Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Magdalena Skałba: "Być może możliwa będzie miłość między ludźmi i robotami"

Redakcja
Rozmawiamy z współorganizatorką konferencji „Oblicza ...
Rozmawiamy z współorganizatorką konferencji „Oblicza ... Kamil Fejfer
- Wielu badaczy mówi, że stoimy u progu nowej ery, w której będziemy współegzystować z robotami na równych prawach - mówi współorganizatorka konferencji naukowej „Oblicza Neuronauki”.

- Badacz David Levy uważa, że nawet miłość czy seks z robotami jest możliwy - mówi Magdalena Skałba, współorganizatorka konferencji „Oblicza Neuronauki”, którą MM Warszawa objęła patronatem medialnym.

- Nauronauka jest zagadnieniem znacznie szerszym niż sztuczna inteligencja i próby „przełożenia” naszego software'u na sztuczny hardware - mówi Magdalena Skałba. - Neuronauka powstaje na przecięciu takich dziedzin jak medycyna, psychologia, biologia, informatyka, czy nawet filozofia. Najkrócej mówiąc, próbuje wyjaśnić to, co dzieje się w naszych głowach: jak działa pamięć, czym jest świadomość, skąd biorą się zaburzenia psychiczne. 

Magdalena Skałba jest studentką Międzywydziałowych Indywidualnych Studiów Humanistycznych i należy do koła naukowego neurobiologii przy Wydziale Biologii UW. - Początkowo interesowałam się formami pracy z ludźmi z zaburzeniami osobowości, skierowałam się więc w stronę psychologii - mówi Magda o swojej nietypowej pasji. - Później okazało się, że to nie jest do końca to. Psychologia nie sięga genezy tych zjawisk, czyli anatomii i biochemii mózgu

W Polsce neuronauka dopiero raczkuje. - To zaczyna się jednak powoli zmieniać - mówi Skałba. Rozwój neuronauki widać na zachodzie, gdzie istnieje bardzo wiele prężnych ośrodków zajmujących się tą dziedziną. Jak zapewnia Skałba, dzisiaj neuronauka potrzebna jest niemalże wszędzie. Jednym tchem wymienia obszary, w których się przydaje: farmaceutyka, leczenie ludzi z zaburzeniami neurologicznymi, sztuczna inteligencja, marketing. - Neuronauka wyjaśnia na przykład dlaczego czekolada nas uszczęśliwia, dlaczego narkotyki działają w ten, a nie w inny sposób - mówi młoda badaczka.

Magda sądzi, że istnieje realna szansa na zainteresowanie tą tematyką ludzi z tzw. ulicy. - Proszę spojrzeć na Centrum Nauki Kopernik. To jest miejsce związane z nauką. I tam jest ciągle full ludzi, walą drzwiami i oknami. Jeżeli coś jest dostępne i ludzie o tym wiedzą, to przyjdą - mówi studentka.

Konferencja "Oblicza Neuronauki" odbędzie się już po raz trzeci. W poprzednich latach wykłady zgromadziły kilkusetosobową publiczność. W tym roku konferencja po raz pierwszy będzie miała charakter międzynarodowy.

Międzynarodowa konferencja naukowaOblicza neuronauki” odbędzie się w dniach 15-17 listopada. Wstęp na konferencję jest bezpłatny. Wszystkie wykłady będą prowadzone w języku angielskim. Więcej informacji oraz program znajdziecie na stronie organizatorów. Wydarzenie odbędzie się na Wydziale Biologii UW, Kampus Ochota, Miecznikowa 1.

Polecamy:


Noc Muzeów 2013 Warszawa Program
Burn Selector FestivalWianki nad WisłąProjekt WarszawiakWarszawa ćwiczy
od 7 lat
Wideo

Konto Amazon zagrożone? Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto