Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Melancholia sprzeciwu. Zobacz prace z kolekcji Muzeum Sztuki Współczesnej w Antwerpii

redakcja
redakcja
Lech Kamiński
Kolejna ciekawa wystawa w Centrum Sztuki Współczesnej. Tym razem 5 listopada mamy okazję na spacer po wystawie w towarzystwie Barta De Baere. Start o godzinie 20.00.

6.11.2010 – 30.01.2011
otwarcie: 5 listopada, godz. 19.00spacer po wystawie w towarzystwie Barta De Baere: godz. 20.00
artyści: Wiaczesław Achunow, Wiktor Alimpijew, Siergiej Bratkow, Kolektywne Działania, Rustam Halfin, Ilja i Emilia Kabakow, Siergiej Masłow, Andriej Monastyrski, Anatolij Osmołowski, Hamlet Owsepian, Koka Ramiszwili, Jelena i Wiktor Worobjow, Marian Żunin
kuratorzy: Daniel Muzyczuk i Agnieszka Pinderagrafika: Yomar Augusto
BIOGRAMY ARTYSTÓW:
Wiaczesław Achunow urodził się w 1948 roku w Och w Kirgistanie. W jego dorobku znajduje się zarówno malarstwo abstrakcyjne, instalacja, performance, prace wideo, jak i utwory pisarskie: eseje oraz nowele. Mimo, że starał się tworzyć wbrew mainstreamowi, przebieg jego kariery można brać za przykład istotnych etapów w najnowszej historii sztuki Azji Centralnej. Mieszka i pracuje w Taszkencie w Uzbekistanie.
Prace Wiktora Aliempijewa (ur. 1973) i Mariana Żunina (ur. 1968), często przy pomocy autorskiego języka wizualnego i rytmizacji działań, ukazują jednostki jako części ciała społecznego. Artystów interesują procesy uprzedmiotowienia, które dotykają członków grup, oraz momenty desynchronizacji, kiedy nagle jednostka uniezależnia się od wpływów tłumu. Artyści obok wspólnych projektów realizują się również solo. Mieszkają i pracują w Moskwie.
Siergiej Bratkow urodził się w 1960 roku w Charkowie na Ukrainie. Po skończonych studiach na Politechnice, Bratkow podjął pracę jako inżynier, wkrótce jednak z niej zrezygnował by wstąpić do spółdzielni artystycznej. Malował i tworzył grafiki, fotografii używał jedynie jako tworzywa. Jego podejście diametralnie zmieniła współpraca nawiązana w 1994 roku z Borisem Mikhailovem. Dziś Bratkow jest jednym z najlepiej rozpoznawanych na Zachodzie artystów krajów byłego ZSRR. Obrazuje kryzys tożsamości współczesnych Rosjan, czerpiąc z panujących stereotypów, ale jednocześnie ich nie utrwalając. Mieszka i pracuje w Moskwie.
Hamlet Owsepian urodził się w 1950 roku w Ashnak w Armenii. Jest uznawany za prekursora sztuki wideo w swoim kraju. Tworzy również performance, land art i malarstwo w duchu ekspresjonizmu abstrakcyjnego. W latach 1978 – 1980 Owsepian przebywał w Moskwie co umożliwiło mu bliskie poznanie estetyki ówczesnej awangardy. Z bagażem doświadczeń wrócił do rodzinnego miasteczka, tam obecnie mieszka i pracuje.
Ilja Kabakow urodził się w 1933 roku w Dniepropetrowsku na Ukrainie. Przedstawiciel moskiewskiego konceptualizmu lat 70-tych i 80-tych. Jeszcze w ZSSR Kabakow opracowywał sobie właściwe kolekcje znalezionych obiektów, które dopiero po emigracji w 1987 roku się zradykalizowały, przekształcając się w „instalacje totalne”. Partnerka życiowa Ilji – Emilia Kabakow, z domu Kanewski (urodzona w 1945 roku również w Dniepropetrowsku) jest współautorką szeregu prac począwszy od 1989 roku. Obecnie mieszkają i pracują w Nowym Jorku.
Rustam Halfin urodził się w 1948 roku w Taszkiencie. Rozpoczął swą karierę w 1972 roku, kiedy to ukończył moskiewski Instytut Architektury. Od lat 80-tych mieszkał w Petersburgu, gdzie uprawiał nawiązujące do supermatyzmu malarstwo. Jego wczesna twórczość, wynika z jego spotkania z Władimirem Sterligowem, bliskim współpracownikiem Kazimierza Malewicza. Po przenosinach do Kazachstanu Halfin i jego żona Lidia Blinowa zostali pionierami instalacji i performance na tych terenach. W Ałmatach wspólnie z żoną oraz Ablaiem Karpykowem i Borysem Jakubem powołał do życia komunę artystyczną. Zmarł w Ałmatach w 2008 roku.
Siergiej Masłow urodził się w 1952 roku w Samarze. W latach 80-tych założył w Kazachstanie grupę artystyczną Nocny Tramwaj. Artysta znany był z tworzenia mitów i legend wokół własnej osoby. Utrzymywał, że jest przybyszem z kosmosu, wampirem oraz czarodziejem. Najbardziej znanym mitem jest jednak jego domniemany związek z Whitney Houston, który poświadczony miał być miłosną korespondencją. Zmarł niespodziewanie w 2003 roku.
Andrei Monastyrski urodził się w 1949 roku. Jest poetą, teoretykiem, artystą i od lat 60-tych jedną z głównych postaci moskiewskiego konceptualizmu oraz nieoficjalnej sceny artystycznej. W 1976 roku założył grupę Kolektywne Działania (Kollektivnye deystivaya) z którą do dnia dzisiejszego przeprowadzają grupowe performanse pod wspólnym tytułem Wycieczki poza miasto. Jego ostatnie prace ironicznie odnoszą się do rosyjskiej transformacji. W 2011 roku będzie reprezentował Rosję na Biennale w Wenecji. Mieszka i pracuje w Moskwie.
Anatoli Osmołowski urodził się w 1969 w Moskwie. Jest artystą, kuratorem i politycznym aktywistą. Należy on do drugiego pokolenia artystów konceptualnych w Rosji, a jego twórczość niejednokrotnie była politycznie zaangażowana. W ostatniej dekadzie zwrócił się ku tzw. sztuce nie spektakularnej, a jego ostatnie realizacje to abstrakcyjne rzeźby. W 2007 roku został laureatem nagrody Kandyńskiego. Mieszka i pracuje w Moskwie.Koka Ramiszwili urodził się w 1956 roku w Tbilisi w Gruzji. Posługuje się głównie filmem i fotografią. Interesują go kody, którymi posługują się zarówno polityka jak i sztuka, i ich pochodzenie. Duża część jego prac odnosi się bezpośrednio do wydarzeń politycznych w niedawnej historii Gruzji. Mieszka i pracuje w Genewie.

od 7 lat
Wideo

Jak wyprać kurtkę puchową?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto