Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Jak głosować, aby głos był ważny

Redakcja MM
Redakcja MM
Paweł Janczaruk
Jeden kandydat na jednej liście w wyborach do Sejmu oraz jeden kandydat w wyborach do Senatu - jeśli w taki sposób zakreślicie kratkę obok nazwiska swych politycznych faworytów, świadomie oddacie ważny głos.

Karty do głosowania są dwie, z tym, że ta do Sejmu będzie składać się aż z ośmiu zbroszurowanych kartek o formacie A4. Na każdej z nich, oddzielnie, znajdziecie listy wyborcze komitetów z nazwiskami wszystkich kandydatów. By głos był ważny, trzeba postawić znak "X" w kratce przy nazwisku tylko jednego kandydata na jednej liście (dokładnie chodzi o to, by w obrębie kratki przecinały się dwie linie). Głos będzie ważny także wtedy, gdy zagłosujemy na więcej niż jednego kandydata z jednej listy. Ale wtedy zostanie on zapisany osobie, która znajduje się na niej na najwyższym miejscu. Np. kiedy postawimy na kandydatów z nr. 3, 5 i 7, to poparcie otrzyma tylko "trójka". Kiedy głos będzie nieważny? Gdy wyborca zagłosuje na kandydatów z różnych list lub gdy wrzuci do urny niewypełnioną kartę.
W równie prosty sposób odbędzie się też głosowanie na przyszłych senatorów. Nowością jest to, że nasz okręg (a więc teren całego województwa) został podzielony na trzy mniejsze okręgi. Jeden z nich obejmuje północ regionu, a dwa pozostałe południe. Mieszkańcy danego rejonu dostaną kartę tylko ze "swoimi" kandydatami, a do Senatu dostaną się jedynie zwycięzcy w każdym z okręgów. Dlatego nasz głos będzie ważny, jeśli zakreślimy kratkę obok nazwiska jednego kandydata. Jeśli poprzemy więcej osób lub jeśli wrzucimy niewypełnioną kartę, głos nie będzie ważny.
Na co powinniśmy też zwrócić uwagę przed głosowaniem? By na każdej karcie była pieczątka obwodowej komisji wyborczej (na karcie do Sejmu będzie ona postawiona tylko na pierwszej stronie). Każda z kart będzie miała ścięty prawy górny róg. Nie oznacza to, że jest uszkodzona. To rozwiązanie przygotowane pod nakładkę Braille'a dla wyborców niewidomych. Pamiętajmy również, by wziąć ze sobą dokument tożsamości. Nie musi to być dowód osobisty. Wystarczy dokument ze zdjęciem, dzięki któremu komisja będzie mogła nas zidentyfikować, np. paszport. - Stare, książeczkowe dowody osobiste są już nieważne i nie będą akceptowane przez komisje - przypomina Stanisław Blonkowski, dyrektor Delegatury Krajowego Biura Wyborczego w Zielonej Górze.
Lokale wyborcze będą czynne od 7.00 do 21.00. Lubuszanie wybiorą w niedzielę 12 posłów i trzech senatorów.

od 12 lat
Wideo

Niedzielne uroczystości odpustowe ku czci św. Wojciecha w Gnieźnie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto