Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Koniec palenia węglem w Warszawie i okolicach. Przyjęto nowelizację uchwały antysmogowej. Od kiedy będzie obowiązywać zakaz?

Redakcja
Dariusz Bloch
We wtorek, 26 kwietnia, radni sejmiku wojewódzkiego przyjęli nowelizację uchwały antysmogowej. Od 1 października przyszłego roku w Warszawie obowiązywać będzie zakaz spalania węgla. Z kolei w tzw. "obwarzanku" warszawskim zakaz ten będzie obowiązywać od 2028 roku. Szczegóły poniżej.

Prace nad uzupełnieniem uchwały antysmogowej trwają od 2020 roku. Projekt nowelizacji był poddany w ubiegłym roku dwukrotnym konsultacjom społecznym i opiniowaniu przez właściwe organy. Miesiąc temu projekt uchwały trafił pod obrady sejmiku, jednak został wówczas skierowany do pracy w komisjach. We wtorek, 26 kwietnia, radni zagłosowali za przyjęciem uchwały: 26 głosów za - kluby radnych KO, PSL; 22 przeciw - klub PiS.

Zakaz spalania węgla na terenie Warszawy zacznie obowiązywać od 1 października 2023 roku. Taki przepis zostanie wprowadzony także w powiatach grodziskim, legionowskim, mińskim, nowodworskim, piaseczyńskim, pruszkowskim, otwockim, warszawskim zachodnim i wołomińskim od 1 stycznia 2028 roku.

Dodatkowo nowelizacja uchwały antysmogowej wprowadza zakaz instalowania kotłów na węgiel i drewno w nowych domach, które mogą być podłączone do ciepła miejskiego. Poza tym zapisem uchwała nie zakazuje spalania drewna ani w kominkach, ani kotłach - to efekt kompromisu jaki powstał w procesie konsultacji społecznych.

To bardzo ważny dzień dla warszawiaków i mieszkańców gmin okalających stolicę. Szanse na oddychanie czystym powietrzem w stolicy w kolejnych sezonach grzewczych właśnie znacząco wzrosły. Gratulujemy radnym sejmiku tak fundamentalnej i przełomowej decyzji. To również decyzja mająca wymiar symboliczny - w stolicy państwa uzależnionego od węgla nie będzie można spalać tego paliwa - tak decyzję radnych skomentował Piotr Siergiej, rzecznik Polskiego Alarmu Smogowego i lider Warszawy Bez Smogu.

Jak informuje Polski Alarm Smogowy, pozytywny wpływ antysmogowych regulacji widać już w Krakowie, gdzie od trzech lat obowiązuje zakaz spalania węgla i drewna i zlikwidowano ok. 40 tysięcy "kopciuchów". Odnotowano tam znaczną poprawę jakości powietrza: stężenia PM10 oraz rakotwórczego benzo(a)pirenu spadły o ponad 40 proc. Taka poprawa jakości powietrza przełożyła się również na poprawę zdrowia mieszkańców.

Z badań prof. Czarnobilskiej wynika, że w Krakowie w latach 2008-2018 odnotowano spadek przypadków astmy u dzieci w wieku 7-8 lat z 22 proc. do 9 proc. badanej grupy - to prawie trzykrotny spadek. U dzieci starszych (16-17 lat) spadek był jeszcze wyższy: z 22 proc. do 5 proc. badanej grupy. Dzięki zakazowi spalania węgla również mieszkańcy Warszawy i okolic mają szansę na lepsze powietrze - podkreślili aktywiści.

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto