Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Mimo remontu oczyszczalnia nie przerwie pracy

redakcja
redakcja
Niewykorzystywane osadniki pionowe zostaną zlikwidowane jako pierwsze.
Niewykorzystywane osadniki pionowe zostaną zlikwidowane jako pierwsze. redakcja
Za kilka tygodni rozpocznie się modernizacja oczyszczalni ścieków. Sprawdziliśmy, które urządzenia znikną z krajobrazu Denkowa, a gdzie staną nowe oraz czy unowocześnienie wpłynie na ceny, jakie płacą mieszkańcy.

Oczyszczalnia ścieków w Ostrowcu przygotowuje się do największej inwestycji w swojej historii. Za 30 milionów złotych zmodernizowane zostaną ciągi technologiczne i wybudowane obiekty, które zabezpieczą odbiór ścieków w mieście na lata.W ramach programu uporządkowania gospodarki wodno- ściekowej w Ostrowcu Świętokrzyskim,firma „Skanska" do października 2012 roku zmodernizuje oczyszczalnię ścieków w dzielnicy Denków. Pierwsze prace rozpoczną się w marcu.
ZBURZĄ, WYBUDUJĄ, ZMODERNIZUJĄ-Podzieliliśmy tę inwestycję na trzy etapy, obejmujące budowę nowych obiektów technologicznych, modernizacja istniejących i likwidacja tych niewykorzystywanych- mówi Zdzisław Foremniak, prezes Miejskich Wodociągów i Kanalizacji w Ostrowcu.- Firma „Skanska", która wygrała przetarg, jest w trakcie przygotowywania projektów. Roboty rozbiórkowe rozpoczną się już w marcu, ale nie powinny być uciążliwe dla mieszkańców. Nie przewidujemy też konieczności wyłączania urządzeń.Pierwsze prace dostosowujące oczyszczalnię do wymogów Unii Europejskiej, przeprowadzono już w latach 2006-2009. Dzięki temu dwukrotnie zmniejszono stężenie azotu w ściekach, przebudowano reaktory biologiczne, dobudowano stację dozowania metanolu.- Nie rozwiązało to wszystkich problemów, zwłaszcza niezawodności pracy oczyszczalni.Większość urządzeń pracuje ciągle od 1995 roku, są więc wyeksploatowane i mało efektywne- mówi Zdzisław Foremniak.- Modernizacja wzbogaci nas o alternatywne układy technologiczne, wiele urządzeń zamienimy z energochłonnych na energooszczędne. Najważniejsze jest wydzielenie zamkniętej komory fermentacyjnej. W tej chwili w razie awarii praktycznie nie można oczyszczać osadów ściekowych i trzeba je gromadzić. Utworzenie nowych ciągów technologicznych zapewni ciągłość pracy.
CORAZ WIĘCEJ ŚCIEKÓWPlan modernizacji obejmuje też budowę stacji zagęszczania i odwadniania,dwukomorowego piaskownika i nowego zbiornika biogazu. Wymienione zostaną pompy i armatury w przepompowniach, zgarniacze w osadnikach poziomych, wymienniki w budynku operacyjnym przy komorze fermentacyjnej. Zlikwidowane będą osadniki pionowe i złoża biologiczne. To właśnie te ostatnie prace rozpoczną się wraz z wiosną.- Z ekonomicznego punktu widzenia ważne jest również dobudowanie zbiornika gazu, bo mamy w tym momencie jeden. Zapasowy da pewność jeśli chodzi o magazynowanie gazu i produkcję prądu elektrycznego z biogazu, który możemy sprzedawać-tłumaczy prezes MWiK.Całość zadania, będącego częścią ogromnej inwestycji wartej 72 miliony złotych, będzie kosztować prawie połowę tej sumy.- To jedna z najważniejszych inwestycji w ostatnich latach w Ostrowcu- uważa Jarosław Górczyński, wiceprezydent miasta.- Pracownicy MWiK wykonali i wciąż wykonują ogromną pracę, bo nie wolno zapominać o innych częściach projektu, czyli budowie 25 kilometrów sieci kanalizacyjnej w trzech osiedlach. W ostatnich latach systematycznie zwiększa się liczba przyłączeń i odbioru ścieków. Musimy się do tych zmian dostosować. Ta rozbudowa zabezpieczy miasto na długie lata.
LEPSZE URZĄDZENIA- WYŻSZE CENY?Jak tak droga inwestycja wypłynie na ceny odbioru ścieków w Ostrowcu? Na razie nie są przewidywalne żadne drastyczne podwyżki.- Ceny za wodę i ścieki mamy najniższe w powiecie i jedne z najniższych w regionie. Nie zrobimy nic takiego jak np. w Kielcach,gdzie jednorazowo podniesiono cenę odbioru ścieków o 40 procent- zapewnia Jarosław Górczyński.- Zarząd MWiK prowadzi racjonalną politykę, więc nie ma takiej potrzeby. Inwestycja odbije się na cenie w bardzo niewielkim stopniu.Prace w oczyszczalni zbiegną się z dwoma innymi inwestycjami w tym rejonie miasta.Także w marcu rozpoczyna się budowa IV etapu ulicy Zagłoby, która przebiegać będzie w bezpośrednim sąsiedztwie. Z drugiej strony, przygotowywana jest przebudowa ulicy Samsonowicza i mostu na rzece Kamiennej, który według zapewnień władz powiatu ma być wzmocniony jeszcze w tym roku.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: RPP zdecydowała ws. stóp procentowych? Kiedy obniżka?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto