Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Jeszcze raz o grudziądzkich ratuszach

Redakcja
Artykuł zawiera sprostowanie, co do hełmu ratusza, zinterpretowanego jako Brama Toruńska.

Nawiązując do mojego artykułu, o lokalizacji ratusza faktycznie przeoczyłem tę słupową nadbudówkę na budynku ratusza z 2 poł. XIX w., (1), konkretnie hełm niewysokiej wieży.
Artykuły pokrewne:
http://www.mmgrudziadz.pl/artykul/wczesne-lokalizacje-grudziadzkich-ratuszy 
http://www.mmgrudziadz.pl/artykul/lokalizacje-grudziadzkich-ratuszy-odpowiedz-na-anonim

Nie jest też nowością, że często w przypadku wydania prac historycznych i nie tylko pisze się: wydanie n-te z uzupełnieniami. Autorzy komentarzy z tego błędu w mojej analizie zdjęcia zrobili aferę.
Każdy wie, że kij ma dwa końce i analiza tego zdjęcia prowadzi też do sprawdzenia hipotezy p. Dawida Schoenwalda, kierownika Działu Historii Muzeum. Pan D. Schoenwald stosunkowo niedawno w swojej publikacji na temat Al. 23 Stycznia, na podstawie artykułu wspomnieniowego, bodajże  z pocz XX w., ogłosił, że Bramę Toruńską rozebrano w latach 50 XIX w.
Zapewne informatycy, dysponujący profesjonalnym sprzętem wezmą to zdjęcie pod lupę. Nie wiem, może w Muzeum jest też szklana klisza tego zdjęcia? Wg mojej analizy na szerokości ul. Klasztornej jest kalenica dachu, odpowiadająca wysokości Bramy Toruńskiej, (2,3). Wg obrazu Gustava Breuninga, z 1901 r., jest to prawdopodobnie stan z 15.03.1838 r. Rysunek ten można obejrzeć w albumie Grudziądz. Widoki miasta, opracowanym przez p. Jadwigę Drozdowską i wydanym w 2001 r., widok 28.Niewykluczone, że malarz znał tę bramę z autopsji, jeszcze z 2 pol. XIX w.
 
To zagadnienie jest bardzo ważne. Jeśli p. D. Schoenwald w swojej,  w zasadzie pierwszej autorskiej publikacji popełnił błąd historyczny, to przejdzie on też  za sprawą obecnych badań archeologicznych, (raport archeologiczny z rysem historycznym obiektu), na stałe do historiografii. Do czasu ogłoszenia przez p. D. Schoenwalda stwierdzenia, że Bramę Toruńską rozebrano w latach 50 XIX w., obowiązywało przekonanie, że została ona rozebrana w związku z budową linii tramwajowej w latach 90 XIX w.
 
Materiał ilustracyjny:
 
1.      Ratusz w XIX w. przy zachodniej pierzei Rynku.
 
2.      Panorama Grudziądza  w latach 70 XIX w.
 
3.      Kadr z panoramy, z l. 70, z ujęciem ul. Klasztornej, za czerwona strzałką moim zdaniem kalenica dachu Bramy Toruńskiej.
Kończąc, można napisać, że taki jest urok badań naukowych, w tym na polu badania dziejów. Dochodzi się do jednego miejsca i trzeba zawracać, bo tu kończy się ślepa uliczka. i trzeba szukać innej. Najgorsze w tym wszystkim jest, że wiele osób nie dostrzega tych ślepych uliczek i ulic przez dziesiątki lat, często dla własnej wygody i w interesie środowiska zawodowego, w którym się obraca.
Tak, jak w przysłowiu:
 
Jeśli wejdziesz między wrony, musisz krakać jak i one.

od 12 lat
Wideo

echodnia.eu Świętokrzyskie tulipany

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto