Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

„Kolorowy zawrót głowy” w Legionowie. Wystawa prac twórców warszawskich

wiadomosci24
W dniu 28 marca w galerii Ratusz w Legionowie została otwarta wystawa „Kolorowy zawrót głowy” uczestników Ośrodka Wspierania i Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych z warszawskiego Bemowa.

Jest to druga wystawa twórców z Warszawy w Legionowie. Pierwsza odbyła się rok temu. Wystawy są efektem współpracy organizatorów Dni Osób Niepełnosprawnych (Powiatowego Zespołu Szkół i Placówek Specjalnych, fundacji „Promień Słońca” MOK, PCPR, Niepublicznej Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Legionowie) z fundacją Omega -Pomagamy i OWiRON w Warszawie, a odbywają się w ramach Dni Osób Niepełnosprawnych miasta Legionowo i powiatu Legionowskiego. Uroczystego otwarcia wystawy dokonał wiceprezydent Legionowa Piotr Zadrożny.

Ośrodek Wsparcia i Rehabilitacji dla Osób Niepełnosprawnych (OWiRON), jest placówką stymulującą wspierającą rozwój społeczny społeczny 50 osób z niepełnosprawnością intelektualną. Uczestnicy mają zapewnione odpowiednie warunki do rehabilitacji leczniczej, społecznej i zawodowej. Rehabilitacja odbywa się na wielu płaszczyznach. Uczestnicy realizują siebie nie tylko w działaniach artystycznych , ale i zdobywają wiedzę i praktyczne umiejętności w pracowniach: gospodarstwa domowego, przyrodniczo-środowiskowej, stolarsko -ślusarskiej, komputerowej, edukacyjnej.
Jednym z efektów realizacji artystycznej uczestników jet zespół „Jeden rytm, jeden świat”, który już zdobył sobie niezły rozgłos występując z największymi gwiazdami polskiej sceny jazzowej i rockowej: A.M. Jopek, Tomasz Stańko, Janusz Skowron, Ryszard Sygitowicz. Rytmiczne utwory grane na instrumentach afrykańskich swoim brzmieniem wprowadzają słuchaczy w odmienny świat zachwycających i poruszających wyobraźnię dźwięków. Występy zespołu to nie tylko muzyczna oprawa i nastrojowe wprowadzenie do wystawy , ale pokaz własnych możliwości i podkreślenie dorobku terapeutycznego ośrodka , w którym działają.

-Otwarciu wystawy podopiecznych placówki OWiRON towarzyszyła cudowna atmosfera, którą tworzył zespół Jeden Rytm Jeden Świat. -mówiła Katarzyna Jaworska, dyrektor Fundacji Omega Pomagamy - Podczas koncertu można było zaobserwować nie tyko uśmiechy na twarzach odbiorców, widoczna była niezwykła radość u artystów, którzy tworzyli ten niezwykły projekt muzyczny. Widać, że muzyka którą tworzy zespół oddaje wnętrze wykonawców, promienieje ona szczerą radością i wspaniale wpisuje się w słowa Leonardo da Vinci "Piękno rzeczy śmiertelnych mija, lecz nie piękno sztuki. " zacytowała rozmówczyni.
Wystawa jak i występy sceniczne stanowią jedną całość i się dopełniają. Są tworzone przez jeden zespół, grupę ludzi współpracujących z sobą. Atmosfera i koloryt, tematyka dzieł odzwierciedla uczucia, myśli artystów. Wyrażają się oni podobnie zarówno w muzyce jak i malarstwie czy rzeźbie. zastosowana technika służy tylko jako narzędzie ekspresji. Całość stanowi imponujący obraz świadczący o bogatej wyobraźni artystycznej , duchowości twórców, wrażliwości artystycznej twórców.
-Wracając z występu rozmawialiśmy o naszych wrażeniach- opowiadała kierownik Placówki Elżbieta Wieliczko- zespół Jeden Rytm Jeden Świat jednogłośnie stwierdził, że występ na legionowskiej scenie, obecność gości, sprawiła im wiele radości byli dumni i szczęśliwi, że tak serdecznie zostali przyjęci. „To ważne , być potrzebnym i ważne coś robić dla innych”- zacytowała swoich podopiecznych.
Artystom i organizatorom należy pogratulować udanej wystawy i koncertu. Wystawa w galerii Ratusz w Legionowie dostępna dla zwiedzających do 7 kwietnia .

Zobacz więcej: Odwołany spektakl Grudziądzkiej Wiosny Teatralnej

od 12 lat
Wideo

Zabrze Wystawa Beksinski rzezba

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto