Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Mariusz Sokołowski, rzecznik KGP, gościem WSIiZ

RedaktorS
RedaktorS
„Public relations w instytucjach administracji państwowej” – tak brzmiał temat wystąpienia insp. dr. Mariusza Sokołowskiego, rzecznika prasowego Komendanta Głównego Policji. Spotkanie odbyło się na WSIiZ.

Spotkanie rozpoczął dr Sławomir Gawroński, dziekan Wydziału Administracji i Nauk Społecznych. – Nasz gość to człowiek odpowiedzialny za najbardziej dynamiczną i pozytywną zmianę wizerunku polskiej policji w historii. Od ponad 7 lat niezmiennie jest rzecznikiem Komendanta Głównego Policji mimo, że komendanci w tym czasie się zmieniali. To świadczy o jego dużych umiejętnościach i zaufaniu kolejnych szefów – podkreślił dr Gawroński.
Insp. dr Mariusz Sokołowski rozpoczął od podania słuchaczom kilku danych, obrazujących poziom trudności zadania, przed jakim stoi zespół, który ma kreować pozytywny wizerunek jego instytucji.
- Policja jest jedną z największych instytucji w Polsce, zatrudniającą ponad 125 000 ludzi. Cieszy się największym zaufaniem spośród wszystkich instytucji, nie tylko publicznych, mimo, że to właśnie ona podejmuje działania, z których zawsze ktoś będzie niezadowolony, bo to najczęściej działania wymuszające egzekwowania prawa – zaczął insp. dr Mariusz Sokołowski.
Uważa, że policja musi mieć dobry wizerunek i że to kluczowa sprawa jego pracy. Ale dlaczego jest on tak istotny?
– Policja jest odpowiedzialna za zapewnienie obywatelom bezpieczeństwa i poczucia bezpieczeństwa. Nasze działania w dużej mierze opierają się na informacjach od ludzi. Jeśli społeczeństwo nie będzie nam ufać, będziemy pozbawieni dużej części kluczowych informacji, służących naszej skuteczności. Więc zarówno w interesie zapewniania bezpieczeństwa obywatelom, jak i w interesie naszej skuteczności, musimy być godni zaufania i musimy mieć dobry wizerunek – tłumaczył rzecznik prasowy Komendanta Głównego Policji.
Insp. dr Sokołowski sporo miejsca poświęcił też studentom dziennikarstwa i komunikacji społecznej i opowiedział im o stylu i jakości pracy rzecznika prasowego.
- Istnieją dwa typy rzeczników prasowych. Jedni to rzecznicy reakcyjni. Oni zajmują się tylko reagowaniem, kiedy ktoś ich poprosi o wypowiedź czy komentarz. Ale taki styl kreowania wizerunku jest fatalny w skutkach, bo stawia rzecznika tylko w pozycji tego, który się tłumaczy i musi się bronić przed zarzutami. Ja chcę być rzecznikiem aktywnym, wychodzić z inicjatywą, dawać mediom nowe, interesujące ich tematy – wyjaśniał insp. dr Sokołowski.
Wiele miejsca gość Wyższej Szkoły Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie poświęcił na opowiedzenie o stylu pracy dobrego rzecznika prasowego. Wspomniał, że bardzo ważne jest, by unikać branżowego żargonu, a posługiwać się prostym i plastycznym słownictwem. W wystąpieniu pojawił się też wątek sytuacji kryzysowych. – Tu mam proste rozwiązanie. Nie kłamać! – wyjaśniał inspektor Sokołowski.
Po spotkaniu otwartym odbyły się także warsztaty dla studentów Dziennikarstwa i komunikacji społecznej.
Mariusz Sokołowski jest absolwentem Uniwersytetu Warszawskiego. Doktorat z historii bronił na Uniwersytecie Warmińsko-Mazurskim, gdzie pracował do roku 2013. Od 2004 pełnił funkcję rzecznika prasowego w Stołecznej Komendzie Policji, trzy lata później otrzymał awans na rzecznika Komendanta Głównego Policji. 

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Archeologiczna Wiosna Biskupin (Żnin)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto