Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Mazowsze. Pracownik banku zapobiegł oszustwu "na prokuratora". Dzięki niemu 70-latek nie stracił oszczędności życia

Redakcja Warszawa
Redakcja Warszawa
Wideo
od 16 lat
Kolejna próba oszustwa "na prokuratora" na Mazowszu. Kilka dni temu 70-latek z Ostrołęki odebrał telefon od osoby, która podała się za prokuratura. Rozmówca przekazał seniorowi, że jego oszczędności na koncie są zagrożone i musi oddać pieniądze "na przechowanie". 70-latek uwierzył mężczyźnie i poszedł do banku. Na szczęście pracownik placówki w porę zdążył ostrzec ostrołęczanina. Szczegóły poniżej.

70-latek uwierzył fałszywemu prokuratorowi. Mógł stracić oszczędności życia

Problemy ostrołęckiego seniora rozpoczęły się 19 października, od odebrania telefonu. Rozmówca podał się za prokuratora i przekazał ostrołęczaninowi, że pieniądze na jego koncie są zagrożone. Dodał, że aby były bezpieczne należy je szybko wypłacić z banku i przekazać na "przechowanie".

Fałszywy prokurator zapewniał, że gotówka zaraz po policyjnej akcji zostanie zwrócona. Przestraszony i zamanipulowany 70-latek uwierzył w wersję przedstawioną mu przez fałszywego prokuratora i poszedł do banku chcąc wypłacić wszystkie oszczędności ze swojego konta wynoszące ponad 20 tysięcy złotych. Na szczęście w banku trafił na doświadczonego pracownika placówki, który szybko uświadomił seniora, że prawdopodobnie padł on ofiarą oszusta - przekazał rzecznik ostrołęckiej policji kom. Tomasz Żerański.

Mężczyzna opowiedział seniorowi o najczęstszych metodach, jakimi posługują się oszuści i powiadomił o wszystkim policjantów. Przybyli na miejsce funkcjonariusze potwierdzili, że mężczyzna padł ofiarą oszusta - w tym dniu doszło do kilku prób oszustw tą metodą. Właściwa postawa pracownika banku zapobiegła przestępstwu, przez które senior mógł stracić oszczędności całego życia.

Seniorze, nie daj się oszukać!

Przypominamy, że prokuratorzy i policjanci nie angażują obywateli do udziału w żadnych akcjach przeciwko przestępcom. Nie żądają także o wypłaty pieniędzy lub zaciąganie kredytów. Warto też wiedzieć, że przestępcy mogą korzystać z oprogramowania, które sprawia, że na naszych telefonach wyświetlają się nazwy banków i instytucji, z których niby mają dzwonić - przypomina policja.

I apeluje, aby rozmawiać z seniorami o metodach, jakimi posługują się sprawcy i przekazywać im, jak mają się zachować w przypadku otrzymania telefonu z prośbą o przekazanie pieniędzy. Seniorzy muszą wiedzieć, że bez względu na to wszystko, nie mogą przekazywać pieniędzy obcym.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto