Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Limity prędkości w Europie, czyli samochodem na wakacje

Redakcja
(fot. G. Radziewicz)
(fot. G. Radziewicz) Teraz Białystok
Zachodni policjanci są uprzejmi, ale surowi. Jeśli więc popełnisz wykroczenie, nic nie da tłumaczenie. Lepiej więc poznaj obowiązujące zasady w państwach europejskich, a unikniesz mandatu.

Przed wyjazdem w podróż po krajach Unii Europejskiej musimy zadbać o stan techniczny naszego samochodu. Trzeba pamiętać, że koszt ewentualnych napraw samochodu jest dużo wyższy niż w naszym kraju. Poza tym poważna usterka, która będzie wymagała specjalistycznej naprawy, może znacznie pokrzyżować plany urlopowe.
Kontrole policyjne w państwach takich jak: Niemcy, Austria czy Słowacja są bardzo szczegółowe i duży nacisk kładzie się na stan techniczny samochodu. W wypadku, gdy policja wykryje poważną usterkę, kierowca może zapłacić dużą karę.
Wyposażenie samochodu
Na obszarze całej UE w każdym samochodzie musi być gaśnica z ważnym atestem, apteczka oraz trójkąt ostrzegawczy. Przydadzą się również zapasowe żarówki, linka holownicza, podnośnik oraz klucz do demontażu kół. W niektórych państwach, np. w Słowacji, Chorwacji, Austrii oraz we Włoszech, musimy mieć także kamizelkę odblaskową.
W przypadku Słowacji obowiązuje dodatkowy wymóg wożenia jej w kabinie samochodu, tak by była pod ręką, a nie w bagażniku. Podczas wysiadania na drodze obowiązkowo musimy mieć taką kamizelkę na sobie.
W krajach Unii trzeba zapinać pasy bezpieczeństwa we wszystkich pojazdach, łącznie z autokarami i minibusami. Samochody osobowe i ciężarówki oraz, w miarę możliwości, również inne pojazdy muszą być wyposażone w odpowiednie foteliki dla dzieci.
We wszystkich państwach Unii Europejskiej obowiązuje też zakaz rozmów przez telefon komórkowy podczas jazdy samochodem, chyba że korzystamy z zestawu głośnomówiącego.
Paszport dla pupila
Zwierzęta powinny być zawsze przewożone w specjalnie do tego przeznaczonych klatkach czy pojemnikach, tak by nie stwarzały zagrożenia podczas podróży. – Psy, koty i fretki wjeżdżając do obcego kraju muszą mieć ze sobą osobisty paszport – mówi Joanna Piekut, Powiatowy Inspektor Weterynaryjny w Białymstoku. – Paszport może otrzymać tylko zwierzę posiadające numer identyfikacyjny, czyli tatuaż lub wszczepiony chip.
Ten niepowtarzalny numer identyfikacyjny z tatuażu lub chipa wpisywany jest do paszportu. Zwierzę, które nie ma takiego numeru, dokumentu nie dostanie. W Polsce wyrobienie paszportu kosztuje około 50 złotych. Za nadanie numeru identyfikacyjnego poprzez tatuaż lub wszczepienie chipa zapłacimy od 70 do 100 zł.
Ubezpieczenie
Wejście polski do Unii Europejskiej znacznie ułatwiło poruszanie się autem po krajach członkowskich. W tym przypadku wystarczy tylko ubezpieczenie OC wykupione w naszym kraju i polskie tablice rejestracyjne.
W innych krajach nadal obowiązuje Zielona Karta, którą możemy kupić w każdym towarzystwie ubezpieczeniowym. Jest to ubezpieczenie w komunikacji międzynarodowej, które jest honorowane przez 40 państw zrzeszonych w organizacji Zielona Karta.
Ten rodzaj polisy jest wymagany, jeśli zamierzamy poruszać się samochodem np. po Albanii, Izraelu, Białorusi, Bułgarii, Rumunii, Ukrainie czy Turcji. Warto pamiętać, że służby rosyjskie nie honorują Zielonej Karty, a więc wjeżdżając do tego kraju należy wykupić odpowiednią polisę ubezpieczeniową już na miejscu.
Prawo jazdy wydane w jednym kraju unijnym jest ważne we wszystkich pozostałych państwach UE. W niektórych krajach, oprócz ważnego prawa jazdy, trzeba mieć ze sobą także dowód rejestracyjny pojazdu.
Co kraj, to obyczaj
W większości państw UE maksymalny dozwolony poziom alkoholu we krwi wynosi 0,5 mg/ml, w pozostałych krajach waha się pomiędzy 0,2 mg/ml a 0,8 mg/ml lub obowiązuje całkowity zakaz picia alkoholu.
Należy pamiętać, że na Cyprze, w Irlandii, na Malcie oraz w Wielkiej Brytanii obowiązuje ruch lewostronny, a w niektórych krajach, takich jak Belgia, Francja, Holandia i Portugalia zasadą jest ustępowanie pierwszeństwa pojazdowi nadjeżdżającemu z prawej strony.
Na autostradach obowiązuje ograniczenie prędkości do 110, 120 albo 130 km/godz., natomiast na terenie zabudowanym dozwolona prędkość wynosi 50, a czasami 60 km/godz. Aby mieć pewność co do ograniczeń prędkości i szczególnych zasad obowiązujących w danym miejscu, należy uważnie obserwować znaki drogowe.
Płatne drogi
W wielu państwach obowiązują opłaty za poruszanie się po niektórych drogach. Opłaty takie pobierane są np. w Austrii, Czechach, Francji, Grecji, Hiszpanii, Irlandii, Portugalii, na Słowacji, w Słowenii, na Węgrzech, we Włoszech i w Wielkiej Brytanii. W niektórych krajach (Austria, Czechy, Węgry, Słowacja, Słowenia) trzeba wykupić specjalną naklejkę tzw. winietę i umieścić ją na przedniej szybie pojazdu.
Oazami bezpłatnych autostrad pozostają Niemcy, kraje Beneluksu, Wyspy Brytyjskie, Skandynawia (z wyjątkiem Norwegii).

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Otwarcie sezonu motocyklowego na Jasnej Górze

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto