Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Foka PARO z Japonii trafiła do szpitala w Warszawie. Robot pomoże w terapii dzieci i młodzieży

Redakcja Warszawa
Redakcja Warszawa
Sztuczna inteligencja zaczęła wspierać proces terapii pacjentów z Mokotowskiego Środowiskowego Centrum Zdrowia Psychicznego dla dzieci i młodzieży. W leczeniu pacjentów pomaga foka PARO.
Sztuczna inteligencja zaczęła wspierać proces terapii pacjentów z Mokotowskiego Środowiskowego Centrum Zdrowia Psychicznego dla dzieci i młodzieży. W leczeniu pacjentów pomaga foka PARO. Instytut Psychiatrii i Neurologii
Sztuczna inteligencja zaczęła wspierać proces terapii pacjentów z Mokotowskiego Środowiskowego Centrum Zdrowia Psychicznego dla dzieci i młodzieży. W leczeniu pacjentów pomaga foka PARO.

Foka PARO pomaga lekarzom prowadzić terapię

W Mokotowskim Centrum Zdrowia Psychicznego dla dzieci i młodzieży zamieszkała terapeutyczna foka PARO wyposażona w sztuczną inteligencję. Jej zadaniem jest wsparcie procesu terapii małych pacjentów.

- Liczymy na możliwość wykorzystania foki Paro do pracy z młodzieżą w Mokotowskim Środowiskowym Centrum Zdrowia Psychicznego dla dzieci i młodzieży. Będzie to unikatowe doświadczenie ponieważ do tej pory rzadko Foka PARO pojawiała się w ośrodkach młodzieżowych, a nasi pacjenci będą mieli okazję skorzystać z aktywizującej i relaksującej mocy robota terapeutycznego – powiedziała Kierownik Oddziału Dziennego dr Ewa Brzóska-Konkol.

PARO waży 2,6 kg i mierzy ok. 60 cm.

"Zachowaniem przypomina prawdziwe zwierzę"

"To dziewiąta wersja zaawansowanego robota interaktywnego, który zachowaniem przypomina prawdziwe zwierzę. Foka PARO jest wyposażona w szereg funkcji sensorycznych, takich jak czujniki światła do prostego widzenia, czujniki dotykowe umieszczone pod sztucznym futerkiem oraz mikrofony do rozpoznawania mowy i dźwięku, dzięki którym możliwa jest interakcja foki z człowiekiem. Wchodząc w interakcję z ludźmi, PARO reaguje tak, jakby było żywym zwierzęciem – porusza głową i płetwami oraz wydaje dźwięki imitujące odgłosy prawdziwej foki harfowej" – wyjaśnia Instytut Psychiatrii i Neurologii w Warszawie.

Twórcą foki jest prof. Takanori Shibata, który już na samym początku badań zauważył, że pierwszą formą oddziaływania PARO jest wywołanie uczucia przyjemności z kontaktu.

"Pojawia się wtedy – podobnie jak podczas kontaktu z bezpiecznym dla pacjenta zwierzęciem – zmniejszenie poziomu stresu, odczucie ulgi i relaksacji bądź radość z odpowiedzi foki na inicjowaną przez pacjenta interakcję" – dowiadujemy się.

Okazuje się, że to nie koniec zalet sztucznej inteligencji. Urządzenie to może być również wsparciem w bardziej ukierunkowanych formach terapii, takich jak rehabilitacja procesów poznawczych.

Jak podaje Instytut Psychiatrii i Neurologii, badania i rozwój PARO rozpoczęły się jeszcze w 1993 roku. Była to odpowiedź na trudności występujące w animaloterapii. Po wielu prototypach i badaniach klinicznych, w 2014 roku w Japonii wprowadzono na rynek dziewiątą generację PARO. Terapia z wykorzystaniem foki wyposażoną w sztuczną inteligencję rozwijana jest na całym świecie i znajduje zastosowanie w terapii osób starszych, z niepełnosprawnością intelektualną, z zaburzeniami ze spektrum autyzmu, chorujących na demencję oraz wśród dzieci przebywających na oddziałach pediatrycznych.

Terapia z wykorzystaniem PARO, jest rozwiązaniem, które można zastosować w miejscach, gdzie np. z powodów sanitarnych nie mogą przebywać żywe zwierzęta.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Polski smog najbardziej szkodzi kobietom!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto