Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Mauzoleum rodziny Braeunigów w Warszawie przechodzi konserwację. To unikatowe miejsce w skali całego kraju

Alicja Glinianowicz
Alicja Glinianowicz
Mauzoleum rodziny Braeunigów w Warszawie przechodzi konserwację.
Mauzoleum rodziny Braeunigów w Warszawie przechodzi konserwację. Stołeczny Konserwator Zabytków - Facebook
Mauzoleum rodziny Braeunigów zlokalizowane jest na terenie Cmentarza Ewangelicko-Augsuburskiego w Warszawie i zostało wybudowane z żeliwnych elementów na początku XIX wieku. Okazała kopuła, która została ufundowana po śmierci męża, Karola Bogumiła Braeuniga przez jego żonę Karolinę Klarysę, była pierwszą tak nowatorską konstrukcją na terenie Królestwa Polskiego. Jej wzniesienie odnotował „Kurier Warszawski” z 22 czerwca 1821 r. pisząc: „Warto jest widzieć grobowiec z lanego żelaza w zeszłym tygodniu na cmentarzu ewangelickim ukończony”. Teraz rozpoczęła się konserwacja mauzoleum.

O konserwacji mauzoleum rodziny Braeunigów poinformował stołeczny konserwator zabytków Michał Krasucki.

„Materiał z jakiego kaplica została zbudowana - żeliwo – umożliwiał wystawienie konstrukcji wizualnie niezwykle lekkiej, finezyjnej i eleganckiej. Po dwustu latach od budowy zarówno elementy metalowe, jak kamienne, wymagają renowacji. Właśnie rozpoczęła się konserwacja mauzoleum rodziny Braeunigów, którą dotacją w wysokości 300 tys. zł wsparło m.st. Warszawa – napisał w mediach społecznościowych.

Parafia Ewangelicko-Augsburska św. Trójcy rokrocznie poddaje konserwacji na cmentarzu przynajmniej jeden nagrobek lub kaplicę. W tym roku renowacja obejmuje mauzoleum rodziny Braeunigów.

Mauzoleum rodziny Braeunigów w konserwacji

Jak informuje stołeczny konserwator zabytków, renowację przejdą elementy metalowe i kamienne.

„Żeliwne fragmenty będą zdemontowane i przewiezione do pracowni. Tam konserwatorzy usuną stare powłoki malarskie, oczyszczą i zneutralizują ogniska korozji oraz uzupełnią lub odtworzą ubytki. Prawidłowo wykonają także połączenia pomiędzy elementami oraz wszystkie części pomalują. Następnie elementy żeliwne powrócą na miejsce gdzie zostaną zmontowane” – czytamy.

Mauzoleum rodziny Braeunigów w Warszawie przechodzi konserwację.

Mauzoleum rodziny Braeunigów w Warszawie przechodzi konserwa...

Konserwacja będzie dotyczyć powierzchni kamiennych, które będą oczyszczone ze szkodliwych czarnych, korozyjnych nawarstwień. Usunięte zostaną m.in. glony i drobnoustroje. Ponadto zlikwidowane zostaną wtórne zaprawy cementowe, uzupełnione ubytki kamienia oraz fug, uczytelnione liternictwo tablic. Całość kamienia zostanie wzmocniona i pokryta warstwą hydrofobową. W planach jest także wymiana zniszczonych obróbek blacharskich i wykonanie nowego pokrycia dachowego.

Planowo prace powinny potrwać do końca października tego roku. Władze miasta przeznaczyły na prace konserwatorskie 300 000 zł.

Historia mauzoleum

Historia mauzoleum jest związana z przeprowadzką rodziny Braeunigów do Warszawy, Wszystko działo się około roku 1780. Karol Bogumił Braeunig był kupcem, który prowadził skład wina dostarczając trunki na dwór króla Stanisława Augusta. Podczas insurekcji kościuszkowskiej został członkiem Komisji Porządkowej Warszawskiej, a w 1814 r. wszedł do zarządu spółki zajmującej się finansami Teatru Narodowego w Warszawie.

Cmentarz na Powązkach w Warszawie zaczął powstawać w 1790 roku. Wtedy założono tam cmentarz katolicki, a dwa lata później, w jego pobliżu ulokowano również cmentarze protestanckie: ewangelicko-augsburski (luterański) oraz ewangelicko-reformowany (kalwiński).

Obecnie teren ten ma 7,5 ha. Autorstwo projektu nekropolii luterańskiej przypisywane jest Szymonowi Bogumiłowi Zugowi. Właścicielem cmentarza jest Parafia Ewangelicko-Augsburska św. Trójcy, która od lat prowadzi na szeroką skalę program, mający na celu przywrócenie cmentarzowi jego dawnej świetności.

W 2014 roku zespół zabytkowych cmentarzy wyznaniowych na Powązkach został uznany za pomnik historii.

Mauzoleum rodziny Braeunigów w Warszawie
Mauzoleum rodziny Braeunigów w Warszawie przechodzi konserwację.Stołeczny Konserwator Zabytków - Facebook
od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto