Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Spalarnia śmieci na warszawskim Targówku gotowa w 80 procentach. Rafał Trzaskowski: największa inwestycja komunalna w Polsce

Michał Mieszko Skorupka
Michał Mieszko Skorupka
Stołeczny Ratusz wydał najnowszy komunikat w sprawie aktualnych prac
Stołeczny Ratusz wydał najnowszy komunikat w sprawie aktualnych prac Urząd Miasta Stołecznego Warszawy
Rozbudowy i modernizacja Zakładu Unieszkodliwiania Stałych Odpadów Komunalnych (ZUSOK) na Targówku wchodzi w finalną fazę. Władze Warszawy przekazały, że obiekt, który w pełni zacznie funkcjonować w przyszłym roku, jest już gotowy w 80 procentach. Instalacja będzie przetwarzać prawie 300 tys. ton odpadów rocznie, a w zamian wyprodukuje energię cieplną i elektryczną dla miasta.

Prace przy rozbudowie i modernizacji Zakładu Unieszkodliwiania Stałych Odpadów Komunalnych (ZUSOK) przy ul. Zabranieckiej na warszawskim Targówku rozpoczęły w 2021 roku. Obecnie roboty prowadzone są równocześnie na wielu frontach. Przy inwestycji każdego dnia pracuje około tysiąca osób. Generalny wykonawca realizuje roboty budowlane, wykończeniowe, elektryczne i mechaniczne.

Stołeczny Ratusz przekazał w najnowszym komunikacie, że działania na budowie zakładu termicznego przetwarzania odpadów weszły w ostatnią fazę. Instalacja, która w pełni zacznie funkcjonować w 2024 roku, jest już gotowa w 80 procentach.

Stołeczny Ratusz wydał najnowszy komunikat w sprawie aktualnych prac

Spalarnia śmieci na warszawskim Targówku gotowa w 80 procent...

Rozbudowa ZUSOK-u. Aktualny stan prac

Z placu budowy został już wycofany największy żuraw wieżowy, który przez ostatnie 1,5 roku wykorzystywany był m.in. przy montażu 2 linii kotłów i instalacji oczyszczania spalin. Jego demontaż umożliwił kontynuację prac związanych z domknięciem pokrycia dachu na nowej hali kotłów.

Jednocześnie kończą się prace elewacyjne przy bunkrze odpadów, hali wyładunku i kotłowni, wykonawca finalizuje również montaż bram w otworach wyładunkowych w hali przyjęcia odpadów. Kontynuowane są także prace montażowe przy orurowaniu instalacji kotłowych. W obu nowych kotłach wykonywane jest również ceramiczne zabezpieczenie wewnętrznych ścian.

Władze stolicy przekazały w komunikacie, że prowadząca do hali wyładunku stumetrowa estakada z podgrzewaną nawierzchnią wymaga jeszcze jedynie montażu instalacji oświetlenia i położenia ostatniej warstwy asfaltu. Na drogach przy estakadzie położono już finalną warstwę nawierzchni.

Trwają dostawy oraz montaż urządzeń linii sortowniczej, największe elementy linii zostały już umieszczone na swoich miejscach. Rozpoczął się też montaż stalowej konstrukcji silosów na popioły, cement i wapno. Do końca roku zostanie wykonany także montaż samych silosów.

Rafał Trzaskowski: największa inwestycja komunalna w Polsce

Zakład Unieszkodliwiania Stałych Odpadów Komunalnych (ZUSOK) przy ul. Zabranieckiej będzie największą w Polsce instalacją termicznego przekształcania odpadów. Dzięki rozbudowie obiekt zwiększy swoją moc 7-krotnie. Instalacja będzie przetwarzać prawie 300 tys. ton odpadów rocznie, a w zamian wyprodukuje energię cieplną i elektryczną dla miasta.

W zakładzie będzie działać też sortownia, do której rocznie będzie mogło trafić aż 30 tys. ton odpadów z pojemników niebieskiego (papier) i żółtego (plastik, metal).

To największa inwestycja komunalna w Polsce. Gdy ją ukończymy, pozwoli nam przetwarzać w bezpieczny dla środowiska i klimatu sposób tysiące ton odpadów rocznie na energię cieplną i elektryczną - mówi Rafał Trzaskowski, prezydent m.st. Warszawy.

Ekologiczny obiekt

Rozbudowa i modernizacja ZUSOK na Targówku to inwestycja wyjątkowa w skali całego kraju. Nowy obiekt powstaje zgodnie ze standardami BAT (Best Available Techniques), czyli najlepszych dostępnych technik. Dotyczy to zarówno rozwiązań inżynieryjnych, jak i oddziaływania inwestycji na otoczenie.

Zakład będzie bezpieczny ekologicznie. Zastosowane rozwiązania zminimalizują możliwość negatywnego oddziaływania instalacji na otoczenie. Na terenie obiektu pojawią się zielone dachy, które wspomogą retencję wód opadowych. Przez cały ZUSOK przebiegać będzie ścieżka edukacyjna, która umożliwi zwiedzającym zapoznanie się z procesem termicznego przetwarzania odpadów od wewnątrz.

Więcej na temat tej niezwykłej inwestycji przeczytacie w poniższym artykule.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Chcesz sprzedać mieszkanie ? To musisz wiedzieć!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto