35 lub 36 razy. Brak precyzyjnego ustalenia rzeczywistej liczby osób, które otrzymały ten znamienity tytuł, wynika z faktu, że nie wszystkie nadania mają swoje potwierdzenie w źródłach. Wśród Honorowych Obywateli Torunia są ludzie wielcy, o ogromnych dokonaniach zarówno naukowych, politycznych jak i społecznych. Obok nich pojawiają się postacie, które zasłużyły się podczas swej działalności w służbie państwa pruskiego, oraz osoby, których wyróżnienie jest wynikiem pomyłki lub przypadku, albo też jest całkowicie niezrozumiałe.

W okresie dwudziestolecia międzywojennego zaledwie cztery osoby otrzymały tytuł Honorowego Obywatela Miasta Torunia, były to kolejno: gen. Józef Haller, marszałek Francji i Polski Ferdinand Foch, marszałek Józef Piłsudski i marszałek Edward Rydz-Śmigły. Po II wojnie światowej ten zaszczytny tytuł przypadł ludziom, którzy zupełnie na niego nie zasługiwali, np. marszałkowi Michałowi Roli-Żymierskiemu. Ostatnie dwadzieścia lat to niewątpliwie nominacje przemyślane i nie budzące najmniejszych wątpliwości. Wśród osób wyróżnionych tym tytułem znalazł się Ojciec Święty Jan Paweł II, gen. Elżbieta Zawacka, prof. Wilhelmina Iwanowska, prof. Marian Biskup, były prezydent Torunia Jerzy Wieczorek i wiele innych wybitnych osobistości. Prezentowana w Ratuszu Staromiejskim wystawa ma na celu przybliżenie mieszkańcom miasta postaci faktycznie zasłużonych, jak i tych bardzo kontrowersyjnych. Ciekawe i bardzo istotne są także uzasadnienia kolejnych władz miasta, dlaczego to właśnie tym osobom ten tytuł nadano. Na ekspozycji pokazane są wizerunki prawie wszystkich Honorowych Obywateli Miasta Torunia (poprzez fotografie, grafiki, obrazy olejne), brakuje jedynie kilku postaci, których działalność przypadła na pierwszą połowę XIX wieku, a podobizny się nie zachowały. Jednak na wystawie znalazły się biogramy wszystkich Honorowych Obywateli Torunia.

Kurator wystawy: Aleksandra Mierzejewska

Wystawa czynna: 12 kwietnia – 3 sierpnia 2014 r.

od 7 lat
Wideo

Jak czytać kolory szlaków turystycznych?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto