Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Jaki Dekoder Do Naziemnej Telewizji Cyfrowej? [Poradnik]

MM Warszawa
MM Warszawa
JAKI DEKODER DO NAZIEMNEJ TELEWIZJI CYFROWEJ? [PORADNIK]
JAKI DEKODER DO NAZIEMNEJ TELEWIZJI CYFROWEJ? [PORADNIK] Tomasz Koryszko/arch. mm
Na kolejnych obszarach polski wyłączany jest sygnał telewizji analogowej i włączany cyfrowy. Sprawdź jaki dekoder jest potrzebny do odbierania naziemnej telewizji cyfrowej.

Zgodnie z rozporządzeniem Ministra Infrastruktury, urządzenia umożliwiające odbiór NTC na terenie Polski powinny posiadać wbudowany tuner DVB-T z obsługą formatu SDTV i HDTV kodowanych w systemie MPEG-4 (H.264/AVC) dla wizji i dla fonii obsługę formatów od mono, przez stereo i dwa dźwięki do dźwięku dookólnego 5.1 kodowanych w systemie MPEG-2 Warstwa II albo AC-3 (Dolby Digital) i E-AC-3 (Dolby Digital Plus).

Sprzętu z takimi parametrami powinniśmy szukać, jeśli chcemy oglądać naziemną telewizję cyfrową. Najnowsze telewizory mają wbudowany taki dekoder. Możemy także kupić przystawkę – oddzielny dekoder – do telewizora starszego typu.

Zanim to zrobimy warto jednak zapoznać się z informacjami Urzędu Komunikacji Elektronicznej, gdzie możemy się dowiedzieć jaki sprzęt nie spełnia wymagań technicznych i należy go unikać. Link do zestawienia znajdziemy TUTAJ.

Telewizja cyfrowa to zupełnie nowy poziom emitowania sygnału telewizyjnego. Oznacza lepszą jakość obrazu i dźwięku, a także dostęp do większej liczby kanałów. Oglądając cyfrowy obraz nie zobaczymy "śnieżenia” i "odbić”. Sygnał albo jest odbierany i obraz się wyświetla, albo nie ma go wcale. Dźwięk w DVB-T przesyłany jest również cyfrowo w najwyższej jakości. Dodatkowo możemy odbierać wielokanałowy, czyli przestrzenny dźwięk Dolby Digital.

Zobacz: WYŁĄCZENIE TELEWIZJI NAZIEMNEJ - daty

Oprócz tego dekodery telewizji cyfrowej mają dodatkowe funkcje:
EPG - elektroniczny przewodnik po programach, dzięki któremu na ekranie widzimy program telewizyjny wszystkich kanałów jakie możemy odbierać;

PVR - Możliwość nagrywania (z możliwością zaprogramowania) programów telewizyjnych, oraz zatrzymanie na chwilę programu;

VoD - możliwość skorzystania z usługi wirtualnej wypożyczalni filmów i programów.

Na pierwszym multipleksie cyfrowym znajdziemy kanały TVP1 HD, TVP2, TVP INFO (regionalna), Eska TV, TTV, Polo TV, ATM Rozrywka. Telewizja Polska po osiągnięciu pełnego zasięgu trzeciego multipleksu zwolni zajmowane w tym multipleksie kanały na rzecz innych nadawców. Drugi jest przeznaczony dla nadawców komercyjnych (Polsat, TVN, TV4, TV6, TV Puls, TV Puls 2, TVN 7, Polsat Sport News), a w trzecim TVP1, TVP2 HD, TVP INFO (regionalna), TVP Kultura, TVP Polonia, TVP Historia.

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto