INDEKS MATURZYSTY: Jak zapisać się na studia? Niezbędnik dla tych, którzy wybierają się na studia

Akcja specjalna
Rekrutacja na studia rusza zanim maturzyści otrzymają wyniki egzaminów
Rekrutacja na studia rusza zanim maturzyści otrzymają wyniki egzaminów 123rf / zdjęcie ilustracyjne
Osoby, chcące dalej się kształcić, zastanawiają się, kiedy i jak zapisać się na studia. Terminy różnicą się od siebie w zależności od poszczególnych uczelni.

indeks maturzysty str. 10-14

Terminy rekrutacji na studia w tym roku – tak jak zwykle – różnią się od siebie w zależności od konkretnej uczelni. Warto więc sprawdzać je na stronie poszczególnych szkół wyższych. Zazwyczaj jednak zapisy na studia zaczynają się już w maju-czerwcu, jeszcze zanim uczniowie poznają wyniki matur.

Warto zapoznać się z dokładnym harmonogramem zapisów na studia i śledzić go na stronie wybranej uczelni. Najczęściej takie informacje znajdziemy w zakładce: „rekrutacja”, „kandydaci na studia”, „terminarz rekrutacji”. Poniżej zamieszczamy terminy rekrutacji na studia 2024/2025 niektórych znanych polskich uczelni: Uniwersytet Warszawski – rekrutacja rozpoczyna się 6 czerwca 2024; Uniwersytet Jagielloński – zapisy rozpoczynają się 4 czerwca 2024 roku; Politechnika Warszawska – zapisy zaczynają się 3 czerwca 2024 roku; Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu – rekrutacja zaczyna się 1 czerwca 2024 roku; Akademia Górniczo-Hutnicza im. Stanisława Staszica w Krakowie – zapisy zaczynają się 3 czerwca 2024.

Uwaga. Powyżej zostały podane dat rozpoczęcia rekrutacji na studia stacjonarne. Ponadto warto zaznaczyć, że w wielu miejscach internetowe kontra rekrutacyjne można zakładać już wcześniej.

Ogłoszenie wyników rekrutacji

Uczniowie wyniki matur poznają 9 lipca 2024 roku. W zależności od harmonogramu rekrutacji przyszli studenci mają zazwyczaj kilka dni na wprowadzenie ich do systemu , np. na UW mogą to zrobić do 12 lipca. Z kolei wyniki rekrutacji, a więc informację, czy danemu kandydatowi udało się dostać na wybrane studia, uczelnie przekazują zazwyczaj w drugiej połowie lipca (np. na Uniwersytecie Jagiellońskim jest to 18 lipca). Z kolei ostateczne potwierdzenie swojej chęci studiowania musi nastąpić najczęściej w ostatnich dniach lipca.

Warto jednak zapisać sobie harmonogramy uczelni, które nas interesują i śledzić go na bieżąco, by nie przegapić ważnych terminów.

Jak zapisać się na studia?

Rekrutacja na studia odbywa się online. Trzeba założyć konto kandydata na wybranej przez nas uczelni/uczelniach, wprowadzić tam niezbędne dane, a później także wyniki matury. Wcześniej można także, korzystając z kalkulatora maturalnego oszacować swoje wyniki i sprawdzić, czy jest szansa na przyjęcia na studia. Zobacz, jak zapisać się na studia krok po kroku: Na początku warto zastanowić się, co warto studiować i na jakiej uczelni. Dla niektórych ważne są rankingu, np. Ranking Perspektyw, inni biorą pod uwagę miasto, w którym znajduje się uczelnia. Kiedy już rozważymy wszystkie za i przeciw i zdecydujemy się na to, by złożyć dokumenty do konkretnych szkół wyższych, możemy przejść do kolejnego punktu. Rejestrujemy się w systemie IRK (lub ERK czy IR – w zależności od konkretnej uczelni). Postępujemy zgodnie z instrukcją. W formularzu należy podać: imię i nazwisko, PESEL, płeć, datę i miejsce urodzenia, narodowość, obywatelstwo, adres zameldowania, adres do korespondencji, telefon kontaktowy oraz e-mail. Warto zwrócić uwagę, czy prawidłowo został podany PESEL, bo jest to bardzo ważne. Następnie wprowadzamy wyniki matury. Jeśli jesteśmy tegorocznymi maturzystami, na wyniki musimy poczekać do 9 lipca 2024 roku.

Po ogłoszeniu wyników możemy uzupełnić pola: nazwa szkoły, rok ukończenia nauki, numer świadectwa maturalnego oraz data i miejsce wystawienia świadectwa. Zaznaczamy kierunki studiów , które nas interesują. W niektórych przypadkach będzie należało podać również specjalność. Pamiętajmy też, by określić rodzaj studiów (stacjonarne/niestacjonarne; studia I stopnia, studia II stopnia). Kolejnym krokiem jest dokonanie opłaty rekrutacyjnej. Warto zrobić to z wyprzedzeniem, bo zaksięgowanie płatności może chwilę potrwać. Dokładnie sprawdźmy, czy wszystkie dane w formularzu zostały poprawnie wprowadzone. Po jakimś czasie w systemie rekrutacyjnym powinna pojawić się informacja na temat zakwalifikowania lub niezakwalifikowania na studia, a także liczba punktów uzyskana w procesie rekrutacyjnym. Jeśli nie udało ci się dostać na wybrany kierunek, możesz jeszcze wziąć udział w drugim naborze. Ostatni krok to składanie dokumentów.

Jakie dokumenty złożyć na studia?

Zazwyczaj uczelnie wymagają, by donieść: oryginał lub odpis świadectwa maturalnego, zdjęcia (trzy fotografie), dowód wniesienia opłaty rekrutacyjnej, kserokopię dowodu osobistego. Dobrze jest zapoznać się z informacją, jakie dokumenty są wymagane na konkretnym kierunku i uczelni, bo w zależności od tego, do jakiej szkoły wyższej aplikujemy, mogą się one od siebie różnić.

Jak liczy się punkty z matury na studia?

Obliczanie punktów na studia również jest zależne od tego, na jaką uczelnię aplikujemy, bo każda szkoła wyższa ma nieco inny przelicznik. Na niektórych stronach możemy znaleźć kalkulator punktów na studia. Przydatna jest także strona dostanesie.pl , gdzie wpisujemy wyniki matur, nazwę uczelni i kierunek, a następnie od razu otrzymujemy informację, czy mamy szansę zostać przyjętym.

Akademia Sztuki Wojennej

Akademia Sztuki Wojennej powstała na podstawie ustawy z dnia 1 października 2016 r. i jest najwyższej rangi uczelnią wojskową. W jej murach kształcą się również studenci cywilni. Akademia Sztuki Wojennej wytycza nowe kierunki rozwoju myśli wojskowej przez prowadzenie badań, wysoką jakość kształcenia oraz wykorzystanie wiedzy i praktyki sztuki wojennej. Przyczynia się do rozwoju i utrwalenia bezpieczeństwa militarnego RP, Unii Europejskiej i Sojuszu Północnoatlantyckiego przez badania naukowe, działalność ekspercką w dyscyplinie nauki o bezpieczeństwie oraz nauki o zarządzaniu i jakości, a także kształcenie wojskowych i cywilnych elit na potrzeby systemu bezpieczeństwa narodowego.

Więcej informacji: https://www.wojsko-polskie.pl/aszwoj/

fot. Akademia Sztuki Wojennej

British Council

British Council to profesjonalne kursy angielskiego dla dzieci, młodzieży i dorosłych. Nasi doświadczeni nauczyciele zapewniają uczniom najlepsze warunki na każdym etapie nauki. Obserwuj, jak Twoje dziecko nabiera pewności siebie i rozwija kolejne umiejętności. Nasze kursy w języku angielskim pomogą rozwinąć kreatywność, zwiększając umiejętności niezbędne do odniesienia sukcesu i skutecznej nauki angielskiego. Pomożemy Ci poprawić płynność komunikacji po angielsku, przygotujemy Cię do poprowadzenia prezentacji, napisania maila po angielsku lub do egzaminów Cambridge, IELTS czy matury.

Więcej informacji: https://www.britishcouncil.pl/

fot. British Council

Collegium Medicum UMK

Collegium Medicum UMK to więcej niż studia, to pasja do nauki, współpracy i wartościowych spotkań na polu nauk medycznych. Nasza kameralna i prężna naukowo uczelnia to 3 wydziałały i 17 kierunków. Stawiamy na praktyczny aspekt nauczania i proponujemy kierunki, które znajdują zastosowanie na dynamicznym rynku pracy. Gwarantujemy dobry start w zawodową przyszłość. Mamy misję i cel, do którego świadomie zmierzamy. Chcemy aby nasi studenci rozwijali w sobie pasję naukową i z jak najlepszymi wynikami finiszowali na LEK-u. Poza misją dydaktyczną, popularyzujemy naukę podczas Drzwi Otwartych 2024, Medicaliów, Medycznej Środy.

Więcej informacji: https://rekrutacja.cm.umk.pl/

fot. Collegium Medicum UMK

Polsko - Japońska Akademia Technik Komputerowych

Przygotujcie się na erę AI i stańcie się ekspertami z PJATK – Rekrutacja czas start! Programy studiów w Polsko-Japońskiej Akademii Technik Komputerowych przygotowywane są na podstawie obserwacji tendencji na rynku pracy. Stale unowocześniamy je, aby pomóc Wam stać się ekspertami, których będą poszukiwali pracodawcy w przyszłości, a szeroki wybór zakresów specjalistycznych pozwala Wam na kształcenie się w konkretnym, cennym obszarze. Przekonajcie się o tym, wybierając Polsko-Japońską Akademię Technik Komputerowych w Warszawie!

Sprawdź zasady rekrutacji: https://pja.edu.pl/dla-kandydata/

fot. Magdalena Pierzchała

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto