Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Metro na Bródnie. Wmurowano kamień węgielny pod budowę tuneli. Kiedy pojedzie nimi metro?

Piotr Wróblewski
Piotr Wróblewski
Metro na Bródno dojedzie za niecałe dwa lata. Budowa terminowo powinna zakończyć się we wrześniu 2021. W środę Rafał Trzaskowski wmurował kamień węgielny pod stację C21 Bródno i cały wschodni odcinek kolei podziemnej. Jej budowa postępuje nad wyraz szybko.

Na antresoli przyszłej stacji metra C21 Bródno wmurowano kamień węgielny pod budowę. - Jeszcze w tym roku trafią tu tarcze dążące i wiosną rozpoczniemy się dążenie tuneli - mówił Rafał Trzaskowski, prezydent Warszawy. Podczas uroczystości, w której wzięli udział przedstawiciele wykonawcy, miejscy urzędnicy, a także ambasador Turcji, dziennikarze mogli zajrzeć do przyszłej antresoli, pod którą za niecałe dwa lata pojadą pociągi. Na stacji, można powiedzieć, że zgodnie z tradycją, zamurowano także kamień węgielny z aktem erekcyjnym oraz kapsułę czasu. - Do kapsuły czasu wkładamy zdjęcia i fotografie miejsc, w których powstaje metro oraz rysunki najmłodszych warszawiaków - mówi Trzaskowski.

Wykonawca, czyli turecka firma Gulermak (we współpracy z włoskim Astaldi), zbudował już ściany szczelinowe oraz stropy kondygnacji -1. To tam odbyła się uroczystość. Tarcze drążące, które zostaną uruchomione wiosną ruszą stąd w kierunku stacji C18 Trocka. Tunel II linii metra o długości 3,9 km będzie biegł pod ulicą Kondratowicza do stacji C20 Kondratowicza (w pobliżu urzędu dzielnicy), a dalej łukiem w kierunku osiedli na Zaciszu (stacja C19 Zacisze, pod ul. Figara).

Metro na Bródnie. Wmurowano kamień węgielny pod budowę tunel...

Za stacją C21 Bródno wykonawca buduje ogromny "garaż" dla pociągów z jedenastoma torami odstawczymi. Hala powstająca pod skrzyżowaniem Kondratowicza z Rembielińską pozwoli także na dokonywanie drobnych napraw pociągów oraz umożliwi sprawniejsze funkcjonowanie II linii metra.

Zgodnie z planem wszystkie prace - warte 1,4 mld zł - mają zakończyć się we wrześniu 2021 roku. Potem przyjdzie czas na odbiory, co oznacza, że pierwsi pasażerowie do metra wsiądą tu na przełomie 2021 i 2022 roku.

Czy metro pojedzie w kierunku Białołęki?

- Na metro czekaliśmy wiele lat. W ostatnim czasie inwestycja postępuje niezwykłe szybko. Czternaście miesięcy temu odpisywaliśmy w pobliżu umowę rozpoczęcia budowy, dziś już zeszliśmy pod ziemię. Bardzo się cieszę, że ta inwestycja realizowana jest bezpiecznie i terminowo. Warszawa wokół metra pięknieje - mówiła Iwona Wujastyk, przewodnicząca komisji infrastruktury i radna Warszawy, która pochodzi z Targówka.

Na metro czekają również mieszkańcy Białołęki. W czasie kampanii wyborczej Rafał Trzaskowski, wtedy kandydat na prezydenta Warszawy, obiecał, że metro zatrzyma się w przyszłości przy stacji PKP Toruńska, która jest węzłem przesiadkowym dla mieszkańców północnych osiedli.

- Mamy plan przedłużenia II linii metra przy PKP Toruńska. Na razie zajmujemy się stacjami na Bródnie. Sukcesywnie będziemy informować o postępie prac - tłumaczy nam Rafał Trzaskowski.

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto