Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Klasztor oo. Franciszkanów w Radziejowie [zdjęcia]

Redakcja
Klasztor
Klasztor Karol Szmagalski
Kościół i Klasztor od wieków wiążą swoja działalność z Radziejowem. Jego sylwetka wkomponowała się w miejscową panoramę. Dla w jeżdżących do naszego miasta widoczna jest z daleka jego sylwetka.

Miejsko Powiatowa Biblioteka Publiczna w Radziejowie zaprosiła na wspólne kolędowanie z udziałem franciszkańskiej Scholii parafialnej i Chóru "Largo" z Radziejowa. Działania tych zespołów wiążą się nierozerwanie z miejscowym klasztorem.
Warto napisać trochę o kościele i klasztorze w Radziejowie, z którym związane jest istnienie franciszkańskiej Scholii parafialnej i Chóru "Largo" z Radziejowa oraz jego proboszczu o Stanisławie Siergieju .
Po zwycięskiej bitwie pod Płowcami (1331 r.), król Władysław Łokietek, – jako wotum za odniesione zwycięstwo – wzniósł w Radziejowie kościół oraz klasztor i sprowadził tu franciszkanów z Krakowa.
Kościół przechodził różne koleje losów. Zawsze jednak dzięki ofiarności sympatyków klasztor i kościół powoli dźwigały się ze zniszczeń. Liczne fundacje na rzecz franciszkanów świadczyły o bardzo dobrych kontaktach zakonników z okolicznymi mieszkańcami zarówno w przeszłości jak i obecnie. Aktualnie Wspólnota klasztoru franciszkanów w Radziejowie liczy obecnie 5 zakonników. Wspólnotę stanowią :o. Edward Podgórski- wikariusz klasztoru, rekolekcjonista; o Krzysztof Tarnowski– katecheta, opiekun Kół Różańcowych, kawiarenki internetowej, gazetek ściennych, Chóru „Largo", ministrantów młodszych, dekorator; o. Mariusz Kapczyński - katecheta, opiekun młodzieży i ministrantów; br.Sylwester Malinowski- organista, zakrystianin).Kieruje nią o. Stanisław Siergiej proboszcza parafii, gwardian klasztoru w Radziejowie.
A oto kilka słów o tej parafii.
Dnia 11 sierpnia 1996 r. podczas Mszy św. o godz. 12.00 ks. bp Bronisław Dembowski uroczyście powołał do życia parafię pod wezwaniem Podwyższenia Krzyża Świętego przy klasztorze. Zajmowała ona północna część Radziejowa oraz kilka pobliskich wiosek: Bieganowo, Łany Wybranieckie, Biskupice, Przemystka. Aktualnie liczy 2880 parafian. Warto przypomnieć, że ostatni, kapitalny remont klasztoru rozpoczął się w latach 90-tych za pierwszego proboszcza od momentu powołania tej parafii o. Mariusza Słowika. Dokonano wówczas rozbiórki parterowej części klasztoru, a na tym miejscu stanęło piętrowe skrzydło duszpasterskie, w którym zlokalizowano pomieszczenia na kancelarię, jak i aulę parafialną.
W czerwcu 2000 r. - nastąpiła zmiana na stanowisku proboszcza, którym został mianowany o. Stanisław Siergiej. Nowy proboszcz zabrał się energicznie do pracy. I trzeba stwierdzić, że od tego czasu swoim przykładem, licznymi inicjatywami, umiejętnym współdziałaniem z parafianami, władzami i nie tylko doprowadził do końca wiele prac remontowych i adaptacyjnych.
Dziś Klasztor jest prawdziwą wizytówka dbałości o historię, estetyki, kultury promieniującą na Radziejów, rozsławiając w kraju i nie tylko tę naszą „ Małą Ojczyznę".
Dokończył budowę, którą zastał w stanie surowym. Dziś w budynku klasztoru znajduje się kancelaria parafialna, aula św. Antoniego, klasztorna kaplica oraz jadalnia bł. Rafała Chylińskiego wraz z kuchnią, która służy potrzebującym. Jadalnia istnieje ponad 10 lat. Dziennie jest wydawane ok 75 posiłków wraz ze świeżym pieczywem. W ogrodach hoduje się pomidory i ogórki, które zwiększają pulę środków na cele jadłodajni. Zgromadzenie prowadzi również automyjnię samochodową, którą otwarto wraz z otwarciem jadalni dla potrzebujących im bł. Rafała Chylińskiego. Ma szeroki wachlarz usług. Oprócz mycia samochodów tu także można wyprać dywan. Ponadto wykonuje drobne usługi w dziedzinie stolarki itp. To z jej dochodów klasztor wspiera potrzebujących. Ze środków z tej działalności klasztor sponsoruje paczki na dla najuboższych dzieci, organizuje wigilię dla osób samotnych. Organizuje dzieciom kolonie letnie. Pomysłodawcą tych działań a także innych jest Ojciec Proboszcz i Gwardian Stanisław Siergiej. Warto przypomnieć, że w 2007 roku w Uroczystość św. Franciszka z Asyżu w podziemiach Klasztoru została otwarta Kawiarenka Franciszkańska. Pomysłodawcą i twórcą projektu wnętrza jest O Stanisław Siergiej. Można tu wypić doskonałą kawę włoską, herbatę przygotowaną na wiele sposobów i zjeść ciasto domowego wypieku, oraz skosztować desery lodowe, ale też wziąć udział w spotkaniach autorskich, wystawach czy koncertach. Realizowane są zamierzenia, jakie były od samego początku, aby było to miejsce spotkań dla dzieci, młodzieży i dorosłych. Kawiarniana atmosfera jest wolna od dymu tytoniowego i oparów innych używek. To idealne miejsce na zaspokojenie „głódu" literatury i na zorganizowanie wieczorów poetyckich i muzycznych, poświęcone coraz to innym artystom i poetom.Obok bogatego wystroju jedna z atrakcji kawiarnianego wystroju jest ogromne akwarium. Atrakcję stanowią hodowane w klasztornych ogrodach pawie.
O dynamice życia parafii świadczy m.in. obecność w niej różnorodnych grup i akcji duszpasterskich. W parafii obok już wymienionych działa dość duża liczba takich grup. Warto je wymienić. A mianowicie: Ministranci; Młodzież franciszkańska (MF) , Schola parafialna; Kółko różańcowe; Franciszkański Zakon Świeckich (FZŚ); Chór „Largo"; Klub AA (Anonimowych Alkoholików).
Oprócz troski o budynek klasztorny i jego otoczenie, franciszkanie zadbali również o swój kościół. Dzięki staraniom gwardiana i wspólnoty parafialnej, odnowione zostały ołtarze (główny - Podwyższenia Krzyża Świętego, a także Serca Jezusa, Matki Bożej Nieustającej Pomocy, Św. Antoniego Padniewskiego i Św. Maksymiliana Kolbe). Konserwatorzy przywrócili też blask zabytkowej ambonie. W 2005 r. w sąsiedztwie kościoła franciszkanie postawili pomnik Jana Pawła II. W tym roku zajęto się zabytkami. Odnowiono też figurę Serca Jezusowego. Nastąpiła przebudowa prezbiterium, wymieniono główne drzwi, utwardzono kostką otoczenie, odmalowano kościół..
Trwa remont organów kościelnych.
Dwanaście lat w życiu o. Stanisław Siergiej proboszcza parafii, gwardiana klasztoru w Radziejowie to misja niezwykle owocna. Zapisuje się w kronikach klasztoru, Radziejowa dużymi zgłoskami. Jest przy tym skromnym, pracowitym człowiekiem.
Dziękujemy o. Stanisławie Siergieju.
KS 

od 12 lat
Wideo

echodnia.eu Świętokrzyskie tulipany

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto