Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Janusz Korwin-Mikke: "Premie dla policjantów, koniec z buspasami"

Rafał Babraj
Rafał Babraj
Likwidację buspasów oraz wysokie premie dla policjantów za łapanie bandytów - zapowiada w swoim programie Janusz Korwin-Mikke, kandydat na urząd prezydenta Warszawy.

1. Załóżmy, że wygrywa Pan wybory prezydenckie. Jaka będzie pierwsza decyzja, którą Pan podejmie?

Janusz Korwin-Mikke: Wyrzucenie z pracy (i skierowanie oskarżenia do prokuratury) przeciwko szefowi komunikacji miejskiej.

2. Jakich konkretnych inwestycji Warszawa potrzebuje w najbliższych czterech latach? Zatrzymam wszystkie decyzje o budowie linii tramwajowych – a pieniądze rzucę na budowę metra. Największą obecnie i najpilniejszą, a niemal zupełnie darmową inwestycją, jest poszerzenie ulic o jeden pas poprzez likwidację buspasów. Również likwidacja niektórych tramwajów-zawalidróg jest względnie tanim sposobem na polepszenie przepustowości ulic. Wpuszczenie na ulice prywatnej komunikacji autobusowej. Bezwzględna walka z PKP, które bezczelnie i bezprawnie poblokowały przejazdy np. z Kamionka i Grochowa na Elsnerów i Targówek (zażądam zresztą za to gigantycznego odszkodowania!)

3. Jak powinno według Pana wyglądać otoczenie Pałacu Kultury i Nauki?

Dobre i trudne pytanie. Mam sentyment do PKiN – jednak w tym miejscu powinien stać „Manhattan”. Z powodu dziury w centrum Warszawiacy ponoszą dziennie straty idące w dziesiątki milionów (bo zamiast przejść z biura czy firmy w jednym wieżowcu w tym kwadracie do drugiego jeżdżą z Mokotowa na Żoliborz. Tak! Nawet gorzej. Np. sąd dla Mokotowa jest na... Ogrodowej <Wola>, a Grodzki dla Mokotowa – na Kocjana, daleko za Bemowem! Kto zwróci ludziom koszt tych absurdalnych dojazdów? Jak to pogodzić z istnieniem PKiN? Najchętniej przesunąłbym PKiN na Pole Mokotowskie – ale czekam na dobre pomysły urbanistów.

4. Kryzys mocno odcisnął swe piętno na budżecie Warszawy. Gdzie w przyszłości zamierza Pan szukać oszczędności? Przede wszystkim - na wydatkach na biurokrację. Urzędnicy mają masę roboty wypełniając papierki i przesyłając je od Annasza do Kaifasza. Jeden urzędnik miałby mniej roboty niż pięciu tym zajętych! Tu oszczędności pozwoliłyby na budowanie rocznie co najmniej pół mostu. Oczywiście: budowę prowadziłyby firmy z licytacji – do której zaprosiłbym również firmy chińskie, amerykańskie i inne – podejrzewam, że byłyby to oszczędności rzędu 30 proc. - a może nawet więcej. Plus 10 proc. - gdyby udało się całkowicie zlikwidować korupcję.

Wybory samorządowe 2010 - serwis specjalny


5. Co Pan sądzi o komunikacji miejskiej w stolicy. Jak rozładować korki? Jakie powinny być kierunki rozwoju w tej dziedzinie?

Zdecydowane postawienie na ruch samochodowy – z elastyczną taryfą parkingową (tak, by liczba szukających parkingu była mniej-więcej równa liczbie miejsc). Oznacza to zróżnicowanie opłat w zależności od miejsca i godziny. Dopuszczenie prywatnej komunikacji taxi-jamnikami i minibusami. Skończenie z obłędną (i ideologiczną!) walką z kierowcami. Na przykład nowy rząd brytyjski nazywa buspasy „szaleństwem labourzystów”.

6. Jak ocenia Pan sytuację w stołecznej służbie zdrowia. Jakie działania zamierza Pan podjąć w celu poprawy warunków leczenia pacjentów?

Gdybym był ministrem ZiOS to bym problem rozwiązał. Natomiast nie będę Państwa oszukiwał: jako prezydent m.st. Warszawy nie będę w stanie zrobić nic.

7. Czy uważa Pan, że miasto wykorzystuje możliwości, jakie daje Wisła? Co zrobić, aby sprowadzić życie kulturalne nad rzekę?

Pozwolić prywaciarzom wykorzystywać te tereny. Z resztą dlaczego tereny akurat nad Wisłą powinny być wykorzystywane na cele kulturalne? Ja twierdzę, że ludzie wiedzą to lepiej ode mnie.

8. Jak Pan ocenia bezpieczeństwo mieszkańców Warszawy? Co zamierza Pan zrobić, aby poprawić jego poziom?

Rzucając Straż Miejską do walki z drobnymi przestępstwami – i zdecydowanie wspomagając Policję w walce z większymi. Zamiast kosztownych i nieefektywnych monitorów – wysokie premie dla policjantów, którzy złapią bandziorów.

9. Warszawa stara się o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury 2016. Czy może to robić bardziej skutecznie? Jak? Które obszary kultury wymagają największego wsparcia? Jakie konkretne działania zamierza Pan podjąć?

Żadnych. Tu będą oszczędności, kulturę mają wspierać mieszkańcy - kupując obrazy, bilety do kina, teatru czy na wystawę. Obniżę tylko podatki i opłaty gruntowe – by te bilety potaniały...

10. Sport w Warszawie to nie tylko zbliżające się Euro 2012 i piłka nożna. To także wiele klubów z tradycjami, które obecnie funkcjonują na skraju bankructwa. Czy będą mogły liczyć na wsparcie miasta, jeśli zostanie Pan prezydentem?

Nie, i skieruję do prokuratury oskarżenie przeciwko pani Hannie Gronkiewicz-Waltzowej za malwersacje pieniędzy mieszkańców przez skierowanie ich na budowę stadionu firmy ITI, właścicielki „Legii” i TVN – który teraz wszelkimi siłami wspiera jej ponowny wybór. Jest niedopuszczalne by staruszka będąca w biedzie dopłacała w ukrytych podatkach do stadionów, na które uczęszcza kupa ludzi od niej zamożniejszych! Zaoszczędzę!

od 7 lat
Wideo

Konto Amazon zagrożone? Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto