Jak ma wyglądać Warszawa za 14 lat? Zdecydujesz o tym ty [spotkania, konsultacje, terminy]

stul
Jak ma wyglądać Warszawa za 14 lat? Zdecydujesz o tym ty [spotkania, konsultacje, terminy]
Jak ma wyglądać Warszawa za 14 lat? Zdecydujesz o tym ty [spotkania, konsultacje, terminy] PIOTR SMOLINSKI / POLSKA PRESS
Miasto chce oddać głos w ręce jego mieszkańców. To właśnie my, pod okiem ekspertów i specjalistów, mamy decydować o przyszłym wyglądzie naszego miasta. Takie jest założenie projektu #Warszawa2030 Warszawa Przyszłości.

Aktywni mieszkańcy, przyjazne miejsce, otwarta metropolia – taka wizja Warszawy wypracowana została przy udziale mieszkańców, ekspertów oraz urzędników w ramach prac nad strategią rozwoju Warszawy do 2030 roku.To jednak jeszcze nie koniec prac nad Warszawą przyszłości. W stolicy odbędą się debaty, otwarte spotkania i warsztaty, dzięki którym wspólnie z mieszkańcami miasta urząd wypracuje finalny dokument, określający zmiany, które nastąpią w stolicy w przeciągu kilkunastu najbliższych lat.

- Tym elementem, który nas dzisiaj najbardziej pochłania jest to, jak zbudować takie miasto, żeby miało dużą jakość życia objawiającą się tym, że będziemy mieli czystą wodę w kranie, czyste powietrze, czyste miejsce gdzie będziemy spędzali czas, ale żeby Warszawa to było również miejsce, które zbuduje atrakcyjne miejsca pracy, których wymagają nasi mieszkańcy - powiedział zastępca prezydenta m.st. Warszawy, Michał Olszewski podczas konferencji na temat projektu #Warszawa2030.

- Trudno mówić o finalnym wyglądzie dokumentu i tym, co się w nim znajdzie, bo nadal czekamy na to, co mieszkańcy wniosą do niego pod kierownictwem naszych ekspertów. Pamiętajmy o tym, że miasta są jak potężne okręty. To nie jest tak, że my dzisiaj zmienimy rozwój miasta o 180 stopni budując nową strategię. My możemy korygować kierunek rozwoju tego miasta powoli. Dopiero dokument strategiczny, który jest rozpisywany na kilkanaście lat pozwala powiedzieć sobie, że za piętnaście lat chcemy, żeby centrum było zabudowane samymi wieżowcami albo żeby na Pradze nie było żadnego wieżowca, czy chcemy żeby nad Wisłą była tylko zieleń i wzrastała ilość lasów miejskich w Warszawie. Jeżeli sobie postawimy konkretny długookresowy cel to będziemy go w stanie osiągnąć dopiero za kilkanaście lat. Musimy sobie zdawać z tego sprawę, że miasto nie zmienia się z roku na rok. Nie zmienia się kładką pieszo-rowerową czy budową metra - dodał wiceprezydent.

W tworzeniu Warszawy przyszłości możesz pomóc i ty, wystarczy, że weźmiesz udział w jednym z wydarzeń organizowanych przez władze miasta:

DEBATY
Warszawa2030.Przestrzeń – 7 kwietnia, godz. 17:30, Pałac Kultury i Nauki (sala ratuszowa).
Dyskusja będzie koncentrowała się m.in. wokół takich wątków jak: infrastruktura, przestrzeń publiczna, środowisko przyrodnicze, transport, planowanie przestrzenne.

Warszawa2030.Społeczeństwo – 14 kwietnia, godz. 17:30, Centrum Promocji Kultury przy ul. Podskarbińskiej 2.
Dyskusja będzie koncentrowała się m.in. wokół takich wątków jak: bezpieczeństwo, edukacja, kultura, zdrowie, relacje społeczne.

Warszawa2030.Gospodarka – 25 kwietnia, godz. 17:30, Domu Innowacji Społecznych Marzyciele i Rzemieślnicy (Dom Towarowy Braci Jabłkowskich) przy ul. Brackiej 25.
Dyskusja będzie koncentrowała się m.in. wokół takich wątków jak: przedsiębiorczość i formy jej wspierania, innowacje, start-upy, współpraca nauki z biznesem.

Podczas debat będzie funkcjonować punkt opieki nad dziećmi (konieczność wcześniejszego zgłoszenia). Zapewniamy także udogodnienia dla osób niepełnosprawnych, takie jak: pętla indukcyjna, audiodeskrypcja czy tłumacz języka migowego.

Prosimy o rejestrację na poszczególne debaty. Wystarczy wysłać na adres warszawa2030[at]um.warszawa.pl maila z tytułem debaty, imieniem i nazwiskiem.

SPOTKANIA DYSKUSYJNE
Zapraszamy na jedno z 18 spotkań dyskusyjnych! Z pewnością każdemu uda się wybrać dogodny dla siebie termin i lokalizację. Szczegółową listę spotkań podamy wkrótce. Zaczynamy zawsze o godz. 17:30. Zapraszamy razem z dziećmi (konieczność wcześniejszego zgłoszenia dziecka na adres warszawa2030@um.warszawa.pl!

WARSZTATY
Zapraszamy do udziału w jednym z 12 warsztatów, skierowanych do:
mieszkańców
1. młodzież (poznaj szczegóły),
2. studenci (poznaj szczegóły),
3. osoby posiadające dzieci do lat 18 (poznaj szczegóły),
4. osoby bezdzietne lub posiadające dzieci pełnoletnie (poznaj szczegóły),
5. seniorzy (poznaj szczegóły);

przedsiębiorców
6. start-upy (poznaj szczegóły),
7. firmy eksporterzy (poznaj szczegóły),
8. firmy innowacyjne, technologiczne, kreatywne (poznaj szczegóły),
9. firmy tradycyjne (poznaj szczegóły),
10. firmy zagraniczne i ekspaci;

organizacji
11. organizacje pozarządowe i ruchy miejskie (poznaj szczegóły),
12. instytucje otoczenia biznesu (poznaj szczegóły).
Osoby zainteresowane udziałem w warsztatach proszone są o wypełnienie formularza rejestracyjnego i przesłanie go na adres warszawa2030@um.warszawa.pl.

ŚRODY ZE STRATEGIĄ
Osoby preferujące indywidualne spotkanie z przedstawicielem zespołu pracującego nad strategią zapraszamy w każdą środę na dyżur „Środy ze strategią”. Czekamy między 15:00 a 18:00 w Pawilonie Warszawa (róg ul. Marszałkowskiej i ul. Świętokrzyskiej).

Podczas konferencji Prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz wraz z zastępcą Michałem Olszewskim umieścili na 42. piętrze Pałacu Kultury i Nauki przy mechanizmie zegara przesyłkę do przyszłości. Zawiera ona wizję Warszawy w 2030 r. wydrukowaną na papierze oraz nagraną na płycie CD i pendrivie. Za 14 lat przesyłka do przyszłości umożliwi prezydentowi i mieszkańcom Warszawy sprawdzenie, czy dzisiejsze wyobrażenia o stolicy się spełniły.

Więcej informacji znajdziecie na tej stronie internetowej.


Jeśli jesteś zainteresowany patronatem naszemiasto.pl – napisz pod adres patronaty@naszemiasto.pl
Jeśli chciałbyś zrobić projekt niestandardowy z naszemiasto.pl – napisz pod adres projektyspecjalne@naszemiasto.pl


Zobaczcie też: ["Kapelusz? Spełnimy każde życzenie". Zaglądamy do pracowni Porthos w Rembertowie

](https://warszawa.naszemiasto.pl/kapelusz-spelnimy-kazde-zyczenie-zagladamy-do-pracowni/ar/c3-3653119)

Wideo

Komentarze 1

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

W
Witek
Fajnie że każdy z nas ma tak naprawdę wpływ na to jak wiele się w naszym mieście wydarzy oczywiście nie zabraknie marud które nie wezmą udziału ale i tak skrytykują decyzję jednak statecznie to właśnie do ludzi zaangażowanych należy miasto! Ja sam chciałbym by budowa kładki łączącej Powiśle i Okrzei weszła jak najszybciej do planów. Mieszkam na Pradze i wiem jak wiele zmieni ona w życiu miasta i jak przybliży oba brzegi do siebie.Dlatego cieszy mnie że będę mógł wspomnieć o tym "osobiście".
Dodaj ogłoszenie