Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Jazzmani i klasycy zagrają w weekend w Łazienkach

Patrycja Śledziewska
Materiały prasowe
Sobotni koncert jazzowych gigantów będzie częścią Nocy Muzeów w Łazienkach. "Fuzja muzycznych gigantów", jak o niej mówi dyrektor Stołecznej Estrady Andrzej Matusiak, nastąpi w sobotę o godz. 20 na scenie ustawionej na wodzie pod pomnikiem Chopina.

Jazz prosto z Tykocina
Jako pierwsi wystąpią Randy Brecker i Włodek Pawlik Trio, którzy dwa lata temu wydali wspólnie album "Nostalgic Journey - Tykocin Jazz Suite". Potem dołączy do nich Steve Hackett, aby w ostatniej części koncertu zagrać ze swoim trio. Ci, którzy nie mogą w tym czasie być w Łazienkach, koncert mogą obejrzeć na żywo w internecie na stronie www.estrada.com.pl.

Czytaj także: Poznaj program warszawskiej Nocy Muzeów!

Włodek Pawlik, występujący z kontrabasistą Pawłem Pańtą i perkusistą Cezarym Konradem, to światowej sławy pianista i kompozytor jazzowy, autor muzyki do wielu filmów, m.in. nagradzanego "Rewersu" Borysa Lankosza. W 2008 r. Pawlik postanowił połączyć siły z nazywanym największą osobowością muzyki fusion Randym Breckerem. Tak powstała płyta "Tykocin", która rok później ukazała się w wersji międzynarodowej jako "Nostalgic Journey - Tykocin Jazz Suite".

Brecker, słynący z niezwykłej inteligencji muzycznej, w swojej karierze grał z takimi sławami, jak: Bruce Springsteen, Frank Sinatra, Jaco Pastorius czy Frank Zappa. Płytę "Tykocin" zdecydował się nagrać również ze względów osobistych. Z tym miasteczkiem na Podlasiu, w którym podczas wojny hitlerowcy wymordowali 2,5 tys. mieszkańców żydowskiego pochodzenia, związane są losy rodziny Breckera. Nagrana z Pawlikiem jazzowa suita nawiązuje do muzyki żydowskiej, ale też polskiego folkloru. Słychać w niej również nawiązania do estetyki jazz-rocka, fusion i hardbopu. Premierowe koncerty suity odbyły się na Podlasiu - pierwszy w Filharmonii Podlaskiej w Białymstoku, drugi na dziedzińcu synagogi w Tykocinie.

Trzeci z wielkiej trójki, Steve Hackett, były gitarzysta zespołu Genesis, to wszechstronny instrumentalista i kompozytor, inspirujący się różnymi gatunkami muzycznymi, od klasyki przez jazz, blues, rock aż po world music. W Łazienkach towarzyszyć mu będą John Hackett na saksofonie i flecie oraz Roger King na instrumentach klawiszowych.

Fani jazzu w Noc Muzeów pod pomnikiem Chopina spotkają się już po raz trzeci. W poprzednich latach na koncertach zapowiadających muzyczne otwarcie sezonu w Łazienkach wystąpili m.in. Leszek Możdżer, Anna Serafińska, Michael Nyman i Motion Trio oraz Joanna Ławrynowicz.

Fortepian w niedzielę

Dzień po występie fenomenalnych jazzmanów w niedzielę, w samo południe, Maria Korecka zainauguruje 52. sezon Koncertów Chopinowskich. Wiceprezeska Warszawskiego Towarzystwa Muzycznego, profesor Akademii Muzycznej w Łodzi, uczennica prof. Henryka Sztompki w Polsce oraz prof. Dietera Webera w Austrii, to laureatka wielu nagród, m.in. Moderne Klaviertechnik (St. Moritz, 1967 r.) czy Premio Jose Miguel Ruiz Morales w Santiago de Compostela, jedynej nagrody przyznawanej za najlepszą interpretację muzyki hiszpańskiej w czasie festiwalu.

O godz. 16 z kolejnym koncertem wystąpi natomiast Tadeusz Chmielewski, profesor Akademii Muzycznej w Łodzi, twórca dwóch konkursów im. Fryderyka Chopina i Miłosza Magina. Recitale odbywać się będą w każdą niedzielę do 25 września. Szczegółowa lista pianistów, wśród których w tym roku znaleźli się Lidia Grychtołówna, Kanako Okabe, Joanna Trzeciak, Joanna Ławrynowicz czy Geun Duk Koh, dostępna na stronie www.estrada.com.pl. Wstęp na koncerty jest wolny.
Koncerty Chopinowskie w Łazienkach Królewskich są najstarszą cykliczną imprezą plenerową w stolicy. Recitale pod pomnikiem Fryderyka Chopina odbywają się nieprzerwanie od 1959 roku. Zakończony Rok Chopinowski pokazał, że zainteresowanie życiem i twórczością mistrza fortepianu jest na nowo żywe. Świadczyły o tym między innymi tłumy młodych wielbicieli jego muzyki, które gromadziły się w każdą niedzielę w parku. Organizatorzy liczą, że wrócą oni do parku w letnie niedziele, odmładzając nieco stałą, wierną widownię.

od 7 lat
Wideo

Jak czytać kolory szlaków turystycznych?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto