Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Łatgalia - kraina łotewskich Polaków

abc
abc
Tylko do środy (1 kwietnia) na Krakowskim Przedmieściu można oglądać niezwykłą wystawę fotograficzną poświęconą dawnym polskim Inflantom.

Łatgalia to jedna z czterech najstarszych łotewskich krain historycznych, leżąca we wschodniej części kraju. Jej nazwa pochodzi od plemienia bałtyckiego Łatgalów (łot. Latgali), zamieszkującego dzisiejsze tereny dawnych Inflantów polskich, którzy nigdy nie ulegli całkowitej asymilacji i zachowali własną odrębność kulturową. Świadczą o niej m.in. utrzymujące się przez dłuższy czas wierzenia pogańskie.

Na wystawie prezentującej zdjęcia autorstwa Krzysztofa Hejke, przedstawiające zarówno mieszkańców terenów leżących nad Dźwinią, ale też wspaniałe łotewskie krajobrazy, możemy dowiedzieć się, że w Łatgalii nadal obowiązują dawne, pierwotne wierzenia. Jedną z bohaterek fotograficznego cyklu poświęconego Inflantom, jest starsza kobieta, która zapytana przez Hajke o możliwość zrobienia jej zdjęcia, zaczyna mu opowiadać o swoim życiu. Potwierdza np. fakt, że nadal na tych terenach obowiązują różnego rodzaju zabobony i wierzenia pogańskie, i tak dla przykładu, kiedy jej sąsiedzi, raz na jakiś czas, zarzynają koguta, to zdecydowanie łatwiej hoduje się im bydło.

„Łatgalia – kraina Łotweskich Polaków” to nie tylko ekspozycja poświęcona jednej z najpiękniejszych krain historycznych w ścisłym tego słowa znaczeniu. To także swoistego rodzaju retrospekcja – próba ukazania tego, co pozostało z dawnych lat świetności polskich Inflantów.

Na fotografiach widzimy piękne obiekty sakralne, ale także zrujnowane, zapomniane przez wszystkich cmentarze i nagrobki, czy też zapierające dech w piersiach, dzikie łotewskie lasy. Poznajemy również mieszkańców tych terenów, którzy z dumą identyfikują się z miejscem, z którego się wywodzą.

Wystawę zdjęć Krzysztofa Hajke możemy oglądać do środy (1 kwietnia) w sąsiedztwie Domu Polonii przy Krakowskim Przedmieściu 64 w Warszawie. Wstęp wolny.


Czytaj również:
Przestrzeń publiczna Warszawy
Yoko Ono w Warszawie [zdjęcia]
Muzeum Sztuki Nowoczesnej - hit czy kit? [zdjęcia]

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto