Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Kobiety w Straży Miejskiej. Sprawdź, jak wygląda praca funkcjonariuszek na mieście

Aleksandra Jaszczuk, Katarzyna Kujawa
Strażniczka miejska podczas jednej z interwencji
Strażniczka miejska podczas jednej z interwencji fot. Aleksandra Jaszczuk, Katarzyna Kujawa
Okazuje się, że płeć żeńska może doskonale radzić sobie nie tylko w kuchni, ale również - w wydawałoby się męskiej roli - strażnika miejskiego. Wybraliśmy się do jednego z warszawskich oddziałów, aby sprawdzić, jak wygląda praca kobiet w placówce interwencyjnej.

Nasze bohaterki swoją karierę na służbie rozpoczęły kilka lat temu. Jak same określiły, było to powołanie. Praca Magdaleny oraz Agnieszki z rejonu bielańskiego nie wygląda łatwo. Panie codziennie stawiają czoła osobom z problemami alkoholowymi, szkolnymi oraz na pozór zwykłym sprawom międzyludzkim.

Jak zostać funkcjonariuszem Straży?

Wbrew pozorom, sprawa nie jest taka trudna. Kandydaci na strażników miejskich muszą przejść specjalne testy, które sprawdzają ich sprawność fizyczną oraz umysłową. Dodatkowo, zainteresowane osoby muszą wykazać się wiedzą o prewencji. – Wiadomość o tym, czy ktoś się dostał, pojawia się od razu – powiedziała nam Magdalena. Przyjęci muszą zmierzyć się z państwową procedurą, która obowiązuje każdego. Dwa miesiące kursu, miesiąc praktyk a następnie egzamin u komendanta i kandydaci mogą wyjść na miejski patrol.

Jak wygląda praca w Straży Miejskiej?

Każda para strażników ma przydzielony rejon, w którym pracuje oraz konkretne obowiązki. Nasze bohaterki mierzą się z patrolowaniem parków, szkół i skupisk młodzieży. Interweniują również w codziennych sprawach podsyłanych przez mieszkańców.

Okres wakacyjny to dla bohaterek czas interwencji rowerowych. – Ludzie nie są przyzwyczajeni do strażników na rowerach. Wciąż budzi to podziw. Ostatnio grupa mężczyzn na ławce wzięła nas za turystki – powiedziała Agnieszka.

Wszystkie zgłoszenia oraz wykonane działania prewencyjne muszą być zapisane w specjalnym raporcie. W ciągu dnia, duet miejski dostaje około 15 zgłoszeń. Największym problemem, z którym boryka się Straż Miejska, to nietolerancja. – Każdy jest równy wobec prawa. Ludzie myślą, że my tylko się czepiamy, tymczasem prawda jest inna. Staramy się pomagać, pytamy, dlaczego zatrzymani tak postępują, nawiązujemy z nimi kontakt – dodaje Magdalena.

Czy ta praca jest niebezpieczna dla kobiety?

Nasze bohaterki w swojej karierze strażniczej nie musiały używać kajdanek, pałki ani gazu. Dochodziło jednak do incydentów, gdzie musiały użyć siły. – Pamiętam, że byłam na patrolu na Starówce podczas akcji związanej ze Smoleńskiem. Mężczyzna chciał postawić krzyż, więc musiałam interweniować – powiedziała Agnieszka.

Czy dochodzi do ataków na kobietę-strażnika? Przeważnie panie skazane są na wyzwiska i nieprzychylne reakcje zatrzymywanych osób. Większość mieszkańców nie rozumie służbowego języka, dlatego Magdalena i Agnieszka starają się znaleźć kontakt z każdym z osobna. – Dopasowujemy się do jednostek, z którymi przychodzi nam rozmawiać – zapewnia Magdalena.

Dla czytelników portalu warszawa.naszemiasto.pl mamy niespodziankę! Już jutro pojawi się wideorelacja z patrolu Magdaleny i Agnieszki. Sprawdź, na czym polega praca Straży Miejskiej! Zapraszamy!

Codziennie najświeższe informacje z Warszawy na Twoją skrzynkę. Zapisz się do newslettera!

od 7 lat
Wideo

Krzysztof Bosak i Anna Bryłka przyjechali do Leszna

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto