Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Jakie studia wybrać? Licencjackie, magisterskie, a może podyplomowe?

jarool1
jarool1
Tadeusz Poźniak
Sam fakt ukończenia studiów wyższych nie daje dziś przewagi na rynku pracy. Jakie studia najlepiej wybrać?

Co zrobić w sytuacji gdy sam fakt ukończenia studiów wyższych nie daje takiej przewagi na rynku pracy, jak to było kilkanaście lat temu? Pracodawcy wymagają praktycznych umiejętności i ciągłego doszkalania się. Pierwszy z warunków można spełnić poprzez staże i praktyki oraz wybór kierunku dającego spektrum możliwości jeśli chodzi o miejsce pracy, drugi - poprzez uczestnictwo w studiach podyplomowych.
Podkarpackie uczelnie proponują szeroką ofertę studiów zarówno licencjackich, magisterskich jak i podyplomowych, zachęcając mieszkańców naszego województwa do podjęcia nauki i zwiększania swoich kompetencji zawodowych. Spośród kilkudziesięciu kierunków można wybrać takie, które będą interesującą pozycją w CV i przyciągną uwagę potencjalnego pracodawcy.
Czym jest sektor kreatywny i dlaczego warto być kreatywnym?
Teoretycy definiują tą gałąź gospodarki jako "sektory, które mają źródła w kreatywności jednostki, w umiejętnościach i talencie i które mają potencjał, by poprzez tworzenie i wykorzystywanie własności intelektualnej tworzyć bogactwo i miejsca pracy".
Brytyjski Departament ds. Kultury, Mediów i Sportu wskazuje 11 sektorów kreatywnych: architektura, film, wideo, fotografia, moda, muzyka i sztuka performerska, oprogramowanie, gry komputerowe, publikacje elektroniczne, prasa i książki, radio, reklama, rzemiosło artystyczne, sztuka i antyki, sztuka użytkowa (design), telewizja
W Polsce również rozwijają się prace nad rozwojem tego sektora, bowiem jak podaje portal gazety Polska The Times: Obecnie w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego trwają prace nad Strategią Rozwoju Kapitału Społecznego, której jednym z głównych celów jest rozwój i efektywne wykorzystanie potencjału kulturowego i kreatywnego, w tym rozwój nowoczesnego sektora kreatywnego. Jednak sektory kreatywne otrzymują pomoc także z innej strony. British Council wspiera rozwój tego sektora gospodarki poprzez program "Young Creative Entrepreneurs" (Młodzi Kreatywni Przedsiębiorcy). Projekt ma wspierać młodych przedsiębiorców z sektorów kreatywnych, rozpropagowanie ich osiągnięć i być może zainspirowanie kolejnych osób do działań w tej gałęzi gospodarki. Projekt jest częścią programu Kreatywna Gospodarka i łączy wymiar komercyjny z kreatywnością i działaniami artystycznym
Na jakie licencjackie i magisterskie studia kreatywne można aplikować na Podkarpaciu?
Dyskutując o sektorze kreatywnym można z oferty podkarpackich uczelni wyłuskać kilka kierunków (subiektywny wykaz oparty na publikacjach prasowych dotyczących wolnych kierunków):
- Grafika komputerowa w Mediach (WSIZ), gdzie – jak podaje portal uczelni – absolwent będzie przygotowany do zawodu grafika komputerowego (grafika rastrowa, wektorowa, trójwymiarowa), projektanta serwisów stron internetowych (tworzenie szablonów stron i arkuszy formatujących, tworzenie komponentów stron WWW). Znajdzie również zatrudnienie jako twórca storyboardów oraz projektant grafiki i animacji 2D i 3D.
- Dziennikarstwo i komunikacja społeczna, której różne odmiany są nauczane na WSIZie, PWSW w Przemyślu (jako specjalność na socjologii) oraz na UR (jako specjalizacja na filologii polskiej). Wybierając jednak ten kierunek zwrócić należy uwagę na kadrę wykładowców oraz propozycję praktyk i staży podejmowanych podczas studiów, a subiektywnie najlepszą z tych ofert proponuje WSIZ.
- Architektura krajobrazu (na Uniwersytecie Rzeszowskim), architektów również zaliczamy do absolwentów kierunków kreatywnych. Warto zastanowić się nad tym wyborem, gdy projektowanie przestrzeni, rysunek nie sprawia nam problemów oraz posiadamy zmysł estetyczny.
Oczywiście przedstawicielem zawodu kreatywnego można zostać również kończąc inne studia wyższe takie na przykład jak: socjologia, stosunki międzynarodowe, politologia, filozofia, etc. Jednak pracodawcy patrząc na CV, cenią jeśli aplikant posiada specjalistyczne wykształcenie.
A może studia podyplomowe?
Ciekawie prezentuje się oferta studiów podylomowych przygotowujących do podjęcia pracy w sektorze kreatywnym, należą do nich między innymi:
- Socjologia Internetu i Nowych Mediów (Uniwersytet Rzeszowski) – jest to nowa propozycja Instytutu Socjologii przeznaczona dla osób które chciałyby pracować w gospodarce interaktywnej.
- Produkcja reklamowych form multimedialnych (Wyższa Szkoła Informatyki i Zarządzania) – studia te mają za zadanie wykształcić specjalistów z zakresu komunikacji wizualnej, producentówform multimedialnych, realizatorów filmowych i producentów form audiowizualnych ze szczególnym uwzględnieniem nowych platform przekazu.
- Grafika multimedialna w nowych mediach (WSIZ) - Studia te kładą nacisk na zagadnienia kreacji wizerunku w Internecie. A jak wskazują autorzy programu studiów: przygotowano je z myślą o pracownikach działów promocji firm i instytucji, a także anonimowych użytkownikach Internetu.
- Podyplomowe Studia Miejskie (Uniwersytet Rzeszowski) – Jak podają autorzy pomysłu: Studia mają za zadanie wykształcenie specjalistów mających umiejętności rozwiązywania problemów współczesnej urbanizacji oraz przygotowujących analizy i raporty badawcze na potrzeby podmiotów funkcjonujących w przestrzeni miejskiej. Studia obejmują zagadnienia z zakresu problematyki urbanistycznej, społecznej, kulturowej i prawnej.
Na rynku przybywa ofert pracy dla specjalistów wykazujących się umiejętnościami kreatywnymi. Kluczdokariery.pl podaje też ciekawe dane: Zgodnie z Narodową Strategia Rozwoju Kultury w latach 2004 – 2013 procentowy udział PKB z sektora kreatywnego już w 2002 roku był na poziomie 4,5%. Eksperci twierdzą, że procent ten w ciągu 10 lat znacznie wzrósł. Z raportu ONZ wynika natomiast, że udział sektora kreatywnego w polskim PKB jest większy niż np. przemysłu spożywczego, komputerowego czy nieruchomości.
Może warto więc, planując swoją karierę zawodową podjąć naukę na jednym z kierunków kreatywnych?

od 7 lat
Wideo

echodnia Policyjne testy - jak przebiegają

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto