Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

Mieszkanie za remont. Nowy pomysł na pustostany. Czy to „game changer”?

Piotr Wróblewski
Piotr Wróblewski
Tę kamienicę przy ul. Solec 46 wyremontowała już dzielnica, ale kolejne być może będą już wykańczać sami lokatorzy.
Tę kamienicę przy ul. Solec 46 wyremontowała już dzielnica, ale kolejne być może będą już wykańczać sami lokatorzy. Dzielnica Śródmieście
W Warszawie ruszył program „Mieszkanie za remont”. W ten sposób miasto, chce szybko oddać potrzebującym pulę pustostanów. Sprawdzamy, kto może ubiegać się o takie mieszkanie socjalne. W sumie do programu może trafić aż trzy tysiące potencjalnych mieszkań w starych kamienicach.

Tylko na Pradze-Północ są w tej chwili 274 pustostany będące własnością miasta. To mieszkania potrzebujące remontu, by mogły zostać zasiedlone. W całej Warszawie, na koniec 2022 roku, takich pustostanów było aż 2 817. Najwięcej - poza Pragą-Północ - na Pradze-Południe, Woli i w Śródmieściu. Miasta nie stać, by wszystkie wyremontować. Stąd pomysł, który można nazwać „Mieszkanie za remont”.

- Co to w praktyce oznacza? W zasobie lokalowym miasta będzie wydzielana pula lokali przydzielanych szybciej, o ile znajdą się chętni do ich wyremontowania. Takie rozwiązanie funkcjonuje w wielu miastach, podpowiadaliśmy je również miastu przy okazji dyskusji o polityce lokalowej w ramach rewitalizacji. Dobrze, że je w końcu w Warszawie wdrożono! - podaje Stowarzyszenie Porozumienie Dla Pragi, które pokazało nowe zarządzenie prezydenta Warszawy.

Czy to „game changer”, jak piszą aktywiści? Sprawdzamy.

Zacznijmy od definicji. Pustostan, to mieszkanie, które nie jest zasiedlone. W starszych dzielnicach Warszawy tego typu lokale znajdują się także w kamienicach, które wymagają kapitalnego remontu. Część pustostanów obciążona jest roszczeniami – zostały znacjonalizowane przez władzę PRL, a sprawa ich własności nie została rozstrzygnięta. Inne nie mają centralnego ogrzewania, toalety itp.

Wspomniana liczba – niemal trzy tysiące – to jednak nie cała pula miejskich pustostanów. Jak czytamy w piśmie Aldony Machnowskiej-Góry, które jest odpowiedzią na interpelację radnego Dariusza Figury, „(to - red.) liczba pustostanów lokali mieszkalnych w zasobie miasta stołecznego Warszawy, które nadawały się do zasiedlenia i były położone w budynkach stale eksploatowanych (nie przeznaczonych do rozbiórki).” **

W pewnym uproszczeniu oznacza to, że niemal trzy tysiące mieszkań w Warszawie czeka na remont. Potem mogą wprowadzić się do nich najemcy. Z tym, że obecnie nie zaplanowano środków na ich remont. Czy zatem rozporządzenie prezydenta, pod którym podpisała się jego zastępczyni Machnowska-Góra, pozwoli na ich szybkie zapełnienie?

„Mieszkanie za remont”. Jak to działa?

Zarządzenie w sprawie „wydzielenia opróżnionych lokali mieszkalnych do najmu osobom, które we własnym zakresie wyremontują lokale” podpisano 26 stycznia. Ale nie dotyczy wszystkich pustostanów. Miasto na wstępie zaznacza, że odrzuca lokale, które:

  • nie mają centralnego ogrzewania lub instalacje CO/gazowe są niesprawne
  • znajdują się w budynkach przeznaczonych do kapitalnego remontu lub w budynkach zabytkowych
  • nie wymagają remontu.

Z listy wykreślono też lokale, które wymagają jedynie kosmetycznych prac.

Polecjaka Google News - Warszawa NaszeMiasto

Dla kogo „Mieszkanie za remont”?

Cały program umownie nazwany „Mieszkanie za remont” ma opierać się na poszczególnych dzielnicach. Będą one publikowały wykaz lokali wraz z minimalnym zakresem i kosztem remontu. Następnie ruszy nabór wniosków. W ten sposób wybrani mają zostać przyszli najemcy. Co ważne, muszą oni spełniać kryteria dochodowe, które są dość wyśrubowane.

Obecnie mieszkanie socjalne w Warszawie przysługuje osobie, która ma dochody w wysokości 1971 zł netto. Przypomnijmy, że pensja minimalna to ok. 3200 zł netto. W przypadku gospodarstwa czteroosobowego cały dochód nie powinien przekraczać 4 467,59 zł „na rękę”. Od tych kwot obowiązują wyjątki dotyczące emerytów, nauczycieli czy osób z niepełnosprawnościami.

Zasady rozliczenia remontu oraz konkretne stawki najmu ustalać będzie dzielnica. Prawdziwy najem – wraz z możliwością zamieszkania – możliwy będzie dopiero po wykonaniu remontu.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Czas na tańsze budowanie? W styczniu br. taniały materiały budowlane

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto