Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Maluj, rzeźb, szkicuj i rysuj.

Redakcja
Studia zwykle kojarzą się tylko z nudnymi wykładami,grubymi księgami pełnymi skomplikowanych reguł i wzorów, a także całą masą treści do nauczenia. Na wrocławskiej ASP nie liczy się tylko treść, bo estetyka formy, w jakiej jest ona podana, jest ważniejsza.

Własne festiwale
Tak jak uczelnie techniczne mają swoje festiwale naukowe, tak Akademia Sztuk Pięknym ma wiele własnych wydarzeń. Różnica jest taka, że podczas spotkań studentów tej drugiej uczelni powstają unikatowe dzieła. Jest tak w przypadku Festiwalu Wysokich Temperatur, podczas którego przygotowywane są i odlewane dzieła sztuki różnej wielkości. W środku maja w temperaturze 1550 stopni Celsjusza płynne żeliwo zalewa żywiczne formy, a po ostudzeniu zachwyca oczy nietypowymi
pomysłami uczestników. Studenci uczelni mogą także korzystać z Europejskiego Centrum Ceramiki Artystycznej, które mieści się w Luboradowie. W 2006 roku na podstawie planów dalekowschodnich pieców do wypalania ceramiki wybudowano tutaj podobny. Od tej pory studenci kierunków Wydziału
Ceramiki i Szkła wypalają osobne przedmioty z masy ceramicznej. Popiół wytwarzany w trakcie spalania nadaje masie, z której są przygotowane, niezwykłą fakturę i kolor. Do wypalenia ceramicznych prac wykorzystuje się olbrzymie ilości drewna, a same dzieła sztuki poddawane są temperaturom rzędu 1300 stopni Celsjusza.

Międzynarodowe prace
Studenci wrocławskiej ASP mogą wybierać w różnych programach międzynarodowej wymiany studentów. Sama uczelnia ma wiele partnerskich uniwersytetów, chociażby w Knoxville czy Charlotte w Stanach Zjednoczonych, z którymi regularnie wymienia studentów.
– Tylko w tym roku wysłaliśmy na studia za granicą 34 osoby, a przyjęliśmy 25 osób w programie Erasmus. Współpracujemy też z uczelniami z Korei Południowej, Chin i Stanów Zjednoczonych–mówi profesor Ludwik Żelaźniewicz, prorektor do spraw dydaktyczno-wychowawczych wrocławskiej ASP.

Nie tylko sztuka
Na Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu można także studiować kierunki, takie jak wzornictwo, scenografia czy architektura wnętrz. Zdobyte na nich umiejętności dają szansę zdobycia interesującej pracy nawet w największych firmach reklamowych czy designerskich. Planujący naukę na ASP mogą wybrać też kierunek konserwacja i restauracja dzieł sztuki (specjalizacja konserwacja i restauracja ceramiki i szkła). Ci,którzy preferują sztukę oglądać i analizować, co artysta miał na myśli, przygotowując dane dzieło,mogą studiować mediację sztuki. Kierunek ten zapewni im szerokie przygotowanie do działalności edukacyjnej, kuratorskiej i krytycznej. Oczywiście nie wolno zapomnieć o takich kierunkach, jak malarstwo czy rzeźba, które stanowią podstawę kształcenia na tej uczelni i pozwalają poznać wiele technik artystycznych.

Jak się dostać?
Zanim zaczniemy planować własną karierę artystyczną, warto dowiedzieć się, co trzeba zrobić, aby zdobyć indeks Akademii Sztuk Pięknych. Listę wymaganych ocen na świadectwie maturalnym znajdziemy w biurze rekrutacji i na stronie internetowej uczelni. Ważniejsza jest jednak przygotowana wcześniej „teczka” i „wrażliwość”.
– Osoba, która stara się o przyjęcie na studia,musi posiadać pewną wewnętrzną wrażliwość na otaczający ją świat –mówi profesor Ludwik Żeleźniewicz.
–Kandydat musi widzieć świat i umieć przelać to, co widzi w wybraną formę artystyczną: rysunek, rzeźbę czy aranżację. Każdy kandydat starający się o miejsce na ASP musi przygotować portfolio własnych prac plastycznych. Jeżeli oceniający je wykładowcy uznają je za przejaw talentu i wyjątkowej wrażliwości maturzysty, kandydat może liczyć na indeks uczelni.

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto