Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Kup sobie kawałek "Bitwy pod Grunwaldem"

gonzo19
gonzo19
Na odwrocie pokazane jest miejsce, skąd pochodzi fragment płótna
Na odwrocie pokazane jest miejsce, skąd pochodzi fragment płótna SL
Muzeum Narodowe wystawiło na sprzedaż 99 fragmentów tzw. płótna dublażowego z obrazu Jana Matejki „Bitwa pod Grunwaldem”.

Fragment o wymiarach około 10 na 20 cm może być cenną pamiątką dla kolekcjonerów sztuki. - Płótno zostało utkane w firmie Lüdert i Müller w Tomaszowie Mazowieckim. Było integralną częścią obrazu Matejki przez 52 lata – mówi Katarzyna Wakuła, rzeczniczka Muzeum Narodowego.

Konserwatorzy sztuki musieli ratować obraz, który w czasie II wojny światowej przez 3,5 roku był ukrywany w jednej z podlubelskich wsi. Po wojnie renowacją „Bitwy pod Grunwaldem” zajmował się zespół prof. Bohdana Marconiego.

Pieniądze na renowację

Muzeum Narodowe sprzedaje stare płótno, bo straciło ono już swoje właściwości ochronne. Nowe będzie założone podczas prac konserwacyjnych. Płótno dublażowe spod obrazu Matejki to prawdziwy rarytas. Przyklejone za pomocą masy woskowo-żywicznej pełniło funkcję wzmacniającą. Konserwatorzy obrazów korzystają z podobnych nawet teraz.

Płótno dublażowe z obrazu Matejki można kupować w księgarni Muzeum Narodowego. Na chętnych czeka 99 fragmentów w cenie 60 zł. Dochód ze sprzedaży będzie przeznaczony na zakup aparatury badawczej, która jest potrzebna do prowadzenia dalszych prac konserwatorsko-restauratorskich obrazu.

Trudne dzieje obrazu

* Namalowany w 1878 roku obraz Jana Matejki pt. „Bitwa pod Grunwaldem” przez lata wywoływał liczne polemiki; od kontrowersji natury artystycznej, przez odczytania nie zawsze zgodne z intencjami artysty, po próby interpretacji obrazu w kontekście ideologiczno-politycznym. Zakupiona w 1902 roku do zbiorów Muzeum Towarzystwa Zachęty Sztuk Pięknych, „Bitwa pod Grunwaldem” przeszła dramatyczne losy podczas II wojny światowej. Polacy niejednokrotnie ryzykowali własnym życiem, by ocalić ukrywany przed hitlerowcami słynny obraz Matejki. W roku 1949 „Bitwa pod Grunwaldem” trafiła do kolekcji Muzeum Narodowego w Warszawie, stając się w ciągu kolejnych dziesięcioleci swoistą ikoną Muzeum.

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto