Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Kościół św. Antoniego z Padwy [7 cudów Warszawy – nominacja]

PRZEWODNIK WARSZAWSKI
PRZEWODNIK WARSZAWSKI
W kościele pw. św. Anotniego z Padwy naprawdę zatrzymał się czas. To jedyna w pełni oryginalna budowla z unikalnym wystrojem wnętrz powstała w XVII w., nieoszpecona późniejszymi przeróbkami.
7 cudów Warszawy: Zobacz nominowanych i zgłoś swoje propozycje

Tylman z Gameren, sprowadzony przez Stanisława Herakliusza Lubomirskiego do Polski, stworzył wiele wybitnych dzieł architektonicznych. Na uwagę zasługuje warszawski kościół św. Antoniego z Padwy.

Kościół mieści się na Mokotowie przy ul. Czerniakowskiej 2/4. Wraz w klasztorem wzniesiono go w latach 1690-1693 z fundacji marszałka Lubomirskiego, jako mauzoleum rodzinne. Sam fundator został pochowany w krypcie w 1702 r. Od początku zamieszkali w nim Bernardyni. Zakonnicy musieli opuścić swoją siedzibę po powstaniu styczniowym w ramach reperkusji ze strony zaborcy. Powrócili do świątyni dopiero w lipcu 1945 roku.

O sztuce baroku słów kilka

Barok narodził się jako kierunek ściśle związany z kontrreformacją. Pierwszym kościołem na świecie był Il Gesu w Rzymie. To tam pojawiło się malarstwo iluzjonistyczne (kwadraturowe) oraz łączenie w jednym dziele rzeźby z malarstwem. Czasami trzeba podejść blisko, by się przekonać, że pilaster jest namalowany, a nie osadzony w płaszczyźnie ściany, a girlanda naprawdę wychodzi do wnętrza kościoła. Granica między freskiem a sztukaterią jest ledwo wyczuwalna.

Wszystkie te elementy odnajdziemy w czerniakowskim kościele. Świadczy to o kunszcie mistrzów zatrudnionych  przez Herakliusza Lubomirskiego, którzy byli na bieżąco z najnowszymi trendami w sztuce. Barok charakteryzował się lękiem przed pustką (z łaciny horror vacui), wszystkie płaszczyzny musiały być zapełnione – freski, obrazy, okna, lustra czy sztukaterie. I tę cechę znajdziemy w tej niezwykłej świątyni. Innym doskonałym przykładem w Warszawie jest wystrój kościoła św. Anny na Krakowskim Przedmieściu.

Wewnątrz kościóła św. Antoniego z Padwy znajduje się wiele niezwykłych obiektów. W ołtarzu głównym jest obraz słynący łaskami, ukazujący patrona św. Anotnia Padewskiego. Pod ołtarzem znajduje się mumia św. Bonifacego ofiarowana przez

papieża Inocentego XI Lubomirskiemu. Św. Bonifacy jest patronem miejscowej parafii.

Zobacz reportaż telewizyjny o Kościele św. Antoniego

Na uwagę zwraca też wspaniała barokowa posadzka z trójkolorowego marmuru oraz przebogaty wystrój rzeźbiarski (niesamowite wręcz sztukaterie). Dodatkowo na ścianach widać freski obrazujące życie i apoteozę św. Antoniego oraz fazy budowy kościoła.

W kościele pw. św. Anotniego z Padwy naprawdę zatrzymał się czas. To jedyna w pełni oryginalna budowla z unikalnym wystrojem wnętrz powstała w XVII w., nieoszpecona późniejszymi przeróbkami. Ominął ją tragiczny los innych zabytków w czasie II wojny światowej. 

Warto nadmienić, że to według projektu Tylmana powstała Łaźnia Lubomirskiego, która sto lat później przerodziła się w Pałac na Wyspie - ukochaną rezydencję króla Stanisława Augusta. Nazwa przeniesiona została na całą królewską rezydencję.

[7 cudów Warszawy:](https://warszawa.naszemiasto.pl/wybierz-z-nami-7-cudow-warszawy/ar/c1-2981866)[ Zobacz nominowanych i zgłoś swoje propozycje](https://warszawa.naszemiasto.pl/wybierz-z-nami-7-cudow-warszawy/ar/c1-2981866)

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Archeologiczna Wiosna Biskupin (Żnin)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto