18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Migrena – co o niej wiesz?

abcZdrowie.pl
Migrena należy do chorób powszechnie znanych, ale osoby, które jej nie doświadczyły, najczęściej mają tylko szczątkowe informacje na jej temat. Ich wiedza ogranicza się zwykle do znajomości głównego objawu migreny, czyli silnego bólu głowy, który może znacząco utrudniać normalne funkcjonowanie.

Oprócz dolegliwości bólowych pojawić się mogą dodatkowe symptomy, najczęściej ze strony układu pokarmowego lub nerwowego. Co jeszcze warto wiedzieć o migrenie?

Jaka jest etiologia migreny?

Nie bez przyczyny migrena uchodzi za przypadłość kobiet – panie doświadczają napadów migreny aż trzykrotnie częściej niż mężczyźni. Wiele wskazuje na to, że za ten stan odpowiedzialne są wahania hormonalne. Gdy poziom estrogenu spada w trakcie miesiączki, kobieta staje się bardziej podatna na napad migreny.

Pierwsze ataki migreny mają zwykle miejsce przed 35 rokiem życia, przy czym mogą wystąpić nawet u dzieci oraz młodzieży. Ryzyko wystąpienia bólów migrenowych zmniejsza się z wiekiem – najprawdopodobniej ma to związek ze zmianami zachodzącymi w organizmie podczas procesu starzenia się.

Mimo iż naukowcy nie ustają w badaniach nad etiologią migreny, choroba nie odkryła jeszcze wszystkich swoich kart. Większość badaczy skłania się ku opinii, że do wystąpienia migreny predysponują nas geny – dziedziczenie tego schorzenia jest jednak na tyle złożone, że nie należy spodziewać się prostej reguły przekazywania genów dzieciom przez rodziców.

Dotychczas udało się również ustalić, że układ naczyniowy i nerwowy mózgu u osób doświadczających bólów migrenowych jest nadmiernie podatny na bodźce wewnętrzne i zewnętrzne.

Jakie czynniki wywołują napad migreny?

Atak migrenowy może być wywołany przez zmianę pogody, spożycie niektórych pokarmów (owoce cytrusowe, kiszone ogórki, czekolada) lub alkoholu, kontakt z migającym światłem lub mocnymi zapachami, przyjmowane leki, zbyt intensywny wysiłek fizyczny, miesiączkę lub głodówkę. Do bodźców przyczyniających się do napadu migreny należą również przeciwstawne zjawiska (zbyt długi sen lub brak snu, uczucie odprężenia po sytuacji stresowej lub sam stres).

Przebieg ataku migreny

Klasyczna migrena z towarzyszącą jej aurą składa się z kilku etapów: fazy zwiastunów, aury, bólu głowy i fazy ponapadowej. Faza zwiastunów zaczyna się od jednej do kilku godzin przed pojawieniem się dolegliwości bólowych. W tym czasie chory odczuwa wzrost apetytu, ma problemy z koncentracją, czuje zmęczenie i doświadcza zmian nastroju. Dla fazy aury typowe są tak zwane ogniskowe objawy neurologiczne: ograniczenie pola widzenia, zamazanie krawędzi, zniekształcenia obrazu, błyski oraz mroczki przed oczami. To stadium migreny ma miejsce 5-20 minut przed pojawieniem się dolegliwości bólowych. Faza bólu głowy charakteryzuje się nasilającym się, jednostronnym bólem. Chory może doświadczać także nudności oraz wymiotów. Objawy migreny są na tyle dotkliwe, że w fazie ponapadowej chory czuje się wyczerpany fizycznie i rozdrażniony. W ostatniej fazie migreny może pojawiać się tępy ból głowy – jego nasilenie jest mniejsze niż w fazie bólu głowy.

Jak wygląda leczenie migreny?

Terapia bólów migrenowych jest stosunkowo złożona, obejmuje bowiem eliminację czynników odpowiedzialnych za napady migreny, zapobiegawcze leczenie farmakologiczne oraz doraźne leczenie farmakologiczne. Środki stosowane w łagodzeniu napadów migrenowych to: neuroleptyki, leki przeciwwymiotne, niesterydowe leki przeciwzapalne, alkaloidy sporyszu oraz tryptany. Natomiast w profilaktyce ataków migreny zastosowanie znajdują: leki przeciwpadaczkowe, leki przeciwdepresyjne, antagoniści receptorów serotoninowych oraz leki blokujące aktywność receptorów beta.

Partnerem serwisu jest

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Te produkty powodują cukrzycę u Polaków

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto